پربیننده ها

آخرین اخبار

30. مهر 1397 - 11:45   |   کد مطلب: 303487
نظر نمایندگان ملت درباره وزرای پشنهادی دولت:
روحانی مجلس را بی‌اعتبار کرد/معرفی شریعتمداری توهین به مجلس است
در حالی گزینه‌های پیشنهادی دولت برای تصدی چهار وزارتخانه اقتصاد، کار، صنعت و راه به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند که بسیار از نمایندگان عملکرد رییس‌جمهوری در معرفی برخی وزرا را اهانت به مجلس‌ می‌دانند.

به گزارش اسلام آباد خبر، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شنبه شب 27‌مهرماه بود که حجت‌الاسلام ‌حسن روحانی در نامه‌های جداگانه‌ای ضمن پذیرش استعفای آقای محمد شریعتمداری از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت و عباس آخوندی از سمت وزارت راه و شهرسازی از زحمات و خدمات آن‌ها در طول دوران تصدی وزارتخانه‌های مزبور تشکر و قدردانی کرد.

رییس‌جمهوری همچنین در احکامی جداگانه بر اساس اصل‌135 قانون اساسی آقای محمد اسلامی را به‌عنوان سرپرست «وزارت راه و شهرسازی»  و آقای رضا رحمانی را به‌عنوان سرپرست «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب و ابراز امیدواری کرد که آن‌ها با رعایت اصول قانونمداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشند.

همچنین صبح یکشنبه 29‌مهرماه، نیز رییس‌جمهوری با ارسال نامه‌ای به هیات‌رییسه مجلس وزرای پیشنهادی کار، اقتصاد، راه و صنعت را به مجلس معرفی کرد.

بر اساس متن نامه‌ای که آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رییسه آن را قرائت کرد، روحانی به ترتیب آقایان محمد شریعتمداری برای وزارت کار، فرهاد دژپسند برای وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت و محمد اسلامی برای وزارت راه را جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی کرده است.
اما در جریان اعلام اسامی گزینه‌های پیشنهادی دولت برای دو وزارتخانه راه و کار برخی از نمایندگان با فریاد «دو دو» مخالفت خود را با این گزینه‌ها نشان دادند و در زمان اعلام گزینه وزارت صنعت جمعی با فریاد «چهار چهار» موافقت خود را با این گزینه اعلام کردند.

براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان یک هفته فرصت بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی را در کمیسیون‌های تخصصی دارند و بعد از آن مجلس باید در صحن علنی وارد بررسی صلاحیت وزرا شود.
البته تعدادی از نمایندگان نامه‌ای به هیات‌رییسه و رییس مجلس نوشتند با این مضمون که جلسه رأی اعتماد در روز چهارشنبه هفته جاری یا شنبه آینده برگزار شود و نمایندگان بتوانند در مراسم اربعین شرکت کنند. اصرار آن‌ها در برگزاری جلسه در هفته جاری است.

بعد از پایان صحن علنی، نمایندگان با حضور در راهروهای پارلمان نسبت به لیست معرفی شده از سوی رییس‌جمهوری گلایه‌مند بودند و برخی نمایندگان انتقاداتی را نسبت به معرفی شریعتمداری که در آستانه استیضاح در مجلس بود، مطرح کردند.

روحانی مجلس را بی‌اعتبار کرد

فراکسیون امید هم با گلایه از دولت به‌دلیل عدم مشورت در معرفی وزرا، اعلام کرد که موضع این فراکسیون درباره ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد شد، بسیاری از نمایندگان امید اما چندان هم راضی به نظر نمی‌رسیدند اما بنا بر ملاحظاتی درباره صلاحیت وزرای پیشنهادی اظهارنظر نمی‌کردند. یکی از اعضای فراکسیون امید که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار «صبح نو» گفت که «آقای روحانی رییس‌جمهوری دقیقاً در مسیر احمدی‌نژاد که مجلس را بی‌اعتبار کرد، گام برداشته و عمل می‌کند.»
 
معرفی شریعتمداری توهین به مجلس است

آقای احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح نو» درباره چهار وزیر پیشنهادی به مجلس گفت: من اعتقاد دارم که معرفی آقای شریعتمداری بی‌حرمتی به مجلس است، آقای شریعتمداری استیضاح شده است و قانونا باید در صحن حاضر شود و مراسم استیضاح انجام شود.
وی تاکید کرد: اینکه دولت وزیری که در آستانه استیضاح بود و روند استیضاحش طی شده بود، به‌عنوان وزیر پیشنهادی یک وزارتخانه دیگر معرفی کرده، توهین به مجلس است.

رییس‌جمهوری دینی به شریعتمداری دارد  که می‌خواهد ادا کند

آقای حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح نو» گفت: ترکیب وزرای پیشنهادی به‌ویژه معرفی شریعتمداری برای وزارت کار نشان می‌دهد که اراده‌ای برای ترمیم کابینه وجود ندارد و رییس‌جمهوری تنها اقدام به جابه‌جایی چینش مهره‌های دولت کرده است.
وی افزود: رییس‌جمهوری باید صدای مردم را بشنود و مجلس بازتاب‌دهنده حرف مردم است، فضای مجلس نسبت به برخی وزرای پیشنهادی مساعد نیست اما باید منتظر مانده و تصمیم نهایی نمایندگان را دید. ولی این نکته را فراموش نکنیم که آقای شریعتمداری رییس ستاد انتخاباتی رییس‌جمهوری بود و آقای رییس‌جمهوری دینی به او دارد که می‌خواهد ادا کند .

رییس‌جمهوری هنوز تعامل با مجلس را  درک نکرده است

آقای اصغر سلیمی، نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره چهار وزیر معرفی شده به مجلس گفت: آقای روحانی وعده داده بود که از افراد موفق، نخبگان و... بدون نگاه جناحی استفاده کند اما وزرای معرفی شده این‌گونه نیستند، همچنین معرفی وزیر ناکارآمد یک وزارتخانه برای مدیریت وزارتخانه دیگر، کار درستی نیست.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم وزرای پیشنهادی حداقل از مدیران وزارتخانه بوده و سابقه فعالیت خوبی داشته باشند، دولت الزامی ندارد وزرایی از وزارتخانه‌های دیگر را معرفی کند، علاوه‌بر تخصص، تجربه هم ملاک است. این نماینده مجلس با اشاره به انتقاد نمایندگان مبنی‌بر تضعیف مجلس، گفت: من فکر نمی‌کنم منظور آقای رییس‌جمهوری این باشد که مجلس را تضعیف کند، چون چند دوره در مجلس حضور داشته است و شرایط مجلس را می‌داند. در این میان اما کارهایی انجام داده که به ضرر دولت است و برخی از وزرای معرفی‌شده رأی نمی‌آورند که این نشان می‌دهد رییس‌جمهوری هنوز به همگامی و تعامل با مجلس را درک نکرده است.

نمایندگان مخالفت خود را با شریعتمداری  اعلام کردند

حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره معرفی چهار وزیر پیشنهادی گفت: خیلی بعید است که مجلس ‌زیر بار رأی دادن به محمد شریعتمداری برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برود، او مورد انتقاد جدی نمایندگان بود و عملکردش در این وزارتخانه به استیضاح رسید.
وی افزود: زمانی که نام محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شد تمام مجلس یک‌صدا با «دو دو» کردن مخالفت خودشان را با محمد شریعتمداری برای وزارت کار اعلام کردند.

دیدگاه شما

پایگاه وبلاگنویسان استان کرمانشاه
پارلمان مجازی ایران
 شهید حججی
پایگاه خبری امید
کانال تلگرام اسلام آبادخبر
راوند خبر
اینستاگرام اسلام آبادخبر