پربیننده ها

آخرین اخبار

18. شهريور 1399 - 11:20   |   کد مطلب: 306092
افزایش هزینه های ملزومات کشاورزی و گرانی کود سیاه موجب گلایه و نارضایتی کشاورزان در شهرستان اسلام آباد غرب شده است.

به گزارش اسلام آباد خبر،  براساس آمارهای موجود بیش از ۵۰ درصد منابع غذایی جهان تحت تاثیر استفاده از کود شیمیایی سیاه ( کود فسفاته) قرار می گیرد.

می توان گفت کود شیمیایی سیاه یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین کود در سراسر دنیا و صنعت کشاورزی محسوب می شود. این نوع از کود می تواند تاثیر زیادی در پروسه کاشت و برداشت محصولات گیاهی داشته باشد به طوری که کارشناسان معتقدند استفاده از کود شیمیایی سیاه برای رشد ریشه های گیاهی الزامی و ضروری است و عدم استفاده از آن تا حد زیادی بازدهی در مرحله برداشت را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

علاوه بر این محافظت از گیاه در برابر بیماری ها و آفات نیز از دیگر مزایای کود شیمیایی سیاه در صنعت کشاورزی است اما کمبود کود سیاه موجب گلایه و نگرانی کشاورزان منطقه شده است که خبرنگار ما این موضوع را بررسی و پیگیری کرده است.

در بازار آزاد کود سیاه تا 2 برابر قیمت به فروش می رسد

رضایی منش یکی از کشاورزان شهرستان در گفتگو با اسلام آباد خبر گفت: با این وضعیت گرانی تهیه کود سیاه کشاورزی برای ما خیلی مشکل است و اکنون کود سیاه در تعاونی ها هر کیسه بیش از 500 هزار تومان به فروش می رسد و در بازار آزاد کود سیاه تا دو برابر این قیمت و کود سفید تا 300 هزار تومان افزایش یافته است.

اسدی از دیگر کشاورزان منطقه می گوید با این وضعیت گرانی ملزومات کشاورزی، شغل کشاورزی دیگر صرفه اقتصادی ندارد و مسئولین لازم است حمایت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

مشکل کمبود کود سفید نداریم/ مردم باید مراقب کودهای تقلبی باشند

کامران کریمی در گفتگو با اسلام آباد خبر با بیان اینکه در زمینه کود سفید گرانی نداریم و با همان قیمت قبل یعنی حدود 55 هزار تومان عرضه می شود، اظهار داشت:  کود سفید در کارخانه های داخل کشور تولید می شود و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلام آباد غرب افزود: با توجه به تجربیات و پیش آگاهی قبلی همکاران ما، جهت جلوگیری از ازدحام کشاورزان از طریق 11 عاملیت و تعاونی های روستایی منطقه از خرداد ماه اقدام به توزیع کودهای ازته مورد نیاز سال زراعی جدید کردیم  و تاکنون بالغ بر 3 هزار تن کود توزیع شده است.

این مسئول تصریح کرد: مشکل کمبود کود سفید نداریم و از همه مهمتر اینکه کود ازته در بهار باید استفاده شود و مردم با مدیریت و فرصتی که وجود دارد می توانند تهیه کنند.

وی افزود: کود سیاه( فسفاته) یک کود شیمیایی وارداتی است و مسئولین کشوری رایزنی های لازم را انجام داده اند که این کود مورد نیاز کشاورزان نیز تامین شود.

 کریمی خاطرنشان کرد: در اراضی ما کود فسفاته از سال های قبل به وفور یافت می شود و مردم می توانند از یک سری کودهای تولید داخل که درصد فسفات آنها پایین تر است اما دارای ریز مغذی ها هستند و یا از کودهای حیوانی و مرغی  در این شرایط تحریم و جنگ اقتصادی استفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلام آباد غرب بیان داشت: سال گذشته نیز مشکل کمبود کود فسفاته وجود داشت اما به لطف خدا و با همکاری مردم نزدیک 4 هزار تن بیشتر از سال گذشته گندم تولید شد.

این مسئول خاطر نشان کرد: کود سیاه خریداری شده ولی هنوز وارد شهرستان نشده، لذا مردم باید مراقب کودهای تقلبی موجود در بازار باشند و از مراکز مجاز کود خریداری کنند.

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
بیانیه گام دوم انقلاب
مرصادنیوز
کانال تلگرام اسلام آبادخبر
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
اینستاگرام اسلام آبادخبر
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران