کاندیدایی که احتمالا تایید صلاحیت شده اند

کد خبر: 11283
|
22:47 - 1392/02/25
نسخه چاپی
 کاندیدایی که احتمالا تایید صلاحیت شده اند
امروز چهارشنبه، چهارمین روز از فرصت پنج روزه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان است و در شرایطی که احتمال می‌رود شورای نگهبان با استفاده از حق خود این فرصت را پنج روز تمدید کند، فهرست‌هایی از کسانی که صلاحیت آنها احراز شده است به طور غیر رسمی منتشر شده است.

در حالی که منابع نزدیک به شورای نگهبان با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر عدم احراز برخی داوطلبان انتخابات ریاست ‌جمهوری یازدهم گفته‌اند که این اخبار غیر رسمی بوده و مورد تأیید نیست و خبر داده‌اند که با توجه به حجم بالای داوطلبان در انتخابات ریاست‌ جمهوری به احتمال بسیار زیاد شورای نگهبان از اختیار قانونی خود برای تمدید مهلت 5 روزه جهت بررسی صلاحیت‌ها استفاده خواهد کرد، ولی فهرست‌های 7 و 12 نفره‌ای از افرادی که صلاحیت آنها احتمالا تا کنون احراز شده و یا احراز خواهد شد منتشر شده است.

کدخدایی سخنگوی شورا نیز در این مورد گفته است: این خبرها غیررسمی است و هیچ‌ یک را تأیید نمی‌کنیم، هر خبر مربوط به شورای نگهبان و نتایج بررسی صلاحیت‌ها را از طریق رسانه‌های عمومی کشور اعلام می‌کنیم و وزارت کشور نیز از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد کرد.

بر اساس یک خبر تاکنون صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی، محمدرضا عارف، محمد باقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و سعید جلیلی احراز شده و بر اساس گزارشی دیگر اکبر هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، محمد باقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل، منوچهر متکی، سیدمحمدحسن ابوترابی فرد، سعید جلیلی، پرویز کاظمی و محمد شریعتمداری تائید صلاحیت شده‌اند.

غایبین هر دو لیست فعلا افرادی چون مشایی و لنکرانی هستند. این در حالی است که جلالی رئیس دفتر آیت‌الله مصباح همچنان لنکرانی را اصلح‌ از جلیلی دانسته و گفته است: حضور جلیلی برای كاندیداتوری شاید بتواند كمك كند كه گفتمان مقاومت و پایداری صدایش بلندتر و رساتر شود خود دكتر جلیلی نیز در چند مرحله گفته است كه لنكرانی را اصلح می داند همان طور كه آیت الله مصباح لنكرانی را اصلح می داند بنا بر این همه ما موظف هستیم به فرد اصلح رای بدهیم.

احمدی‌نژاد رئیس جمهور نیز در پاسخ به این سؤال که واکنش شما در صورت عدم احراز صلاحیت مشایی از سوی شورای نگهبان چیست؟ گفته است: ‌امروز چقدر هوا خوب است و به نظرم یکی از بهترین روزهای بهاری است.

مشایی که پیش از این گفته بود در صورت رد صلاحیت گریه می‌کند و تمکین، امروز در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود این انتخابات یک دوقطبی بین وی و هاشمی رفسنجانی است، افزود: من چنین نگاهی به انتخابات ندارم و خیلی حساس نیستم که رقیب من در انتخابات چه کسی است. برای من فرقی ندارد که رقیب من در انتخابات که باشد. من به شکل ایجابی و اثباتی وارد عرصه انتخابات شده‌ام و با نگاه به رقیب وارد این عرصه نشدم. وی البته مدعی شده است که هنوز شعار انتخاباتی هم انتخاب نکرده است و زنده باد بهار شعاری انتخاباتی نیست.در همین حال از سوی وزیر کشاورزی که از انتخابات کنار کشیده است، اعلام شده که وی به نفع مشایی کنار نکشیده است.

حسین مظفر رئیس ستاد انتخابات ائتلاف۱+۲، در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر قالیباف مبنی ‌بر اینکه صورت مسئله ائتلاف۱+۲پاک شده است، گفت:‌ خیلی برای پاک کردن این ائتلاف تلاش می‌کنند، اما ائتلاف همچنان به قوت خودش پایدار و پا برجا بوده و قالیباف هم به میثاق ائتلاف۱+۲استوار است. اظهارات مظفر گامی دیگر از ارسال پیامهای متناقض از سوی اعضای این ائتلاف است که خیلی‌ها از جمله طرفداران آیت‌الله معتقدند عن قریب است که فرو بپاشد. رئیس ستاد ولایتی دیگر عضو این ائتلاف گفته است که وی به نفع هاشمی کنار نخواهد رفت

حدادعادل عضو سوم ائتلاف 2+1 نیز در تبریز خطاب به اصلاح‌طلبان گفته ا ست که در توبه برای آنها باز و اعتقاد به نظام و قانون اساسی شرط ماندن در چرخه رقابت است. وی انگیزه اصلاح‌طلبان برای حمایت از هاشمی را قابل تامل خواند و گفت: یا اصلاح طلبان عوض شده‌اند یا آقای هاشمی عوض شده است؛ دشمنان دیروز دوستان امروز شده‌اند.

 

منبع : تابناک

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد