پربیننده ها

آخرین اخبار

28. اسفند 1396 - 11:55   |   کد مطلب: 301322
تراز تجاری منفی شد؛
سبقت خطرناک واردات از صادرات
در حالی که سال گذشته شاهد دمیدن در بوق و کرنا برای دستیابی به تراز تجاری مثبت بودیم از ابتدای سال تاکنون این روند منفی بوده است.

به گزارش اسلام آباد خبر،به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، جدیدترین آمار گمرگ از افزایش واردات و کاهش صادرات خبر داده به گونه ای که تراز تجاری با کسری شش میلیارد دلاری منفی شده است. البته در پایان سال قبل تراز تجاری مثبت بود و این مثبت بودن تا فروردین امسال نیز ادامه داشت اما بعد از چهار ماه آمار گمرگ از منفی شدن تراز تجاری خبر داد.

در طول یازده ماه امسال 41 میلیارد دلار کالای غیر نفتی صادر شده در حالی که واردات 47 میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته صادرات پنج درصد رشد و واردات 23 درصد رشد داشته است.

تغییرات تراز تجاری چندان محسوس نبوده است

 پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: جمع واردات و صادرات طی دو سال گذشته برابر بوده و از نظر مثبت و منفی بودن تفاوت قابل توجهی نداشتند بنابراین چندان برای تحلیلها مد نظر نیست.

وی افزود: بخش زیادی از صادرات کالاهای غیرنفتی عملا وابسته به نفت است و خالص آن سبب منفی شدن تراز تجاری می شود بنابراین باید برنامه ریزی دقیقی برای دستیابی به اعداد قابل قبول انجام شود.

بسته سیاسی تراز تجاری تدوین شدها ست

ایزدیان؛ مدیر کل دفتر برنامه ریزی توسعه تجاری نیز با اشاره به اینکه بسته سیاسی تراز تجاری تدوین شده، گفت: در اقتصادی مثل اقتصاد ما تغییرات تراز تجاری در کوتاه مدت تفسیر می شود تا سال قبل این تراز تجاری مثبت بود اما امسال منفی شد البته پیش بینی نداریم این منفی شدن تشدید شود چون صادرات غیرنفتی در دو، سه دهه اخیر رشد خوبی داشته است.

وی افزود: بسته سیاسی را تدوین کردیم با این هدف که در از تشدید منفی شدن تراز تجاری جلوگیری کند یا سبب ایجاد مازاد یا حفظ تراز تجرای منفی به صورت بسیار ملایم شود.

طبق آمار گمرک عمده ترین کالاهای صادراتی شامل میعانات گازی و گاز طبیعی مایع شده بوده و قطعات منفصله جهت تولید خودرو سواری، ذرت، برنج، سویا و انواع وسیله نقلیه موتوری نیز از جمله کالاهای وارداتی بوده است.

 عمده ترین  خریداران کالاهای ایرانی را کشورهای چین، امارات، عراق، ترکیه و کره و صادرات کنندگان کالا به ایران را چین، امارات، کره، ترکیه و آلمان شامل می شوند این شرایط در حالی است که بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی تنها یک بند از  24 بند به واردات پرداخته و شش بند به احنا مختلف به لزوم افزایش تولید و صادرات تاکید می کند، بنابراین اگر تولید تقویت، تراز تجری مثبت می شود.

دیدگاه شما

پایگاه وبلاگنویسان استان کرمانشاه
پایگاه خبری امید
کانال تلگرام اسلام آبادخبر
راوند خبر
اینستاگرام اسلام آبادخبر
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران