علی طیب نیا در بازدیدازمنطقه ویژه اسلام آباد؛

طیب نیا؛اسلام آباد غرب نرخ بیکاری بسیاربالایی داردونیازمندنگاه ویژه دولت است

کد خبر: 292690
|
12:31 - 1394/02/05
نسخه چاپی
طیب نیا؛اسلام آباد غرب نرخ بیکاری بسیاربالایی داردونیازمندنگاه ویژه دولت است
اسلام آبادخبر: وزیر امور اقتصادی و دارایی درنشستی که با حضور مسئولین شهرستان اسلام آباد غرب و سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه ویژه اسلام آباد غرب برگزار شد، با فعالان اقتصادی این مجموعه دیدار و در خصوص مشکلات و چالش های آنان به گفتگو پرداخت وگفت:حدود 30 میلیارد دلار ارز مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی در حال احداث است در حالی که موجودی صندوق ذخیره ارزی بسیار کمتر است.

به گزارشاسلام آباد خبر، علی طیب نیا عصر روز جمعه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب افزود: تلاش خواهیم کرد در صورت توجیه فنی و اقتصادی صحیح پروژه پتروشیمی اسلام آبادغرب را در اولویت قرار دهیم.

وی اظهار کرد: براساس آمار اسلام آبادغرب دارای نرخ بیکاری بالایی است و در صورت برنامه ریزی درست و کمک دولت می توان تا حدودی مشکلات بیکاری این منطقه را مرتفع کرد.

طیب نیا گفت: مردم اسلام آبادغرب و مناطق مرزی استان کرمانشاه در دوران جنگ تحمیلی جانانه از ناموس و کیان سرزمین عزیزمان پاسداری کردند و نرخ بالای بیکاری و ناهنجاریهای اجتماعی در این منطقه مایه تاسف است.

وی افزود: سرمایه گذاران فعالی در منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب هستند که با کمک آنها می توان مشکل بیکاری را رفع کرد.

طیب نیا منطقه ویژه اسلام آباد غرب را منطقه ای با قابلیت بالا در زمینه توسعه اقتصادی استان برشمرد و در راستای کمک برای رفع مشکلات و موانع این منطقه قول مساعد داد.

علی طیب نیا گفت: جنگ فرصت های توسعه در این منطقه را نابود کرده و با فرار سرمایه ها از این منطقه هم اکنون توسعه بدون کمک دولت میسر نیست اما تنها کمک دولت کارساز نخواهد بود و باید سرمایه گذاران و مردم منطقه نیز در این خصوص دولت را یاری کنند.

وی تاکید کرد: دولت تنها می تواند بستر را فراهم سازد و کار اصلی به عهده خود مردم و سرمایه گذاران منطقه است.

 

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: این شهرستان دومین شهر استان کرمانشاه از لحاظ وسعت و جمعیت است و با وجود خسارات فراوان در دوران جنگ متاسفانه نرخ بیکاری بسیار بالایی دارد و نیازمند نگاه ویژه دولت است.

علی جلیلیان افزود: منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد سال هاست به دلیل عدم توجه لازم پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته و این شهرستان بیش از این ظرفیت تحمل بیکاری و ناهنجاری های اجتماعی ناشی از آن را ندارد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح پتروشیمی چهارم استان کرمانشاه که بزرگتر از سه پتروشیمی دیگر است، گفت: امیدواریم با افتتاح این پتروشیمی بخش بزرگی از مشکل بیکاری شهرستان و استان حل شود.

وی اظهار کرد: در صورتی که به پروژه پتروشیمی توجه شود و دولت بتواند از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی اعتبار مورد نیاز آن را تامین کند ظرف ۴۰ ماه پس از تایید کمیسیون خوراک و ابلاغ مجوز به بهره بردای خواهد رسید.

همچنین در این دیدار، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب با اشاره به آغاز به کار فعالیت این منطقه از سال ۸۹، گفت: به رغم همه تلاش هایی که برای رفع مشکلات منطقه ویژه اسلام آباد صورت گرفته، این مجموعه همچنان با مشکلات زیادی رو به رو است.

 

پروین رضایی گفت: منطقه ویژه اقتصادی زاگرس به عنوان اولین منطقه ویژه اقتصادی بخش خصوصی در صورت تسریع در رفع کمبودها می تواند حمایت از تولیدات داخلی استان را تقویت کند و برای حدود سه هزار نفر از بیکاران و دانش آموختگان کرمانشاهی شغل ایجاد کند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب با داشتن مجتمع فنی  و حرفه ای، پتروشیمی، صنایع تبدیلی، طرح های متعدد در حوزه کشاورزی و همچنین در دستور کار داشتن پالایشگاه های متوسط نفت و … می تواند یکی از قطب های اقتصادی کشور باشد.

همچنین در این دیدار مدیر عامل پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی زاگرس با ارائه گزارشی از ظرفیت های این مجموعه و آمادگی برای اشتغالزایی جوانان بیکار و تحصیلکرده، آخرین وضعیت پتروشیمی شهرستان اسلام آباد را تشریح کرد.

جلوند اظهار داشت: پتروشیمی شهرستان اسلام آباد با سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد ریالی با مشارکت ۱۵ سرمایه گذار بخش خصوصی انجام می شود.

وی از وزیر اقتصاد و دارایی برای پتروشیمی اسلام آباد غرب درخواست کمک هزار میلیاردی داشت.

 

انتهای خبر/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها