پربیننده ها

آخرین اخبار

8. آذر 1396 - 11:25   |   کد مطلب: 299622
اسلام آبادخبر: استاندار کرمانشاه از حضور بیش از ۴۰۰۰ نیروی سپاه برای کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه خبر داد و گفت: اگر در امداد تعلل می‌شد شاید تلفات بیش از میزان اعلام شده بود.

به گزارش اسلام آباد خبر، به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، هوشنگ بازوند امروز چهارشنبه درنشست خبری مشترک استاندار و رئیس سازمان امداد و نجات کشور که در سالن تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار  داشت: این زلزله شاید جزو نادرترین زلزله هایی باشد که طی ۱۰۰ سال اخیر در کشور رخ داد و طی آن تحولات عجیبی در ساختار زمین شناسی غرب کشور ایجاد کرد.

وی هوشمندی مردم را عامل اصلی کاهش تلفات اعلام کرد و افزود: بدلیل قرار گرفتن بیش از ۹۰ درصدی روی گسل، مردم در ایران باید با زلزله زندگی کنند و با مقاوم سازی از آسیب های جدی جلوگیری کنند.

بازوند اظهار داشت: باید روندکار را در کشور به سوی مدیرت بر بحران پیش ببریم چرا که مدیریت در بحران سعی و خطای بیشتری خواهد داشت.

استاندار کرمانشاه عدم مقاومت بیمارستانها را چالشی جدی در این حادثه دانست و گفت: در این راستا حدود ۴ هزار پرسنل سپاه و ۳ هزار پرسنل ارتش پای کار آمدند و توانستند ۲ هزار و ۹۰۰ نفر را از زیر آوار بیرون بیاورند و اگر تعلل می شد شاید آمار تلفات بیش از این میزان بود.

وی خاطر نشان کرد: در این حادثه ۳۴ بالگرد هلال احمر، سپاه و هوانیروز بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ مجروح را به استانهای همجوار منتقل کردند و در این زمینه می توان گفت یک رکورد را در بحث امداد و نجات داشتیم.

وی یادآور شد: در بحث توزیع چادر توانستیم ۹۴ هزار چادر توزیع کنیم و هدر رفت چادر در این زلزله بسیار کمتر از زلزله های مشابه دیگر استانهای کشور بود.

بازوند ادامه داد: اسکان موقت زلزله زدگان استان کرمانشاه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و اگر مصادف با فصل زمستان نمیشدیم شاید اسکان موقت را حذف می کردیم.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: به روستائیان زلزله زده ۷ میلیون تومان و شهرها ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.

وی اذعان داشت: همچنین در بحث تلف شدن دام های روستائیان نیز ۳ میلیون تومان برای تلف شدن دام های سنگین و ۶۰۰ هزار تومان برای دام های سبک داده می شود.

بازوند گفت: در مجموع ۷۶۷ میلیارد تومان هم وام ساخت مسکن به زلزله زدگان استان داده می شود.

وی بیان داشت: در این زلزله به تاسیسات دولتی استان، یک هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان خسارت وارد شد که در این راستا ۵۷۵ واحد صنعتی، ۸ هزار و ۳۰۰ واحد سنتی تولیدی و ۷ هزار واحد صنفی دچار خسارت شد که نیاز به بازسازی دارند.

وی از اعطای وام کم بهره به واحدهای تولیدی خبر داد: در این راستا قرار است از صندوق توسعه ملی ۴۰۰ میلیارد تومان وام با ۶ درصد بهره به ۵۷۵ واحد تولیدی صنعتی، ۱۰ میلیون به واحدهای سنتی و ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان به عنوان تسهیلات پرداخت شود.

استاندار کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: در مجموع ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وام و ۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان استان داده می شود.

بازوند بیان داشت: تمام خانواده های متاثر از زلزله با تایید ستاد حوادث می توانند از تسهیلات دولت، تنفس بازپرداخت وام های بانکی و بخشودگی جرائم آنها استفاده کنند.

دیدگاه شما

پایگاه وبلاگنویسان استان کرمانشاه
پایگاه خبری امید
کانال تلگرام اسلام آبادخبر
راوند خبر
اینستاگرام اسلام آبادخبر
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران