آخرین اخبار

30. شهريور 1397 - 13:13   |   کد مطلب: 303027
نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، موضوعاتی که ترامپ در سخنرانی هفته آینده‌ی خود در این سازمان به آنها خواهد پرداخت را بازگو کرد.

به گزارش اسلام آباد خبر، به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در یک مصاحبه تلویزیونی، محورهای سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، در نشست هفته آینده مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل را مشخص کرد.

به گفته نیکی هیلی، ترامپ در این دو نشست به طور کلی درباره موضوع "منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی" و به طور خاص درباره ایران، حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال (جاسوس روس‌تبار) در انگلیس، استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه و مذاکره با کره شمالی صحبت خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا هفته آینده روز 25 سپتامبر(سوم مهرماه) برای دومین بار در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد و روز بعد از آن نیز ریاست نشستی را در شورای امنیت برعهده خواهد داشت.

نیویورک‌تایمز نیز گزارش داده است که ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی به همان موضوعاتی خواهد پرداخت که قرار است آنها را در نشست شورای امنیت مطرح کند. این روزنامه چندی پیش خبر داد که ترامپ ممکن است در سخنرانی خود در مجمع عمومی و شورای امنیت برای اثبات کارآمدی سیاست خود در قبال ایران، ادعا کند که وضعیت اقتصادی ایران از جمله کاهش ارزش ریال به دلیل فشارها و تحریم‌هایی است که دولت او اعمال کرده است.

پیش از این قرار بود که تمرکزِ نشست شورای امنیت تنها بر موضوع "ایران" باشد اما رسانه‌های آمریکایی هفته گذشته گزارش دادند که کاخ سفید طبق توصیه مشاورانش، برای اینکه این جلسه به تریبونی برای انتقاد از آمریکا تبدیل نشود، موضوع آن را به "منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی" تغییر داده تا از سخنرانی نمایندگان ایران و روسیه در این نشست جلوگیری شود.

طبق گفته رسانه‌های آمریکایی، متحدان اروپایی واشنگتن نیز به کاخ سفید هشدار داده بودند که در صورتی که تمرکز اصلی نشست بر موضوع ایران باشد، ایران می‌تواند از این فرصت برای برجسته کردن اختلاف آمریکا و اروپا بر سر برجام استفاده کند.

بر همین اساس، واشنگتن پست چند روز پس از آنکه نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، برای اولین بار اعلام کرد که ترامپ با برگزاری نشستی در شورای امنیت به موضوع ایران خواهد پرداخت، گزارش داد که کاخ سفید به دلیل اینکه تمرکزِ صرف بر موضوع ایران، به نماینده ایران فرصت پاسخگویی خواهد داد، از این ایده عقب‌نشینی کرده است.

 با این حال، نیکی هیلی شب گذشته (پنجشنبه) در این رابطه به خبرنگار فاکس‌نیوز گفت: «وقت آن است که یک بحث واقعی [درباره ایران] داشته باشیم و این چیزی است که شما آن را وقتی که پرزیدنت ترامپ ریاست جلسه شورای امنیت را برعهده بگیرد، خواهید دید.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل در این مصاحبه ابراز اطمینان کرد که «این پربیننده‌ترین نشست تاریخ شورای امنیت خواهد بود!»

البته به گفته وی، ترامپ در نشست شورای امنیت تنها به موضوع ایران نخواهد پرداخت بلکه موضوع احتمال استفاده از تسلیحات شیمیایی در ادلب سوریه، حمله شیمیایی ادعایی اخیر به یک جاسوس روس‌تبار در انگلیس که به روسیه نسبت داده شده و همچنین موضوع مذاکرات با کره شمالی برای غیرهسته‌ای کردن شبه‌جزیره کره را نیز مورد توجه قرار خواهد داد.

نیکی هیلی در ادامه گفت که ترامپ در این نشست درباره موضوع کمک‌های مالی خارجی واشنگتن نیز صحبت خواهد کرد و تاکید خواهد کرد که سخاوت ایالات متحده دیگر شامل حال کسانی که به "ارزش‌های آمریکایی" احترام نمی‌گذارند یا از آمریکا متنفر هستند و با سیاست‌های آن مخالفت می‌کنند، نمی‌شود! 

ترامپ در حالی امسال برای دومین بار برای سخنرانی به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که خروج او از توافقات چندجانبه‌ای چون برجام، توافق آب و هوایی پاریس، پیمان تجاری اقیانوس آرام (ترنس-پسیفیک)، یونسکو و ... مخالفت‌های بین‌المللی زیادی را به همراه داشته است.

جان الترمن، نائب رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی معتقد است رهبران جهان در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل در ظاهر برخورد خوبی با رئیس‌جمهور آمریکا خواهند داشت اما عمده‌ی تلاش آنها معطوف به تشکیل ائتلاف‌های گسترده‌ای برای مقابله با ابتکارات و پیشنهادات او در این نشست خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه وبلاگنویسان استان کرمانشاه
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه
پارلمان مجازی ایران
 شهید حججی
بیانیه گام دوم انقلاب
پایگاه خبری امید
کانال تلگرام اسلام آبادخبر