روحانی در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی:

چیزی امضا نکرده‌ایم که آن را به مجلس بفرستیم/نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به معنای نقض «برجام» نیست/رقم پول‌های بلوکه‌شده بالا نیست/قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم

کد خبر: 293305
|
10:10 - 1394/06/08
نسخه چاپی
چیزی امضا نکرده‌ایم که آن را به مجلس بفرستیم/نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به معنای نقض «برجام» نیست/رقم پول‌های بلوکه‌شده بالا نیست/قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم
رئیس جمهور گفت: بر اساس اصل ۱۲۵ قانون اساسی چیزی که رئیس‌جمهور یا نماینده‌اش امضاء کرد به مجلس فرستاده شود. در حالی که ما چیزی را امضاء نکردیم و نیازی هم نبوده امضاء کنیم. و به طور کلی برجام قاعده‌اش بر این بوده که دولت‌ها با یکدیگر تفاهم کنند.

به گزارشاسلام آباد خبربه نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور عصر روز (شنبه) در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پاستور برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالم فرصتی پیش آمده تا در خدمت خبرنگاران باشم و به سوالاتی که مطرح می‌شود پاسخ دهم تا ان‌شاءالله بخشی از کارنامه دولت در طول 2 سال گذشته تبیین شود.

وی افزود: با توجه به اینکه درهفته دولت قرار داریم یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی را گرامی می‌داریم، سراسر زندگی آن شهدای بزرگوار انقلاب بود و به دنبال پیروزی انقلاب و نظام بودند، مسیر راه آنها که مسیر اخلاقی،‌ مردمی و اعتدال بود را پاس می‌داریم و امیدوارم ما هم در ادامه این مسیر موفق باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم به نیمه راه خود رسیده است، تأکید کرد: 2 سال از این افتخار برای دولت که مردم بار مسئولیت را به ما سپرده‌اند می‌گذرد، در این 2 سال به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در بخش‌های مختلف این جامعه بودیم، از یک دولتی که با التهاب و مشکلات فراوان در وحدت اجتماعی و سیاست خارجی و مسائل اقتصادی روبرو بود به سمت یک دولت مستقر، باثبات تلاش کردیم و همه مسئولان تلاش خود را به کار بردند تا در قدم اول در سیاست داخلی زخم جدیدی را ایجاد نکنند و بر زخم‌های گذشته مرهم بگذارند.

وی ادامه داد: دولتی که تلاش کرد روابط جناح‌ها، احزاب، گروه‌ها، ادیان و اقوام یک رابطه آشتی‌جویانه، مسالمت‌آمیز و برادرانه باشد، دولتی که تلاش کرد اگر شکاف اجتماعی وجود دارد این شکاف حتی‌الامکان ترمیم شود. در زمینه فرهنگی این دولت تلاش کرد تا فضا را مناسب‌تر کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: فضا برای خلاقیت‌ها، احیای اخلاق و هنر، احیای فرهنگ مناسب‌تر شود، کاری که در این 2 سال کردیم این بود که فضای آرام‌تری را برای اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و روابط آنها با مراکز جهانی بهتر و صمیمی‌تر کنیم و بتوانیم در مسیر علم و دانش و تعالی هنر حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش ما بر این بود در بخش اقتصادی به بازار آرامش ببخشیم؛ نوسان‌های شدید و تندی را در بازارها شاهد نباشیم، در بازار کالا، بازار ارز تلاش ما این بود که از نوسان‌های شدید جلوگیری و تورم را مهار کنیم، تورمی که با یک سرعت فزاینده‌ای برای جامعه نگران‌کننده بود، مهاری بر این اسب سرکش بزنیم و تورم ما یک تورم آرام و دارای کاهندگی مستمر باشد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: چون ممکن است بتوان تورم را برای چند ماه یا یک سال کاهش داد، اما کاهندگی مستمر اساسی بود که از ابتدا آن را دنبال می‌کردیم و تا امروز به لطف خدا به آن دست یافتیم و امیدواریم تا پایان این دولت وعده ما به مردم محقق شود که گفته بودیم تا پایان این دولت تورم را تک‌رقمی خواهیم کرد. امیدواریم بتوانیم به این هدف دست یابیم.

وی با بیان اینکه ما با رکود شدید اقتصادی مواجه بودیم، گفت: در سال 91 رشد اقتصادی ایران منفی 6.8 بود، در سال 92 باز هم منفی بود اما به منفی 1.9 رسیده بود و همه تلاش ما این بود که رشد اقتصادی ایران مثبت شود و ادامه یابد و پایدار بماند، خوشبختانه در سال 93 از رکود منفی خارج شدیم و رشد ما مثبت شد و به مثبت 3 رسید و امیدواریم این رشد مثبت در سال 94 ادامه یابد و بهتر شود.

رئیس جمهور بر همین اساس تأکید کرد: سال بسیار سختی را از لحاظ اقتصادی پیش رو داریم، بسیاری از کشورها با یک شرایط اقتصادی سختی مواجه هستند، برخی از کشورهایی که صادرکننده نفت بودند، به‌دلیل کاهش قیمت نفت به تورم 3 رقمی در مدت یک سال گذشته رسیدند؛ ارزش پول ملی برخی کشورها با کاهش بسیار شدیدی مواجه شده است، ما هم البته با مشکل فراوانی مواجه بودیم و هستیم، قیمت نفت کاهش پیدا کرده است و قیمت 110 دلاری هر بشکه نفت خام در آغاز این دولت امروز به 40 دلار رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی درآمد نفت کاهش یابد، روی بخش‌های مختلف تأثیر می‌گذارد، کاهش قیمت نفت روی صادرات غیرنفتی، گاز و پتروشیمی ما هم تأثیر می‌گذارد، بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا در ماه‌های اخیر با نوسانات بسیار شدیدی از نظر رشد اقتصادی و حتی در بازار سرمایه‌شان مواجه شدند، به‌عنوان مثال شاهد بودیم که کشوری مثل چین با چه رشد منفی در بازار سرمایه مواجه شد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه همه اقتصاد دنیا به یکدیگر متصل هستند، متذکر شد: ما در یک منطقه‌ای هستیم که در طول 2 سال گذشته همسایگان و منطقه ما با مشکلات امنیتی فراوانی مواجه شدند و بی‌تردید ناامنی منطقه روی مسائل اقتصادی تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین گفت: اما در عین حال مسیر اقتصادی ما مسیر قابل قبولی بوده است و در بخش‌های مختلف دارای رشد مثبت بسیار خوبی بودیم، در بخش صنعت، معدن و کشاورزی و تحولات اقتصادی خوبی داشته‌ایم، در زمینه انرژی می‌بینید که تولید گاز ما حدود 120 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است و تولید نفت ما از 2.7 میلیون بشکه به 2.9 رسیدیم؛ در پتروشیمی سال گذشته رشد بالای 9 درصد را تجربه کردیم، 44.5 میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی ما بوده است.

وی با بیان اینکه در زمینه معادن نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم، گفت: از شرکت‌های مختلف برای حضور، اکتشاف و سرمایه‌گذاری در بخش معادن ایران دعوت شده است که تحول بسیار مثبتی را در آینده در بخش معدن خواهیم داشت، امروز هم روند ما روند مثبتی است.

روحانی با اشاره به معضل آب در کشور، خاطرنشان کرد: کشور ما با خشکسالی مستمری طی سال‌های گذشته مواجه بوده است و امسال هم این خشکسالی ادامه پیدا کرده است، نزول رحمت الهی از سال قبل هم کم‌تر بوده است، مخصوصا بعضی از استان‌ها بسیار با مشکل خشکسالی مواجه بوده‌اند، ما با مشکلات بسیار زیادی حتی برای آب آشامیدنی مردم مواجه بودیم که به لطف خدا در حال عبور از این مشکلات هستیم، برای حل این مشکلات درحال برنامه‌ریزی هستیم.

وی با بیان اینکه منابع آبی ما کم است، گفت: باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود و این دولت سرمایه‌گذاری لازم و بسیار خوبی در زمینه تحصیل منابع جدید آب انجام داده است، حتماً این سرمایه‌گذاری که در این 2 سال برنامه‌ریزی شده و انجام گرفته در دولت‌های قبل نبوده است، ما حدود 17 میلیارد دلار برای آب برنامه‌ریزی کردیم که سالانه حدود 2 میلیارد دلار بتوانیم برای منابع آبی مصرف کنیم و امیدواریم به رقم‌های خوبی از لحاظ منابع آبی چه از نظر استفاده از سدها و آب هایی که از کشور عبور می‌کند و خارج می‌شود، برسیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات دولت در حوزه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در این زمینه گفت: کانال‌کشی، زهکشی در زیر سدها یکی از مسائل مهمی است که به مسئله بهره‌وری کمک می‌کند و به طور کلی اقدامات دولت در راستای افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی نسبت به گذشته 171درصد رشد داشته است.

روحانی با بیان اینکه در بخش کشاورزی در منطقه خوزستان و ایلام با طرح دولت حدود 44هزار هکتار اراضی تحت پوشش کشاورزی مدرن قرار گرفتند افزود: در سال جاری نیز 82هزار هکتار از اراضی دیگر نیز در این منطقه از کشاورزی مدرن برخوردار خواهند شد و این طرح نیز با قوت در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات مثبت دولت در زمینه اجتماعی تأکید کرد: دولت در حوزه تحت پوشش قرار دادن مردم و بیمه سلامت اقدامات مثبتی داشته و شاهد حضور پزشکان و متخصصان در همه بخش‌ها و شهرستان‌ها و شهرها در سراسر کشور هستیم و همچنین تجهیزات پزشکی در مراکز بیمارستانی در حال نوسازی است و هزینه درمان مردم نیز با اجرای طرح سلامت کاهش یافته و امسال نیز اجرای این طرح ادامه خواهد داشت.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به مسئله سیاست خارجی در این دولت گفت: در مسئله سیاست خارجی ما به یک ثبات، آرامش و تعامل مثبت با جهان رسیدیم و همین امر موجب بازسازی چهره ایران در افکار عمومی جهان شده به طوری که امروزه نگاه به ایران چیز دیگری است و کمتر شاهدیم که نام ایران اینگونه و تماماً به طور مثبت مطرح شده باشد البته به جز سال‌های اول انقلاب و برخی از مقاطع نام ایران اینگونه به عنوان کشور صلح‌خواه و تعامل‌گرا در جهان مطرح شد.

روحانی با بیان اینکه تقریباً طرح ایران هراسی شرایط وخیمی را سپری می‌کند و دشمنان سعی می‌کنند با دمیدن اکسیژن این طرح را زنده جلوه دهند، افزود: طرح ایران‌هراسی به سمت مرگ همیشگی پیش می‌رود و امیدواریم این راه مثبت را در مقابله با طرح ایران هراسی ادامه دهیم.

وی با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران و با بیان اینکه ملت ایران توانست با یک حرکت بسیار خوب و منسجم به یک نقطه مطلوب برسد، اظهار داشت: آنچه که باعث موفقیت ما در تمام زمینه‌ها تا کنون بوده این است که ما عجولانه و یک شبه تصمیم‌گیری نکردیم و از خرد جمعی بهره‌مند شدیم و هرجا که پیروز شدیم به خاطر استفاده از خرد جمعی و به دلیل پشتیبانی و حضور مردم بوده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: همچنین مردم در مسئله هسته‌ای به این نتیجه رسیدند که موفقیت در پرونده هسته‌ای به نفع کشور است که ما هم اکنون در حال نهایی شدن برای این موفقیت هستیم.

روحانی با طرح این مسئله که برخی عنوان می‌کنند با توجه به اینکه گفته می‌شود این پرونده حل شده اما آثارش را نمی‌بینیم، گفت: اگر می‌خواهیم در فضای کشور و هم فضای منطقه و جهان آثار این موفقیت را ببینیم باید این پرونده نهایی شود و هنگامی که نهایی شد و تحریم‌ها یکی پس از دیگری برداشته شدند در ماه‌های آتی تأثیر آنها را خواهیم دید.

وی با بیان اینکه آنچه که ما در این میان از آن بهره‌‌مند شدیم اعتماد بیشتر مردم بوده است، تصریح کرد: در این دو سال تلاش ما برای ایجاد ثبات و آرامش بود و ان‌شاءالله در دو سال آینده تلاش ما برای ایجاد رونق، رشد و پیشرفت خواهد بود.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: ما برای تحقق همه این زمینه‌ها در این دو سال مقدمات لازم را فراهم کردیم و همچنین در حوزه رونق و رشد اقتصادی امسال شاهد یک انتخابات بسیار خوب خواهیم بود و در زمینه سیاسی این موضوع نمایان می‌شود و ان‌شاءالله با مشارکت بسیار خوب مردم شاهد یک انتخابات شکوهمند و شاهد انتخابات رقابتی‌تر از گذشته و با احساس سلامت بیشتر که دولت این احساس را در انتخابات آتی بالاتر می‌برد، خواهیم بود. البته همه نهادها باید در این راستا دست به دست هم دهند.

روحانی تأکید کرد: ما قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم البته من در انتخابات به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی به وظایفم عمل خواهم کرد. البته امکان دارد برخی خوشحال شوند و بعضی خوشحال نشوند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای قانون وظیفه دولت و همه ماست و ان‌شاءالله آثار را خواهیم دید.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه اطلاعات پیرامون راهکار حل مشکلات اقتصادی و موانع اصلی بر سر فعالیت اقتصادی دولت و اینکه مرد شماره یک دولت در حل بحران اقتصادی کیست، گفت: ابتدا لازم است تبریک بگویم به روزنامه اطلاعات برای اینکه توانست 90 سال به صورت متسمر در کار رسانه‌ای فعالیت حرفه‌ای انجام دهد، هم برای کارکنان این روزنامه و هم برای دوست عزیزم جناب آقای دعایی که زحمات بسیار زیادی می‌کشد.

روحانی افزود: اقتصاد ما هم با مشکل اقتصاد نفتی بودن هم با مشکل اقتصاد رانتی بودن، هم انحصار در برخی از زمینه‌ها و هم حضور پررنگ برخی از دستگاه‌هایی که خیلی در شأن آنان کار اقتصادی نیست و همچنین عدم اجرای درست سیاست‌های کلی اصل 44 روبه‌رو است.

وی افزود: بنا بود سیاست‌های اصل 44 اجرا شود و ما اقتصاد را به بخش غیردولتی بسپاریم نه اینکه اسم آنان را عوض کنیم و همان حکومتی و دولتی و با شکل‌های متفاوت بماند. متأسفانه آن سیاست‌ها درست اعمال نشد. اولین قدم دولت در این دو سال این بود که واگذاری‌ها به طور صحیح به بخش غیردولتی صورت گیرد و دولت در این امر موفق بوده است.

روحانی با اشاره به تلاش دولت برای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی گفت: اینکه اطلاعات باید در اختیار همه قرار گیرد، فعالیت‌های اقتصادی باید بر روی سایت‌ها بیاید و همه ببینند. این بدین خاطر است که ما بتوانیم از فساد جلوگیری کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت الکترونیک یکی از راه‌های جلوگیری از فساد است، گفت: ما باید بتوانیم اطلاعات را در معرض افکارعمومی قرار دهیم و مردم همه شاهد باشند و قانون را برای همه یکسان اجرا کنیم، این یکی از کارهای سخت است. نمی‌دانم چرا حق اینقدر تلخ است، هر جا می‌گوییم قانون باید اجرا شود، برخی‌ها ناراحت می‌شوند.

وی افزود: بعضی‌ها دعوت به قانون را می‌گویند حاشیه‌سازی نکنیم، پس قانون شد حاشیه! پس متن همان رانت و بی‌عدالتی می‌شود. همه باید تسلیم قانون شویم و راه دیگری وجود ندارد. برای پیشرفت کشور همه باید قانون را اجرا نیم و در برابر قانون خاضع باشیم. نمی‌خواهم بگویم دولت در زمینه ایجاد عدالت، حذف رانت و انحصارها کاملاً موفق بوده، اما قدم‌های خوبی برداشته و انشاالله ادامه خواهد داد.

روحانی رسانه‌ها را ابزار مهمی برای تحقق مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: یکی از راه‌های مبارزه با فساد، رسانه‌های آزاد هستند. نباید یک رسانه حاشیه امنیتی داشته باشد و یک رسانه نداشته باشد، همه باید دارای امنیت واحد باشند. یکی از رانت‌ها در همین موضوع رسانه‌ها هم هست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نمی‌دانم چگونه است که یک رسانه هر چه بگوید هیچ مشکلی برای او پیش نمی‌آید، یک رسانه کوچکترین خطا بکند همه دستگاه‌ها فعال می‌شوند و می‌گویند باید قانون را اعمال کنید، این در حالی است که قانون باید برای همه اجرا شود.

وی اقدام دولت در بحث سلامت را یکی از قدم‌های مهم دولت برای عدالت اجتماعی خواند و گفت: امروز شاهدیم همه آنانی که گرفتارند و مشکل دارند وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، با مشکلات کمتری درمان می‌شوند، بحث امنیت غذایی یکی از آن‌ راه‌ها بود که ما بتوانیم به بخشهای کم‌درآمد کمک کنیم.

روحانی هدف دولت را ایجاد عدالت اجتماعی، پرهیز از رانت‌ها و جلوگیری از فساد عنوان کرد و گفت: فکر می‌کنم دولت در این راه قدم‌های خوبی برداشته است که البته قدم‌های بیشتری پیش روست.

رئیس‌جمهور پیرامون مرد شماره یک دولت در حل بحران اقتصادی گفت: در بحث اقتصاد، اجرای برنامه مهم است، البته تیم اقتصادی ما و ستاد اقتصادی ما معلوم است. این دولت بیشتر برنامه‌محور است تا شخص‌محور.

روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبر پیرامون این موضوع که دولت چطور می‌خواهد بین اقتصاد مقاومتی و مراودات تجاری با غرب تعادل ایجاد کند که این بار ایران بازار مصرفی کالاهای اروپایی نشود، گفت: ما در گذشته درآمد ارزی خوبی دراختیار داشتیم، بیش از 700 میلیارد دلار درآمد ارزی دراختیارمان بود اما حاصل آن تعطیلی 2 هزار بنگاه صنعتی و بازماندن 500 هزار نفر از اشتغال در بخش صنعتی بود.

وی افزود: اثر این وضعیت این بود که ما تقریباً اشتغال خالص صفر داشتیم، البته هر سال عده‌ای می‌آیند و عده‌ای خارج می‌شوند، اما اینکه تعداد بیکارهای ما ثابت بماند، نشان می‌دهد اشتغال ما مؤثر نبوده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در آن مدت نتیجه این شد که ایران، بهشتی برای مهندسی و کارگران خارجی شد، آنها کالا تولید کردند و ما با پول نفت از آنان کالا خریدیم و وارد بازارمان کردیم، البته ممکن است ما عیناً دچار همین مشکل بشویم.

روحانی در همین خصوص از رسانه‌ها، متخصصین و دانشگاهیان خواست کار دولت را خوب نظارت کنند و هم به صراحت دولت را نقد کنند.

وی با اشاره به تصمیم دولت برای دوران بعد از تحریم گفت: من در دولت و در جلسه ستاد اقتصادی بارها این مطلب را گفتم که بعد از تحریم، ما برای حضور بنگاه‌های خارجی، شرکت‌های خارجی و دولت‌های خارجی اگر ذهن آنان این باشد که ایران بازار 80 میلیونی در اختیار آنان قرار می‌دهد، خطا می‌کند و ما نباید بگذاریم، البته آنان منافع خودشان را دنبال می‌کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: با مقامات و مسئولانی که با من ملاقات داشتند به صراحت گفتم که سیاست ما بر این است که شما در این کشور سرمایه، تکنولوژی بیاورید و با ایرانی‌ها مشارکت می‌کنید و بخشی از بازار ایران و بازار منطقه و جهان دراختیار هر دوی ما قرار گیرد، آن وقت اشتغال برای جوانان ما به وجود می‌آید.

روحانی معضل اصلی امروز کشور را اشتغال عنوان کرد و گفت: هدف نهایی اشتغال است و ما باید این معضل را حل کنیم. من امیدوارم دولت در این مسیر به خوبی بتواند حرکت کند و اگر غیر از این باشد کشور ضرر می‌کند.

وی ادامه داد: ما باید به اینجا برسیم که پول نفت ما در بخش سرمایه‌گذاری‌های اصلی در کشور مصرف شود. آنچه ما نیاز به مصرف و واردات داریم، چه تجهیزات باشد و چه قطعات باشد، باید از صادرات غیرنفتی به دست آوریم. البته ما در چهار ماه اول امسال برای اولین‌بار تراز مثبت داشتیم، یعنی واردات و صادرات ما یکسان بوده است.

رئیس جمهور افزود: ما باید از طریق صادرات غیرنفتی آنچه را که نیاز داریم تأمین کنیم و نفت در زمینه سرمایه‌گذاری‌های اساسی در کشور برود. وقتی خارجی‌ها حضور پیدا می‌کنند معنای آن یعنی حضور سرمایه، حضور تکنولوژی و مشارکت با بنگاه‌های اقتصادی ایران برای تأمین بخشی از مصارف داخلی و بازار منطقه و جهان است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اعلام ارقام مختلف برای پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور که این میزان از 29 میلیارد دلار تا 180 میلیارد دلار مطرح شده،گفت: البته رقم‌هایی که شما به آن اشاره کردید برخی با واقعیت منطبق نیست، اما همان طوری که شما بیان کردید، ارقام مختلفی بیان می‌‌شود که این ارقام می‌تواند درست باشد.

وی ادامه داد: گاهی کل ارزهایی که ما در خارج از کشور داریم در مجموع چقدر است و گاهی کل ارقامی که مربوط به صندوق توسعه ملی است، منها و کم می‌شود و گاهی رقمی که مربوط به ذخایر بانک مرکزی است که از آن کسر می‌شود، بخشی از این پول مال دولت است که تبدیل به ریال و وارد خزانه می‌شود که خیلی بالا نیست و رقم‌هایی است که از سوی مقامات اقتصادی و رئیس بانک مرکزی آن را اعلام کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: رقمی که مال دولت است، رقم زیاد نیست، اما در کل بخشی از این پول ذخایر بانک مرکزی است که برای کل تحرکات اقتصاد خارجی ما تأثیرگذار است و مهم است و پشتوانه مهمی برای حرکت‌های اقتصادی خواهد بود، بخشی برای صندوق توسعه ملی است که بسیار مهم است و می‌تواند در بخش‌های موردنظر فعال شود، بنابراین در برخی از این ارقام اغراق و مبالغه هست، اما اینکه چند گونه رقم گفته می‌شود بستگی دارد که کل آن را در نظر بگیریم یا اینکه پول ذخایر بانک مرکزی و پول صندوق توسعه ملی را از آن کم کنیم ، بنابراین این رقم‌ها مختلف است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت یازدهم تا کنون چه اقداماتی در راستای جلوگیری از فرار مغزها انجام داده است، گفت: تکیه‌گاه اصلی ما نسل جوان و تحصیل‌کرده ماست، یکی از بخش‌هایی که می‌تواند جاذبه برای سرمایه‌گذاران خارجی داشته باشد توسعه نیروی انسانی است.

روحانی با بیان اینکه نسل جوان ما در داخل کشور و چه کسانی که در خارج از کشور هستند اکنون امیدوار به پیشرفت و رشد هستند، افزود: ما باید این اطمینان را در مقام عمل ایجاد کنیم، عملکرد دولت در دو سال گذشته در این بخش امیدوارکننده برای مردم و نسل جوان بوده است.

وی ادامه داد: وقتی نسل جوان ما می‌بیند که این دولت قادر است یکی از معضل‌های بین‌المللی را با منطق حل و فصل کند و زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری ایجاد کند آنها فکر می‌کنند که اگر در داخل کشور حضور داشته باشند زمینه حمایت از آنها هم بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

رئیس دولت یازدهم ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای جذب تحصیل‌ کردگان و جوانان برای کسب موفقیت در حوزه علمی برای کشور عنوان کرد و گفت: با ایجاد این شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب ایرانیان خارج از کشور ما شاهد حضور متخصصان ایرانی خارج از کشور هستیم و در واقع با اینگونه اقدامات فرار مغزها معکوس شده است و هرچه که این شرکت‌ها فعال‌تر شوند می‌توانند نیروهای فعال و متخصص ایرانی خارج از کشور را بیشتر جذب کنند.

روحانی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا این انتظار قانونی وجود نداشت که بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی که از نظر قانون در خصوص تعهدات و معاهده‌های خارجی کاملاً‌روشن است دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل کند و بررسی و برجام را به عنوان یک لایحه به مجلس بفرستد؟ گفت: طبق قانون اساسی و بر اساس اصل 77 و 125 که در واقع این اصل بیشتر بند 77 آن را بیشتر تبیین می‌کند، در اصل 25 قانون می‌گوید وقتی یک توافقنامه و معاهده‌ای را رئیس‌جمهور یا نماینده رئیس‌جمهور امضاء می‌کند باید آن را برای تصویب به مجلس فرستاد.

روحانی ادامه داد: ما چیزی را امضاء نکردیم نه تنها رئیس‌جمهور بلکه نماینده رئیس‌جمهور هم چیزی را امضاء نکرده است، در واقع آنچه که امروز انجام می‌گیرد نسبت به معاهده‌ای بوده که قبلاً ایران آن را پذیرفته بود و همه این بحث‌ها برای این است که می‌گویند معاهده NPT را درست اجرا کرده‌اید یا خیر؟ که ما اعلام می‌کنیم درست اجرا کردیم اما یک عده‌ای مخالف ما بودند و اعلام کردند که درست اجرا نمی‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تمام مذاکرات هم برای این بود که ما ثابت کنیم این اتهامات به جمهوری اسلامی ایران به ناروا است و یک اعتمادی هم آنها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران داشته باشند، بنابراین تمام بحث‌ها برای درست اجرا شدن معاهده‌ای بوده که قبلاً ایران جزء‌ آن معاهده شده و مجلس قدیم هم این موضوع را در رژیم قبل تصویب کردند و به صورت قانون در آمده بود.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه امروز معاهده جدیدی وجود ندارد، گفت: شما در برجام هم نگاه کنید می‌بینید که می‌گوید ایران به صورت داوطلبانه اقدامات ذکر شده را انجام می‌دهد. بعلاوه اینکه هیچ کشوری از اعضای 1+5 این متن را به پارلمان خودشان برای تصویب نفرستادند که ما بخواهیم این اقدام را انجام دهیم ضمن اینکه اگر این متن یا برجام به پارلمان فرستاده شود یک الزامی بر دولت به وجود می‌آید، یعنی در این اقدام ما کار را به نفع آنها انجام دادیم. ضمن اینکه ممکن است کسی هم نظرش این باشد که طبق قانون اساسی باید به مجلس فرستاده شود.

روحانی ادامه داد: به مجلس فرستاده شدن برجام معنایش این است چیزی که رئیس‌جمهور تا کنون امضاء نکرده است، رئیس‌جمهور آن را امضاء کند و معنای دیگرش آن است چیزی که وزیر خارجه تا کنون آن را امضاء نکرده، امضا کند و این در ادامه به مجلس برود و به تصویب برسد یعنی با این اقدامات تنها برای خودمان الزامات ایجاد می‌کنیم که هیچ کشوری این کار را انجام نداده است.

رئیس دولت یازدهم تأکید کرد: بقیه رئیس‌جمهورها و وزرای خارجه کشورهای دیگر هم امضاء نکرده‌اند که ما بخواهیم این کار را بکنیم. چرا ما می‌خواهیم یک فشاری را از لحاظ حقوقی بر مردم ایران وارد کنیم، فشاری که ما هیچ الزام و نیازی به آن نداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اصل 125 قانون اساسی کاملاً این بحث را روشن می‌کند، ادامه داد: بر اساس این اصل گفته شده چیزی که رئیس‌جمهور یا نماینده‌اش امضاء کرد به مجلس فرستاده شود. در حالی که ما چیزی را امضاء نکردیم و نیازی هم نبوده امضاء کنیم. و به طور کلی برجام قاعده‌اش بر این بوده که دولت‌ها با یکدیگر تفاهم کنند و توافق نهایی در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد که به این شورا فرستاده شده و به تصویب رسیده است، بنابراین از ابتدای برنامه برجام و حتی قبل از اینکه به توافق نهایی برسیم برنامه این بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: شبیه همین اقدامات نیز ما در توافق ژنو هم داشتیم و این توافق ژنو هم عیناً شبیه همین مسئله بوده است منتها آن کوتاه مدت بوده که امکان دارد به درازا بکشد و به ده سال بکشد ولی عین بحث برجام بوده و به مجلس هم فرستاده نشد، ما در گذشته هم تفاهماتی در زمینه هسته‌ای داشتیم که می‌توان به توافق پاریس و بیانیه سعدآباد اشاره کرد که هیچکدام به مجلس فرستاده نشد و هیچکس هم نگفت که چرا به مجلس نرفت و این متن برجام هم همانند همین بحث‌هایی است که مطرح شد.

روحانی خاطرنشان کرد: البته ممکن است این بحث مطرح باشد که نهادهایی باید این متن برجام را بررسی کنند. البته شما می‌دانید که پرونده هسته‌ای از روز اول تحت نظر شورای عالی امنیت ملی اداره می‌شد و این کار هم از سال 82 آغاز شد و هم اکنون هم تحت نظر این شورا کارها در حال انجام است و تا کنون بررسی‌های فراوانی صورت گرفته و تقریباً مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و قاعدتاً آنچه که بر اساس اصل 76 تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است و این شورا در نهایت اگر تصویب کند به طور طبیعی این اصل حاکم بر آن دو اصلی است که در ابتدا ذکر شد.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره رفع حصر محصورین، توضیح داد: تلاش دولت ابتدا بر این بوده که در داخل جامعه ما احساس آرامش بیشتری کنند و اگر موضوعی در گذشته در این کشور بوده و ما می‌توانیم این موضوع را طبق قانون پایان دهیم، این کار را انجام دهیم. به هر حال ادامه یک مشکلی که در جامعه به‌وجود آمده، حالا حق با این طرف بوده یا آن طرف بالاخره قوه قضائیه حکم می‌کند، اما اینکه یک موضوع را تبدیل کنیم به یک مسئله دائمی در کشور، خوب نیست و کسی سودی نمی‌برد.

وی افزود: این چه خاصیتی دارد، باید تلاش کنیم قانون اجرا شود، کسی که خطا یا اشتباهی کرده باید قانون نسبت به آن فرد اجرا شود، اما اینکه موضوع را تبدیل کنیم به یک موضوع تکراری در کشور، درست نیست. اقتدار یک نظام و دولت این است که بتواند مسائلش را سریع‌تر نهایی کند، مثل همین برنامه هسته‌ای، اگر بتوانیم مسائل را هرچه سریع‌تر در چارچوب منابع ملی نهایی کنیم به نفع ماست.

رئیس جمهور ادامه داد: هفته قبل که ما خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان فرمودند خوب شد پرونده هسته‌ای بالاخره تمام و جمع شد، اینکه بخواهیم یک موضوع داخلی یا خارجی را طولش بدهیم درست نیست؛ در دوران انتخابات ریاست جمهوری مسائلی در رابطه با این موضوع مطرح می‌شد که بنده در آنجا هم این مسئله را به صراحت مطرح کردم، شاید صریح‌ترین بحث در این زمینه در دانشگاه شیراز مطرح شد، خیلی هم از آن جو خوشحال شدم، سالن بزرگ دانشگاه شیراز 3 قسمت بود که عده‌ای در سمت راست سالن نشسته بودند،‌ عده‌ای در سمت چپ و عده‌ای وسط، اتفاقاً راستی‌ها سمت راست نشسته بودند و چپی‌ها هم سمت چپ، آنجا گفتم برخی از مسائل هست که کار دولت نیست؛ یعنی دولت به تنهایی نمی‌تواند آن را حل‌وفصل کند،‌ اما حتماً می‌تواند مقدمات امر را فراهم و شرایط لازم را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: بنده تلاش خودم را در زمینه حل معضلات سیاسی ـ‌ اجتماعی در چارچوب مصالح و منافع ملی انجام دادم، اما در زمان خودش بیش‌تر می‌توان این کار را انجام داد. شما گفتید پاسخ دیپلماتیک ندهید، اما واجب هم نیست که همه چیز را اعلام کنیم، اعلام پیش از موعد یک خبر مانند چیدن میوه نارس است.

رئیس جمهور تأکید کرد: همه باید تلاش کنیم به وحدت، اتحاد و همدلی بیش‌تر برسیم، همه باید از گذشته درس بگیریم و بیاموزیم و اجازه ندهیم اگر انحراف یا خطایی بوده، آن انحراف یا خطا تکرار شود، اما در عین حال باید حوصله لازم را هم به خرج دهیم تا بتوانیم در یک زمان مناسب مسائل را به حل‌وفصل نهایی برسانیم، هم باید تعامل‌گرا باشیم و هم تحمل‌گرا.

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار شینهوا چین درمورد آینده روابط ایران و این کشور پس از توافق هسته‌ای گفت: روابط ما خوشبختانه با چین، روابط خوبی است و از ابتدای این دولت هم فرصت‌هایی بوده برای افزایش تعامل دو کشور وجود داشته که سعی کردیم از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببریم.

وی توضیح داد: بنده خودم با رئیس‌جمهور چین در سفرهای مختلف از جمله سفر به چین، ملاقات و صحبت کردم، در سفر اخیر به روسیه باز هم با رئیس‌جمهور چین ملاقاتی داشتم، روند روابط دو کشور رو به پیشرفت است و طرح‌های بسیار زیادی پیش روی ماست که چینی‌ها می‌توانند حضور یابند و در آنها مشارکت کنند. از جمله در همین توافق هسته‌ای «برجام» یکی از نکاتی که مطرح و مورد توافق است، راکتور آب سنگین اراک توسط چین و یکی از کشورهای 1+5 که احتمالاً آمریکا خواهد بود، پیشرفته‌تر شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما با رئیس‌جمهور چین 7 گروه کاری را برای توسعه روابط مشخص کردیم که این 7 گروه تشکیل شده است، این 7 گروه کاری مسائل را برای آینده روابط ایران و چین بررسی می‌کنند که امیدوارم در آینده بتوانیم همه طرح‌هایی که مدنظر ماست جاری و عملیاتی کنیم.

وی تأکید کرد: چین یکی از کشورهای مهم در آسیاست و ما مصمم هستیم روابط‌مان هم با چین و هم با روسیه و سایر کشورهای مهم منطقه توسعه یابد.

روحانی در ادامه سخنانش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چشم‌انداز قدرت دفاعی ایران در دوران پساتحریم را چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: یکی از نکاتی که در جریان توافق هسته‌ای مورد بحث بود و شاید هم هنوز در گوشه و کنار کشور مطرح باشد همین موضوع است که آیا «برجام» و توافق نهایی با 1+5 موجب کاهش قدرت دفاعی ایران خواهد شد یا موجب افزایش قدرت دفاعی ایران؟

رئیس‌جمهور در این زمینه توضیح داد: ما باید در قدرت ملی به دنبال بازدارندگی در برابر انواع تهدیدات باشیم، یکی از انواع بازدارندگی در بخش دفاع است، حقوق، سیاست خارجی و مسائل اقتصادی از دیگر ارکان بازدارندگی یک کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: معنای اقتصاد مقاومتی این است که کاری کنیم ایران اسلامی غیرقابل تحریم باشد، اگر به این نقطه برسیم که جمهوری اسلامی ایران غیرقابل تحریم باشد، این یعنی بازدارندگی، یعنی ما بتوانیم در برابر تحریم بازدارندگی ایجاد کنیم، در عموم قدرت بازدارندگی ایران افزایش پیدا کرده است، در زمینه دفاعی در این دولت طی 2 سال گذشته نسبت به 10 سال گذشته، پیشرفت ما در تکنولوژی‌های مربوط به بخش دفاعی هم بیش‌تر بوده و هم بنیه دفاعی ما قوی‌تر شده است و هم انبارهای ما از تجهیزات و سلاح‌های راهبردی بیش‌تر شده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در «برجام» اصلاً چیزی راجع به بحث موشک، دفاع و سلاح مطرح نشده است، چیزی که وجود دارد در قطعنامه 2231 است، طبق قطعنامه‌های قبلی کلا خرید و فروش، صادرات و واردات تسلیحات نظامی برای ایران ممنوع شده بود، این جزء مواردی بود که شامل تحریم‌های بین‌المللی شده بود، اما در این قطعنامه جدید به جای تحریم تبدیل به محدودیت شده بود، طبق قطعنامه 2231 دوران محدودیت صادرات و واردات تسلیحات نظامی 5 سال شده است.

رئیس‌جمهور گفت: در زمینه موشکی هم طبق قطعنامه مذکور محدودیت دائمی تبدیل به 8 سال شده است، دراین قطعنامه گفته شده که ایران موشکی را برای پرتاب کلاهک هسته‌ای طراحی نکند؛ ما هیچ وقت به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم.

وی تأکید کرد: ما رسما اعلام کردیم که قائل به همین بندها به همین صورتی هم که در قطعنامه 2231 آمده نیستیم، در خود «برجام» هم تصریح کردیم که نقض قطعنامه به معنای نقض «برجام» نیست، این موضوع در خود «برجام» تصریح شده است. ما نسبت به بنیه و قدرت دفاعی‌مان هیچ‌گونه محدودیتی را نپذیرفتیم و نخواهیم پذیرفت. آنچه برای دفاع از کشورمان لازم باشد اعم از موشک یا غیر موشک ما ادامه می‌دهیم کما اینکه فاتح 313 را رونمایی کردیم برای اینکه دنیا بداند مسیر ما همان مسیری است که به صراحت در مذاکرات گفته‌ایم.

روحانی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای چه مزایایی می‌تواند برای کشورهای عربی منطقه داشته باشد؟ توضیح داد: یکی از آثار این توافق ایجاد اعتماد بیش‌تر میان رهبران کشورهایی است که قبلاً نسبت به اهداف هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تردید داشتند، کشورهای همسایه یا غیرهمسایه ما در منطقه اگر احساس‌شان این باشد که ما به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای هستیم، به معنای برهم زدن توازن منطقه‌ای است، این امر روابط دوستانه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما توافق هسته‌ای بر اعتماد بیش‌تر کشورهای منطقه به ایران تأثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر یک یا دو کشور را در منطقه استثنا کنیم، همه کشورهای منطقه می‌دانستند که ما به دنبال سلاح کشتار جمعی و سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و کلا خواهان روابط بهتر با همه همسایگان هستیم، با عربستان سعودی هم در ابتدای دولت گفتم که خواهان روابط بهتر با عربستان هستیم و به دنبال روابط صمیمانه‌تر با این کشور هستیم، متأسفانه مشکلاتی که پیش آمد از جمله در یمن، این فضا را از بین برد.

وی تأکید کرد: امیدوارم باز هم رهبران منطقه در چارچوب منافع ملی و مصالح منطقه عمل کنند و دست از جنگ و خشونت بردارند، با دخالت در امور داخلی دیگر کشورها نمی‌توانیم به اهداف موردنظر خودمان برسیم، آنها باید توجه کنند ملت یمن، ملت بزرگ، دلاور و شجاعی هستند، بیش از 100 روز است که عربستان، یمن را بمباران می‌کند، اما در مقاومت و ایستادگی ملت یمن تأثیری نداشته است، ما اراده لازم را برای روابط بهتر با کشورها داریم، مقامات عربستان شرایط را برای این روابط آماده کنند و اجازه ندهند شرایط بسیار بدی که امروز در منطقه حاکم است از جمله کشتار بی‌گناهان ادامه یابد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی درباره شکایت فردی از یک مقام دولتی، توضیح داد: امیدواریم هاله‌ای که گفتید درباره ابهام حل شود! هر کسی از نظر حقوقی آزاد است که شکایتی را مطرح کند، ما هم هیچ ابایی نداریم از اینکه فردی از یک مقام دولتی بخواهد شکایت کند،‌ شاید از یک دیدگاه به نفع این دولت باشد که فرصتی پیش می‌آید برای تبیین بیش‌تر برخی موارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بیاییم توضیح دهیم که قبلاً چه اتفاقاتی افتاده و چه کارهایی انجام شده است، در این شرایط تبدیل می‌شود به بیان مواردی که در دولت گذشته صورت گرفته است و این موضوع از نظر من نه خواست مردم است و نه فرصت این کار را داریم. البته هر وقت مناسبتی پیش آمده به مسائلی اشاره کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خدمت مقام معظم رهبری گفتم که از ابتدای دولت با 3 چاله بزرگ مواجه بودیم که هنوز هم این چاله‌ها پر نشده‌اند. آنجا توضیح دادم که بدهی‌های کلان دولت یکی از آن چاله‌هایی بود که به این زودی‌ها پر نمی‌شود و دیگری یارانه نقدی است که خلاف قانون به مردم پرداخت می‌شود، یعنی قرار بود براساس میزان درآمد دولت از اجرای قانون یارانه‌ها، به مردم یارانه نقدی پرداخت شود که برخلاف قانون اجرا شده است و همچنان یک مشکل برای ما باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: سومین چاله هم مسکن مهر است که بدون حساب و کتاب پایه پولی کشور را بالا بردند، پایه پولی پس از اجرای طرح مسکن مهر تقریباً 2 برابر شده است، از زمان خلق پول تا آن زمان تبدیل به 2 برابر شد و اثر بسیار شدیدی روی میزان پایه پولی کشورگذاشت ضمن اینکه مسکن مهر در نقاطی از کشور ساخته شده که امکانات لازم را در کنارش نداشت و ما را با مشکلاتی مواجه کرده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ناچاریم مسکن مهر را تکمیل کنیم و هیچ چاره‌ای نداریم، الان 425 هزار از واحدهای مسکن مهر تکمیل شده است و حدود 47 هزار واحد دیگر در حال تکمیل شدن هستند و ما این راه را ادامه می‌دهیم و چاره‌ای غیر از این هم نداریم. این موارد جزء مشکلاتی است که ما داریم و گاهی در مناسبت‌هایی بیان شده است در عین حال نمی‌توانیم از شکایت کسی ممانعت کنیم و تصمیم‌گیرنده نهایی هم در شکایات قوه قضائیه است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه سیاست‌روز پیرامون برداشته شدن سایه جنگ از سر ایران پس از توافق در عین اینکه تهدیدات آمریکا علیه ایران وجود دارد، گفت: همیشه ممکن است تهدیداتی باشد و اگر هیچ تهدیدی نبود که دیگر ما نیازی به وزارت دفاع، نیروهای مسلح، هواپیما، موشک و تانک و نه آن کلمه بازدارندگی‌ای که ما می‌گوییم، نداشتیم.

وی افزود: تهدیدات احتمالی همیشه وجود دارد و ما خودمان را باید برای تهدیدات احتمالی آماده کنیم اما سایه غیر از تهدید است، یک ابر سیاهی بالای سر شما قرار می‌گیرد و شما این سایه را حس می‌کنید اما یک زمانی است که یک ابر در دور دست است و ممکن است به سمت شما یا به سمت دیگری برود. مقصود از سایه این است یعنی تهدیداتی که می‌توانست بهانه‌هایی برای این تهدیدات از منظر حقوق بین‌الملل باشد، به دروغ می‌گویند ایران دارد صلح و امنیت منطقه را تهدید می‌کند، به هرحال 6 قطعنامه قبلی سازمان ملل تحت فصل 7 بر مبنای تهدید صلح و امنیت بین‌الملل صادر شده است.

روحانی تصریح کرد: امروز این بهانه برداشته شده است در قطعنامه 2231 دیگر بر مبنای تهدید و صلح امنیت بین‌الملل نیست، بر مبنای اجرای برجام و همکاری با سایر کشورها است. بنابراین یکی از آثار این توافق این است که سایه تهدید را از روی سر کشور برداشته یا دور کرده اما در عین حال مفهوم آن این نیست که ما خودمان را برای روز مبادا اماده نکنیم.

رئیس جمهور در ادامه اظهارداشت: ما در دنیا رقبایی داریم و از آن بالاتر دشمنانی داریم و تهدیداتی داشتیم، ممکن است تهدیدات کاهش پیدا کند اما به طور کامل منتفی نمی‌شود به همین دلیل ما باید خودمان را همیشه در برابر تهدید احتمالی آماده نگه داشته باشیم و آن قدرت همان قدرت بازدارندگی است که باعث می‌شود تهدید یا منتفی یا دور شود که امیدواریم کشور ما را هیچ تهدیدی تحت فشار قرار ندهد و با بتوانیم شرایط آرامی برای پیشرفت در همه زمینه‌ها داشته باشیم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما پیرامون نفوذ آمریکا پس از برجام و برنامه‌های دولت برای مسدود کردن راه‌های نفوذ، گفت: ما باید حواسمان را درخصوص نفوذ قدرت‌های بزرگ خصوصاً آمریکا جمع کنیم و انچه مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند به عنوان یک رهنمود ملی است همه ما باید به آن توجه کنیم.

وی افزود: ما باید شرایطی را خودمان ایجاد کنیم که جلوی این نفوذ‌ها را بگیریم و در برابر این رخنه‌ها سد درست کنیم. هرچه قدرت اقتصادی شما بالاتر برود، هر مقدار قدرت تکنولوژیکی شما افزایش پیدا کند، هر مقدار وحدت ملی بیشتر شود و انسجام ملی بیشتر شود، هر مقدار روابط دولت و ملت بالا برود احتمال نفوذ دشمن کم می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر سرمایه اجتماعی از بین برود، راه برای نفوذ دشمن باز می‌شود، گفت: اگر شما از لحاظ اقتصادی در شرایطی باشید که همیشه نیازمند به بیرون باشید و نفت بفروشید و کالا وارد کنید، جاده را برای نفوذ آنان باز کرده‌اید.

روحانی تصریح کرد: هر مقدار ما قدرت ملی‌مان را بالا ببریم و هر مقدار توسعه کشور افزایش پیدا کند و تعامل ما با دنیا به ویژه با همسایگانمان تعامل نزدیکتری بشود، رخنه سیاسی، فرهنگی، امنیتی هر روز کمتر خواهد شد و این رسالت و وظیفه اصلی ما است.

وی با اشاره به وضعیت دوران پس از توافق برجام گفت: در این شرایط ممکن است بعضی‌ها بگویند شرایط باز می‌شود و ما وارد ایران می‌شویم و سرمایه‌گذاری می‌کنیم پس می‌توانیم بیشتر اثر بگذاریم و نفوذ کنیم. ما باید کاری کنیم که نفوذ ایران در منطقه و جهان بیشتر شود، در اینجا منظور از نفوذ دخالت نیست بلکه نفوذ فرهنگی، فکری، اقتصادی و علمی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اینکه ما در منطقه از لحاظ علم و فناوری اول هستیم به معنی قدرت ایران است، اینکه در برخی رشته‌های علمی از جمله بیوتکنولوژی، هوافضا، نانو، رده‌های ما در دنیا 8-7 است قدرت علمی و فناوری ما را نشان می‌دهد، هرچه ملت ما آگاه‌تر شود و روابط بین مردم صمیمی‌تر شود سدی در برابر رخنه دشمنان می‌شود.

روحانی با بیان اینکه ما باید به سخنان مقام معظم رهبری درخصوص نفوذ دشمنان توجه داشته باشیم، گفت: امیدواریم کشور ما همواره بنیان مرصوص را در برابر انواع تهدیدها داشته باشد.

وی پیرامون دستورکار دولت در خصوص جلوگیری از راه‌های نفوذ دشمن گفت: دولت نه تنها دستور کار دارد بلکه از ابتدا برنامه‌اش بر همین مبنا بوده است، اینکه ما به دنبال بازسازی اقتصادی هستیم می‌خواهیم قدرت اقتصادی ایران را احیا کنیم و اینکه ما می‌گوییم اخلاق در جامعه ما باید افزایش پیدا کند، انسجام بیشتر شود، سرمایه اجتماعی افزایش یابد، بر همین مبنا بوده است.

خبرنگاری از رئیس جمهور پرسید با توجه به اینکه نزدیک انتخابات هستیم و عملکرد 2 ساله دولت درباره صدور مجوزها برای احزاب، فعالیت مجدد خانه احزاب و تامین اجتماعات آنان قابل قبول بوده است، توصیه و برنامه شما برای ادامه این روند چیست؟

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال اظهار داشت: ما در کشوری هستیم که مبنای حکومت ما بر مبنای آراء است رای پایه اصلی برای مشروعیت حقوقی و سیاسی در کشور ما است و همه مقامات با رای انتخاب می‌شوند که این امر به طور مستقیم یا غیرمستقیم فرقی نمی‌کند، وقتی آرای مردم پایه و اساس است، چگونه می‌شود آرا را هدایت و رقابت سالم ایجاد کرد، این راهش احزاب و تشکل‌ها است و دولت مبنایش بر همین اساس بوده است.

وی ادامه داد: دولت فراجناحی بوده و هست از ابتدا و اتهام به این دولت خیلی سخت است اگر دولت جناحی باشد می‌توان زود به او اتهام زد که می‌خواهد همه فعالیت‌هایش را برای تقویت یک جناح علیه آن جناح است اما ما به هر دو جناح به معنای عام کلمه و به همه احزاب و تشکل‌های قانونی احترام می‌گذاریم و در دولت ما افرادی که دور یک میز نشستیم، برخی به این جناح و برخی به آن جناح تعلق دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما در آستانه دو انتخابات مهم هستیم و این بسیار مهم است که مردم حضور و مشارکت کنند و باید کاری کنیم که رقابت‌ها بیشتر شود و حس کنیم همه هستند،می‌خواهم مثالی بزنم که ممکن است با واقعیت فاصله داشته باشد اما هر گاه مثال می‌زنیم آن مثال به اصل تبدیل می‌شود در حالی که مثال برای تقریب به ذهن است، وقتی داخل یک مغازه می‌روی و یک نوع یخچال یا تلویزیون ببینید برای شما خسته‌کننده می‌شود اما اگر ده نوع با رنگ‌های متنوع باشد ممکن است همان اولی را انتخاب کنید اما اکنون دارید انتخاب می‌کنید و کلمه انتخاب مهم است.

رئیس جمهور تصریح کرد: انتخابات به معنای آن است که مردم در فضایی که چهره‌ها نظرات و افکار مختلف است بیایند و انتخاب کنند و برگزینند که هر چه فضا را برای حضور بیشتر گروه‌ها و احزاب فراهم کنیم انتخابات قشنگ‌تر می‌شود و نشاط بالاتر می‌رود و در نهایت بهانه‌هایی که دیگران علیه انتخابات ما به غلط به دست می‌گیرند برچیده می‌شود.

خبرنگار دیگری از رئیس جمهور درباره برنامه دولت درزمینه همکاری با کشورهای حاشیه خزر و به ویژه آذربایجان پس از لغو تحریم‌ها پرسید و رئیس جمهور پاسخ داد: حتی پیش از توافق، روابط‌مان را با کشورهای حاشیه خزر افزایش دادیم که هم رئیس جمهور ترکمنستان و رئیس جمهور قزاقستان و آذربایجان به ایران سفر کردند و ملاقات‌هایی را با رئیس جمهور روسیه داشتیم، تقریبا به همه کشورها من سفر کردم و هم سفرهای دیگری از سوی این کشورها برای حضور در ایران در پیش است.

وی ادامه داد: با آذربایجان همکاری‌های فراوانی داریم و می‌توانیم داشته باشیم که این امر هم در زمینه اقتصادی و هم در زمینه فعالیت مشترکمان در دریای خزر است، این منطقه نفتی است که داریم مذاکره می‌کنیم که با هم وارد این منطقه نفتی شویم و استفاده کنیم که برای منافع دو کشور روابطمان را خیلی به هم نزدیک کردیم. تبلیغات نادرست سابق فروکش کرده است و امروز اطمینانی بین این دو دولت برای روابط دو کشور وجود دارد که این امر می‌تواند به امنیت منطقه و امنیت قره‌باغ کمک کند که امیدواریم شاهد بیشتر در منطقه باشیم و بتوانیم از دریای خزر و محیط زیست دریای خزر استفاده کنیم.

خبرنگار دیگری از رئیس جمهور درمورد تصمیمات دولت درباره توانمندسازی بخش خصوصی برای استقبال از شرکت‌های خارجی در ایران در دوران پس از توافق اظهار داشت: یکی از برنامه‌های دولت از آغاز واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی بود، حتی در بخش فرهنگی هم همچین اعتقاد داریم که باید به تدبیر برخی امور را به انجمن‌های تخصصی فرهنگی واگذار کنیم و نمایشگاه کتاب امسال شاهد این امر بودیم که هر چقدر این امر را افزایش دهیم به نفع ما است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در اقتصاد بهترین‌ها خصوصی‌ها هستند تصریح کرد: هرچه خصوصی به سمت عمومی برود کار سخت‌تر می‌شود و مسائل رانت پیش می‌اید، در بسیاری از کشورهای منطقه مسافرت کردن فعالان و کارآفرینان خودمان هم آمدند و هر استانی که سفر می‌کنم یک جلسه با کارآفرینان داریم و اساس برنامه ما تشویق بخش خصوصی برای حضور بیشتر آنها است.

روحانی تصریح کرد: در پسا تحریم شرایط آماده‌تر می‌شود دوران پسا تحریم در قبل از این دوره به این صورت است یک زمین بزرگ ممنوعه‌ای بود که دورش سیم خاردار کشیده بودند و در پسا تحریم این زمین آماده می‌شود و سیم‌خاردارها برداشته می‌شود . بنابراین شرایط برای فعالیت در بخش خصوصی آماده‌تر می‌شود و من از تمام کارآفرینان کشور دعوت می‌کنم و شاید این تعبیر من اغراق نباشد که ما کار خودمان را کرده‌ایم و بنای ما این بود که شرایط را آماده‌ کنیم و حالا شرایط پسا تحریم را مهیا کردیم و حالا نوبت آنها است که به میدان بیایند و بهره آن برای کشور خود آنان مردم و همسایگان است.

روحانی در پاسخ به آخرین سوال مبنی بر اینکه در این دو سال اخیر چقدر بین جوانان امید و نشاط افزایش پیدا کرده است اظهار داشت: تلاش ما بر این مبنا بوده که نسل جوان ما که یک نسل عظیم و بزرگ هستند، باید فضا و زمینه را برای حضور و فعالیت آنها آماده کنیم در خود محیط دانشگاه و محیط علمی فضای بهتری به وجود آوردیم و دانشجویان در فضای آزادتر و بانشاط‌تر فعال‌اند که ما هیچ وقت این میزان دانشجو نداشتیم و اکنون بیش از 4 میلیون در دانشگاه‌های کشور ما هستند که باید زمینه را برای حضور و فعالیت آنان آماده کنیم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم در محیط دانشگاه و محیط علمی فضای بهتری به وجود آمده‌اند و در زمینه‌های فرهنگ و فناوری‌های نو و سیاسی هم فضای بهتری را فراهم کرده‌ایم که به فعالیت بهتر احزاب و راه‌اندازی مجدد خانه احزاب کمک کردیم که امیدوارم این تلاش ما در بخش‌های مختلف برای جوانان قابل قبول باشد.

روحانی تصریح کرد: البته در شرایط پسا تحریم فضا برای زمینه بهتر جوانان ما به ویژه در زمینه اشتغال که مشکل جوانان ما است و اگر اشتغال حل شود مشکل ازدواج جوانان نیز حل می‌شود و اگر این دو حل شود مشکل اعتیاد حل می‌شود و آسیب‌های اجتماعی حل و فصل می‌شود در صورتی که بتوانیم یک اشتغال خوب بتوانیم برای جوانانمان فراهم کنیم.

رئیس جمهور در پایان از همه رسانه‌ها که بار سنگینی را برای ارتباط میان دولت و مردم بر دوش دارند تشکر کرد و اظهار داشت: بنای ما این است که فضای مناسب را برای فعالیت رسانه‌ها ایجاد کنیم و از رسانه‌ها حمایت کنیم و امیدواریم که رسانه‌ها به فعالیت‌ خودشان ادامه دهند و فضای مناسب‌تری را برای فعالیت اجتماعی و اقتصادی در کشورمان به وجود بیاورند.

انتهای پیام/

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد