پربیننده ها

آخرین اخبار

5. اسفند 1396 - 9:10   |   کد مطلب: 301062
اسلام آبادخبر: بخشنامه عجیبی توسط ثبت احوال صادر شده بود که دیوان عدالت اداری آن را باطل کرد.

به گزارش اسلام آباد خبر، به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اخیرا دیوان عدالت اداری دستورالعملی را ابطال کرد که به موجب آن ثبت احوال دستور مرده پنداشتن افراد 100 سال به بالا را صادر کرده بود مگر خلاف آن اثبات شود!

ملابیگی، مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در این باره گفت: در این بخشنامه ابلاغ شده کسانی که به سن 100 سالگی می رسند فوت شده محسوب می شوند در حالی که ما دو نوع موت داریم یکی با تشخیص پزشک یا دو نفر شاهد و دومی هم موت فرضی که قانون به دادگاه اجازه داده که مرگ یک فرد را اثبات کند.

وی افزود: به غیر از این دو مورد مرگ سایر دستورالعمل ها غیرقانونی است زیرا بر اساس قانون اصل بر زنده بودن افراد گذارده می شود مگر خلاف آن ثابت شود.

ملابیگی گفت: این بخشنامه باعث می شد کسانی که به سن 100 سالگی برسند دچار مشکل شوند و برای زنده بودن مجبور به احراز هویت باشند.

افراد مجهول الهویه مخاطب این بخشنامه بودند

ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال در این باره با اشاره به اینکه ما خودمان آن را لغو کردیم گفت: مخاطب این بخشنامه افرادی بودند که زنده بودن یا فوت آنان معلوم نبوده است در این زمینه هم تعدادی محدود مراجعه کننده داشتیم.

ملابیگی  با رد سخنان ابوترابی و با اشاره به اینکه این سازمان در ناحیه دفاعیه برنیامده گفت: این گونه نبوده است زیرا اگر بخشنامه منتفی شده بود چرا اعلام نکرده بودند و کماکان در حال اجرایی شدن بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، پیشرفت تکنولوژی و شناسایی هوشمند به حذف تدریجی منجر می شود و انتظار می رود از صدور چنین بخشنامه هایی پرهیز شود.

دیدگاه شما

پایگاه وبلاگنویسان استان کرمانشاه
پایگاه خبری امید
کانال تلگرام اسلام آبادخبر
راوند خبر
اینستاگرام اسلام آبادخبر
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران