پربیننده ها

آخرین اخبار

15. آذر 1398 - 14:44   |   کد مطلب: 305305
اسلام ابادخبر: حجت الاسلام محمد طه مهری مسئولیت پدیری را یکی از شرایط پذیرش مسئولیت و مکانیزم ماشه را یکی از برنامه جدیدغرب دانست.

به گزارش اسلام آباد خبر،حجت الاسلام محمد طه مهری امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب امروز۱۵ آذر ماه در خصوص شرایط مسئولیت پذیری گفت: اُوصيکُم عِبَّادَالله وَنَفسي بِتَقوَي الله خودم وهمه شما خواهران وبرادران ديني را به تقواي الهي وپرهيز از محرّمات دعوت مي کنم.

وی افزود: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا» ﴿النساء، 85﴾هماناخدا وندبر شما امر میفرماید:امانت ها را به اهلش واگذارید و امانت در فرهنگ اسلام معنای وسیعی دارد که تمام شئون مادی واجتماعی و سیاسی و اخلاقی را شامل می شود.

حجت الاسلام محمد طه مهری از مسئولیت ها در هر رده را امانت دانستند و عنوان کرد: امانت باید به افراد مطمئن سپرده شود ود این خصوص در نامه حضرت علی (ع)به حاکم اهواز آمده است:« اعلَم یَا رِفَاعَةُ أَنَّ هَذِهِ الإِمَارَةَ أَمَانَةٌ فَمَن جَعَلَهَا خِیَانَةً فَعَلَیهِ لَعنَةُ اللهِ إِلَی یَومِ القِیَامَة »دعائم الاسلام ج2ص531 ای رفاعه بدان که این پست ومقام ها امانت الهی است،پس کسی که آن را وسیلۀ خیانت وسوء استفاده قرار دهد،تا روز قیامت همواره مشمول لعنت خدا خواهد بود.

امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب ریاست طلبی از منظراسلام را این گونه بیان کرد: امام صادق(ع)می فرماید:«مَلعُونٌ مَن تَرَأَّسَ مَلعُونٌ مَن هَمَّ بِهَا»بحارالانوار ج70ص151«کسی که ریاست طلب است،ملعون است.کسی که تلاش می کند تا به پست ومقام برسد نیز ملعون است.»کسی که حبّ ریاست دارد،خطرناک است:از این جهت که منافع شخصی را بر منافع جامعه ترجیح می دهد وبرای حفظ ریاست خودش،دست به هر کاری می زند.

محمد طه مهری امام جمعه اسلام آبادغرب در خصوص داوطلب شدن برای مسئولیت گفت: چنانچه شخصی شرایط انجام مسئولیت را داشته باشد،نباید بی تفاوت بماند،بلکه باید خود را در معرض قبول مسئولیت قرار دهد.

وی افزود: حضرت یوسف(ع)که با مسائل اقتصادی آشنا بود وتوان حل مشکلات اقتصادی آن روز جامعه را داشت،خطاب به پادشاه مصر،خود را کاندیدای تصدی مسئولیت امور اقتصادی کشور بزرگ مصر می کند ومی فرماید »«اجْعَلْنِي عَلَى خَزَائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ‌ »﴿يوسف‏، 55﴾
[ يوسف ] گفت : « مرا بر خزانه ‏هاى اين سرزمين بگمار ، كه من نگهبانى دانا هستم . »
وی ادامه داد: حضرت یوسف هم دانا وآینده نگر است وطرح وبرنامه دارد،وهم امین است وثروت مملکت را حفظ می کند.

محمد طه مهری شرایط گزینش مسئولیت را این گونه عنوان کرد: از آنجایی که مسئولیت در ساختن فرهنگ واثر گذاری بر تفکر وعقاید واخلاق ودین مردم،مخصوصاً در رده های بالا،نقش مؤثری دارند،لذا باید کسانی را برگزید که بیشترین شرایط را دارا هستند.

وی ادامه داد: حضرت علی(ع)می فرماید:«النَّاسُ بِأُمَرَائِهِم أَشبَهُ مِنهُم بِآبَائِهِم»تحف العقول ص144«مردم به حکام ودولت مردان شبیه تر از پدران ونیاکانشان هستند».

وی در ادامه ا به برخی از شرایط وضوابط که برای گزینش یک مسئول لازم اشاره کرد و افزود:

1-دانا وتوانا در انجام مسئولیت
امام علی(ع)می فرماید:«أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ أَحَقَّ النَّاسِ بِهَذَا الأَمرِ أَقوَاهُم عَلَیهِ وَ أَعلَمُهُم»نهج البلاغه خطبه173«ای مردم،همانا سزاوارترین مردم به این امر،تواناترین وداناترین آنها به این پست ومسئولیت است.»
امام صادق(ع)می فرماید:«مَن دَعَا النَّاسَ إِلَی نَفسِهِ وَفِیهِم مَن هُوَ أَعلَمُ مِنهُ فَهُوَ مُبتَدِعٌ ضَالٌّ»سفینه البحار ج2ص230«کسی که مردم را به سوی خود فرا خواند واز میان مردم کسی هست که داناتر وشایسته تر از او باشد،چنین کسی بدعت گزار گمراه است.»
حضرت علی(ع)می فرماید:>
پیامبر اکرم(ص)می فرماید:«مَن تَقَدَّمَ عَلَیالمُسلِمِین وَهُوَ یَری أَنَّ فِیهِم مَن هُوَ أَفضَلُ مِنهُ فَقَد خَانَ الله وَ رَسُولُهُ وَ المُؤمِنِین»غررالحکم ج5ص211«کسی که خود را در اشغال پست وقبول منصبی جلو اندازد،در حالی که می بیند در میان مسلمین کسی هست که از او شایسته تر است،پس به تحقیق به خدا وپیامبر ومؤمنین خیانت کرده است.»

2-سیاستمدار
امیرالمؤمنین علی(ع)می فرماید:«مَن حَسُنَت سِیَاسَتُهُ وَجَبَت طَاعَتُهُ»همان«کسی که دارا ی مشی ورفتار نکوست،اطاعت از او واجب است.»«مَن أَحسَنَ الکِفَایَةَ إِستحَقّ الولایَة»همان ص349«کسی که شایستگی وشرایط لازم را دارا می باشد،برای ریاست سزاوارتر است.»«مَن قَصُرَ عَنِ السَّیَاسَة صَغُرَ عَنِ الرّیَاسَة»همان ص316«کسی که توان ولیاقت را در تدبیر امور ندارد،کوچکتر از آن است که مسئولیت به او سپرده شود.»

3-مدبّر

«تدبیر»از«دَبرالشئی»به معنی آینده نگر وعاقبت اندیش می باشد،یعنی تجربۀ کاری راداشته باشد.

امام صادق(ع)فرمود:«لَایَطمَعَنَّ القَلِیلُ التَّجرِبَةِ المُعجَبُ بِرَأیِهِ فِی رِئَاسَةٍ»بحارالانوارج72ص98«انسان کم تجربه ای که دارای آراءدشگفت انگیزی است،در سپردن مسئولیت به او،تو را به طمع نیندازد.»

پیامبر(ص)با آن که به ابوذر غفاری علاقۀ شدیدی داشت واز اصحاب مقرب ایشان بود،اماچون از نظر مدیریت ضعیف بود،فرمود:«إِنَّی أُحِبُّ لَکَ مَا أُحِبُّ لِنَفُسِی إِ نَّی أَرَاکَ ضَعِیفاً فَلَا تَأَمَّرَنَّ عَلَی اثنینِ...»صحیح مسلم ج3ص1457«ای اباذر؛آنچه برای خودم می پسندم،برای تو نیز می پسندم.همانا من تو راناتوان می بینم،پس بر دو چیز به تو فرمان نمی دهم...»

4-عدم جناح گرایی وتبارگرایی

یک مسئول نباید در مسائل جامعه تبارگرا وجناح گرا باشد.خلیفۀ دوم از حضرت علی(ع)تقاضاکرد وملاک های حاکم اسلامی رابیان کند.حضرت فرمود:«سه چیز است که اگرآنها را فراگیری وبه کاربندی،تو را کفایت خواهد کرد ولو این که به غیر این سه را واگذاری.اوپرسید:یا ابالحسن،آن سه چسیت؟فرمود:اجرای حدود الهی برای همه کس،چه نزدیکان وچه غیر نزدیکان،صدورحکم در تمام حالات برابرکتاب خدا،واجرای عدالت بین همه،چه سرخ پوست وچه سیاه پوست.عمراظهار داشت:هرآینه سخنانت که مختصر گفتی وحق مطلب را ادا کردی»بحارالانوار ج72ص349

حجت الاسلام محمد طه مهری امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب ضمن تسلیت وفات حصرت فاطمه معثومه سلام الله علیها اخت الرضا در خطبه های دوم گفت: هجرت تمدن‌ساز حضرت معصومه(س) به شهر قم به قدری مهم است که امام صادق(ع) بشارت وجود بابرکت حضرت معصومه(س) را قبل از میلاد امام کاظم(ع) -پدر آن بانو-، بشارت داده و تصریح می‌فرمایند به یُمن هجرت ایشان، قم حرم ما اهل‌بیت(ع) و به مثابه کوفه‌ای دیگر، مرکز تولید فرهنگ اسلام ناب و بسط و نشر جهانی آن و زمینه‌سازی ظهور امام عصر عجل‌الله‌فرجه‌الشریف خواهد شد.

حجت الاسلام محم طه مهری از کیاست رهبر معظم انقلاب در جلوگیری از یک مسیر فاجعه‌بار گفت و خاطرنشان کرد:
۱. از سال ۹۱که رهبر انقلاب، دریک هشدار مهم، سیاست‌های جمعیتی را اشتباه خواندند. دغدغه افزایش جمعیت جوان کشور و فرزندآوری جزو مطالبات ایشان بوده است.

۲. در سالهای اخیر به ویژه از سال ۹۵به بعد عناصری مشکوک و نفودی به نام پژوهشگر و محقق، با دستکاری درآمارها، تلاش کردند، حرکت کشور را در حوزه رشد جمعیت رو به جلو نشان دهند تا در غفلت فراگیر مسئولان و مردم که با اعتماد بیجا به این آمارسازی‌ها، انجام گرفته، جمعیت کشور سال به سال رو به پیری رفته، و ایران اسلامی که مهد اسلام اهل‌بیت‌علیهم السلام و انقلاب اسلامی است با فاجعه‌ی کاهش جمعیت جوان و با نشاط مواجه شود؛ آن هم در زمانی که کار از کار گذشته است.

۳. رهبر بصیرانقلاب اسلامی با پیگیری و رصد هوشمندانه این اقدامات فاجعه‌بار، اولین کسی بودند که به این تحرکات مشکوک که در لعاب پژوهش و تحقیق ارائه شدند تردیدکرده و مسئولان را به بازنگری فراخواندند.

۴. نامه دکتر نمکی؛ وزیرمحترم بهداشت، برصحت پیش‌بینی رهبر انقلاب تاکید کرد. اکنون که خوشبختانه، ترفندهای شوم عناصرنفوذی برملاشده است، لازم است دولت و سایردستگاههای ذیربط، در این عرصه، با بازنگری وتصحیح قوانین و سازوکارهای لازم، برای بهبود شاخص‌های رشد جمعیت به عنوان یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های اقتدار ایران اسلامی تلاش مضاعف کنند.

امام جمعه شهرستان اسلام آبادغرب مکانیزم ماشه را یکی از بازی های جدید غرب دانست و گفت: طبق مفاد برجام، در صورتی که هر کدام از طرف‌ها معتقد باشد طرف دیگر به تعهداتش متعهد نیست می‌تواند مسئله را به کمیسیونی مشترک شامل نمایندگان ایران، روسیه، چین، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا ارجاع دهند. چنانچه طرف شاکی نتواند اختلاف را در سطح کمیسیون مشترک فیصله دهد باید شورای امنیت سازمان ملل متحد را از این مسئله مطلع کند. این شورا هم باید ظرف ۳۰ روز مسئله «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» را به رأی‌ بگذارد. اگر قطعنامه «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» به تصویب نرسد، تحریم‌های سازمان ملل متحد که قبل از برجام علیه ایران وضع شده بودند مجدداً احیا می‌شوند. از این مکانیسم به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می‌شود.

وی از مطالب مهم در این زمینه گفت:

۱. هر اقدام، پیشنهاد، یا تهدیدی که منجر به تغییر توافق هسته‌ای شود، باید به عنوان یک خط قرمز پُررنگ از سوی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان مورد شناسایی قرار گیرد.

۲. در این میان، اهمیتی ندارد که سه کشور اروپایی و خصوصا دولت فرانسه برای تغییر توافق هسته‌ای و تامین خواسته‌های دولت ترامپ به کدام رویکرد ظاهری و شکلی متوسل شوند.

۳. در این خصوص لازم است بُعد «ماهوی» موضوع مورد توجه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ما قرار گیرد.

۴. همچنین لازم است «بازی پنهان فرانسوی‌ها» در زمین دولت ترامپ، حالتی آشکار پیدا کرده و از سوی دستگاه دیپلماسی کشورمان، برای افکار عمومی ایران و دنیا تشریح شود.

۵. در این صورت، قدرت مانور چندانی برای پاریس و واشنگتن در مسیر تحقق استراتژی مهار ایران قدرتمند باقی نخواهد ماند.

حجت الاسلام محمد طه مهری ضمن تبریک 16 آذر ماه روز دانشجو به دانشجویان عزیز گفت: روز دانشجو در ایران اسلامی، ماهیتی ضداستکباری و ضدآمریکایی دارد. چهار ماه پس از کودتای ننگین ۲۸مرداد ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهور آمریکا برای تقویت حکومت سرکوبگر پهلوی به ایران آمد، این سفر با اعتراضات شدید دانشجویی منجرشد که سه نفر از دانشجویان در این واقعه به دست عوامل رژیم به شهادت رسیدند.

وی افزود: این واقعه باعث شد تا در سالهای ۱۳۳۲تا پیروزی اتقلاب اسلامی خاطره شهدای این روز گرامی داشته شده و در فضای خفقان قبل از انقلاب، در دانشگاههای کشور تجمعات و تظاهرات ضداستکباری و ضداستبدادی برگزارشود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این روز به نام روز دانشجو نام گرفت و هرساله به این مناسبت در دانشگاهها گرامی داشته می‌شود.

امام جمعه اسلام ابادغرب مشخصات یک دانشجوی انقلابی را این گونه بیان کرد:
۱. آرمانخواهی ؛ فریضه ی دانشجوی انقلابی و تشکل های دانشجویی است. و دانشجوی انقلابی باید وظایفش را در قبال خودش به عنوان یک جوان انقلابی، به عنوان یک دانشجوی انقلابی بداند تا نقش خود را در قبال تشکل انقلابی دانشجویی که در آن فعالیت می‌کند، بداند و سرانجام به انجام وظیفه در محیط دانشگاه بپردازد.

۲. گفتمان‌سازی در راه تحقق آرمانهای انقلاب از وظایف دانشجو و تشکل دانشجویی انقلابی است. لازم است دانشجویان مومن و تشکلهای انقلاب ی، بایسته های این گفتمان سازی را در عرصه های مختلف بدانند و با آن آشنا باشند.

۳. هدف از گفتمان‌سازی فرهنگی‌سازی و عمومی‌سازی است. لذا آرمانخواهی نباید در حضارذهن دانشجوی انقلابی و تشکلهای دانشجویی محصور و محبوس بماند، باید به ابعاد اثرگذار این گفتمان سازی اندیشید و بدان توجه کرد.

وی در پایان افزود: دانشگاه و دانشجو باید مواظب سواستفاده جریانات سیاسی و احزاب از آرمان خواهی و عدالت خواهی دانشجویان باشند ..

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
اینستاگرام اسلام آبادخبر
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران
 شهید حججی
بیانیه گام دوم انقلاب
مرصادنیوز