تمام چشم‌ها در دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است/ به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است

کد خبر: 306836
|
14:21 - 1400/02/29
نسخه چاپی
تمام چشم‌ها در دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است/ به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است
تمام چشم‌ها در دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است/ به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین، پیروزی مردم است : رییس جمهوری گفت: انتخابات ریاست جمهوری از لحاظ بین المللی و جهانی مورد توجه همه خواهد بود و انتخابات ریاست جمهوری موضوعی است که در اواخر خرداد و ۲۸ خرداد که روز انتخابات است، همه چشم‌ها در دنیا به ایران دوخته شده است. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ،به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن روحانی رئیس جمهوری روز چهاشنبه در جلسه هیات دولت افزود: در روزهای پایانی ماه اردیبهشت و در آستانه ورود به ماه خرداد هستیم که این ایام از لحاظ سیاسی، فرهنگی، ‌اجتماعی اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد. علاوه بر  اینکه ماه خرداد اساسا ماه امام است و هم ۱۵ خرداد و هم سالروز رحلت امام راحل را داریم، اما این ایام امسال ویژگی خلاصی دارد و برای یک انتخابات بسیار مهم آماه می‌شویم.

رییس جمهوری اضافه کرد: انتخابات شوراها هم بسیار حائز اهمیت است اما ریاست جمهوری از لحاظ بین المللی و جهانی مورد توجه همه خواهد بود و انتخابات ریاست جمهوری موضوعی است که در اواخر خرداد و ۲۸ خرداد که روز انتخابات است، همه چشم‌های دنیا به ایران دوخته شده است.

وی افزود: در قدم اول موضوع انتخابات شاهد یک حضور و هیجان خوب و مناسبی بوده ایم و کاندیداهایی که برای ثبت نام مراجعه کردند، حضور قابل توجهی داشتند به طوری که از جناح‌های و احزاب و تفکرات مختلف در آن حاضر شدند.

روحانی ادامه داد: قدم دوم را که در روزهای آینده شاهد خواهیم بود اعلام شورای نگهبان است که این اعلام می‌تواند تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات باشد یا  خدای ناکرده کند کننده این حرکت باشد و امیدوارم این قدم دوم هم به خوبی در چارچوب قانون اساسی و منافع نظام ما برداشته شود و شاهد یک ترکیب بسیار خوب و مناسبی باشیم که همه مردم را برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد تشویق کند.

رییس جمهوری قدم سوم را دوران تبلیغات عنوان و تصریح کرد: دوران تبلیغات از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود و درباره قدم چهارم که حضور مردم پای صندوق است و مهم‌ترین قدم انتخابات هم می باشد فرصت می‌کنیم چون تا آن روز زمان زیاد است.

وی با تاکید بر اهمیت تبلیغات به عنوان گام سوم گفت: قدم سوم بسیار مهم است اولا غش در معامله نباید باشد اگر کالایی به مردم عرضه می‌کنیم که این کالا یا برنامه باید منطبق با واقعیت باشد و اگر خدایی ناکرده با دروغ تهمت و اقدامات غیراخلاقی توام باشد، برای مردم قابل قبول نیست و کسی که آمده برای اینکه سنگین‌ترین بار اجرایی را بر دوش بگیرد و بخواهد از یک مسیر ناصواب به یک هدف هدف بلند برسد، درست نیست.

روحانی ادامه داد: قدیم عده‌ای می گفتند هدف وسیله را توجیه می‌کند و از هر وسیله می‌توانند استفاده کنند اما ما مسلمانان با این شعار همیشه مخالفت کردیم و آن را مخالف اخلاق و اصول می‌دانستیم چون مسیر، هدف و وسیله باید در ست و قابل  قبول باشد.  

 دولت دوازدهم در سختترین شرایط کشور را اداره کرد

وی گفت: مساله مهم این است که دولت دوازدهم در یک شرایط پیچیده و مشکل مسئولیت را بر دوش داشت که حداقل در یکصد سال گذشته مشابه آن را نمی‌بینیم. وقتی جنگ اقتصادی را با کرونا در کنار هم ضمیمه کنیم می‌بینیم آنچنان اداره کشور پیچیده بود که با هیچ زمان دیگر قابل مقایسه نیست.

رییس دولت تدبیر وامید با بیان اینکه باید ظرف زمانی درست تشریح شود و بگوییم این دولت در این شرایط چنین کرد، اظهار کرد: اگر شرایط را نگوییم واقعیت‌ها را تحریف کرده‌ایم و به درستی بیان نکرده ایم. مهم است در طول سه سال و نیم گذشته با کمترین حضور نفت در بودجه با کمترین استفاده از نفت، ‌ کشور را اداره کردیم.  

روحانی ادامه داد: اینکه بودجه  کشور بدون نفت در سال‌های گذشته بسته و اداره شده جزو تصوراتی که کسی فکر نمی‌کرد محقق شود. می‌گفتند بودجه بی‌نفت آرزوی بلند مدت است و ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر به آن می رسیم اما این دولت بودجه بودن نفت را اداره کرد. دولت با ایجاد درآمدهای بسیار جدید این کار را کرد که باید به این قضیه در چهار سال اخیر پرداخت.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:‌ در کشوری که همه منابع آن را قطع کردند و کشوری که اتکای به بودجه همیشه در تاریخ از زمان کشف نفت، به نفت بوده است و حالا نفت با مشکلات روبرو است، باید پرسید این دولت چگونه با این مشکلات کشور را اداره می‌کند. دولت صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کرد و این کار آسانی نبود.  

وی افزود: عمده‌ترین صادرات نفتی که در سال‌های اخیر ما را یاری کرده فراورده، پتروشیمی و فولاد بود. البته موارد دیگر هم داریم اما این سه عمده است و بار سنگین را به دوش گرفت تا جای نفت را پر کند. صادرات غیرنفتی با واردات ما تقریبا ولو در این شرایط کرونایی بسیار سخت هم در کنار هم هستند. صادرات غیرنفتی ما ۴۰ میلیارد دلار و واردات ما ۴۲ میلیارد دلار است.

 در مخیله دشمنان هم خطور نمی‌کرد صادر کننده بنزین شویم

روحانی با طرح این پرسش که چه کسانی فولاد، ‌پتروشیمی و فراورده را به اینجا رساندند، گفت:‌ حتی در مخیله آنانی که ما را تحریم کردند هم خطور نمی‌کرد ما در منطقه صادر کننده بنزین شویم. یکی از مقامات آمریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و صادرات بنزین داشته باشد و می‌گفتیم جلوی واردات بنزین را می‌گیریم چون ما وارد کننده بنزین بودیم اما امروز صادر کننده بنزین، برق و گاز هستیم.

وی ادامه داد:‌ اگر روزی صادرات نفت بود امروز صادرات گاز، فراورده و برق هم داریم و تحول بزرگی به وجود آمده است و همه آنانی که در صنایع معدنی ما در این ۴ سال فعال بودند بار سنگینی بر دوش گرفتند.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به افزایش صادرات ۲۰۰ هزار تنی شمش فولاد در سال ۹۲، به ۶ و نیم میلیون تن در سال ۹۹، این اتفاق را تحول عظیمی توصیف کرد که در کشور روی داده است و گفت:‌ کسی نمی‌گوید این تحول چگونه روی داد و چقدر روی آن سرمایه گذاری و کار شد و چگونه زنجیره فولاد را در مراحل مختلف طی کردیم تا به صادرات شمش برسیم. اینها یا گفته نمی شود یا کمتر گفته می شود یا مردم کمتر مطلع هستند.

روحانی اضافه کرد: اینکه دولت یازدهم و دوازدهم یک دفعه تصمیم می‌گیرد تولید پتروشیمی را از ۵۰ میلیون تن در سال، به ۱۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ ببرد این کار را شوخی می‌دانند. مگر می‌شود دولت در طول تاریخ پتروشیمی را در سال دو برابر کند اما این دولت این کار را آن هم در شرایط تحریم و سخت انجام داد.

وی ادامه داد: یک عاملی که آمریکا شکست خورد این بود که در دوران تحریم کشور را اداره کردیم بلکه حرکت خود را در تولید ادامه داده و در سال ۹۹ شاهد جهش تولید در ایران بودیم.

 به ملت ایران قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ایران است

 رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات وین گفت: حالا هم که می‌خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می‌خوانند. عجیب است نمی‌شود آدم بگوید من هم به فکر مردم هستم اما وقتی تحریم می‌خواهد برداشته شود گریه و زاری بکند و مرثیه بخواند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم توام با روضه خوانی برای برداشتن تحریم قابل جمع نیست. اگر شما به فکر مردم هستید خوب است که ما تحریم را بر می‌داریم چرا انقدر شما ناراحت هستید چرا از وین ناراحت هستید وین یک شهر و کشور دیگر است. می‌گویند چرا وین را رها نمی‌کنید. وین یک مرکزی هست که در آنجا مذاکره می کنند.

 وی تصریح کرد: این دولت چه بخواهند و چه نخواهند در هشت سال مذاکره ای نکرد الا اینکه موفق بیرون آمد شرایط این دولت با شرایط قبل فرق می‌کند. بعضی‌ها بودند نرفتند در مذاکره‌ای مگر اینکه قطعنامه‌ای علیه کشور گرفتند و آمدند. ما هیچ مذاکره ای انجام ندادیم مگر این که پایانش پیروزی بود.

 روحانی ادامه داد: به ملت قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و همین امروز قدم‌های بسیار بزرگی ما برداشتیم. اگر معیار معیشت و زندگی مردم است چطور می‌شود کشور را اداره کرد اگر می‌خواهید در بازار مردم راحت تر و ارزاق عمومی دست پیدا کنند ما واردات ۲۰۰۰ قلم جنس را ممنوع کردیم که این ممنوعیت باید برداشته شود و کالاها باید بیاید.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: در عین حال در همین دوران کرونا و در عرض ۱۳-۱۴ ماه، همسان‌سازی حقوق را انجام دادیم و حداقل حقوق بازنشستگان را دو و نیم برابر کردیم، یعنی حقوق ۱۴ ماه پیش، تا ۱۴ ماه بعد ۲.۵ برابر شده است و در همین دوران کرونا این کار را انجام دادیم.

روحانی عنوان کرد: ۶۰ درصد سهام عدالت را در همین دوران کرونا آزاد کردیم، بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم، بازار سرمایه مخصوص عده‌ای از شرکت‌ها بود که در یک گوشه‌ای کار می‌کردند. بازار سرمایه‌ای که همه مردم حضور پیدا کنند، ۵، ۱۰ و ۱۵ میلیون نفر در این بازار سرمایه فعال هستند، ما بازار سرمایه‌ای با این قدرت نداشتیم که اکنون بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ را به جای بانک بازار سرمایه به میدان می‌آید.

وی ادامه داد: البته بازار سرمایه، فراز و نشیبی هم دارد و دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری و کمک کند، و هیچ‌ وقت در این بازار مداخله نمی‌کند، بازار سرمایه به دولت مربوط نیست چرا که یک بازار آزاد است و مربوط به شرکت‌ها و مردم است.

 هرکسی تحریم را دور زده باید دست او را بوسید

رییس جمهوری گفت: ما هم در این سه سال و نیم تحریم را دور زدیم و حتی بیشتر هم دور زدیم البته کار خوبی انجام دادیم، هر کسی تحریم را دور زده، باید دست او را بوسید. دور زدن تحریم یعنی مخالفت کردن با ظلم یعنی مبارزه کردن با جلاد و ظالم که کار بسیار خوبی است. در این مدت طولانی هیچ فسادی نبود با آن که پیچیده‌تر و سخت‌تر هم بود.

روحانی گفت: اینکه دولتی در شرایط سخت، بدون مسائل و حاشیه‌هایی که در سال‌های قبل بوده، اقتصاد را سالم پیش می‌برد، این برای ملت ما افتخار است. همین امروز آماری به دست من رسید پیش بینی اولیه رشد اقتصادی زمستان سال گذشته در شرایط کرونا بود. براساس این گزارش در سه ماهه آخر سال گذشته رشد گروه کشاورزی ۶.۵ ، گروه صنایع و معادن هفت و نیم، و گروه خدمات هم در کمال ناباوری، مثبت شده و یک است. گروه خدمات بسیار مهم است، چرا این گروه در کرونا همه فعالیت‌هایش محدود و جلوی آن گرفته شد. 

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه رشد محصول ناخالص ما در فصل آخر سال گذشته، ۴ درصد است، عنوان کرد: آیا این برای کشور افتخار ندارد؟ آیا این فخر کشور نیست؟ در تحریم اقتصادی، کرونا با این شدت مشکلات با این فراز و نشیب، که چهار موج بزرگ را در کرونا پشت سر گذراندیم.

وی ادامه داد: ما در کرونا هم افتخار داریم و قدم‌های خیلی مهمی برداشتیم، از مدافعان سلامت که واقعاً کار بزرگ و عظیمی انجام دادند و در برابر آنها سر تعظیم فرود می‌آوریم. مردم و کسبه هم بسیار کمک کردند.با وجود سخت بودن زندگی، هر جا که گفتیم بسته شود مردم آن جا را بستند و بخش حمل و نقل و بخش‌های اقتصادی که تعطیل شد مردم صبر کردند تا اینکه موج چهارم را از اوج و پیک آن رد شدیم و در همه جا طبق برسی دیروز به سمت سراشیبی رفتن هستیم و باید مراقبت کنیم.

دولت در تحقق وعده‌ خود به مردم موفق بوده است

روحانی کار بزرگ دیگر را واکسیناسون اعلام و تصریح کرد: واکسیناسیون به خوبی در سراسر کشور آغاز شده است. گروه‌های سنی مختلف و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و پرخطر در حال دریافت واکسن هستند. اینکه چند واکسن و کجا و در کدام روستا، زده شده در سامانه وزارت بهداشت لحظه به لحظه مشخص است و این کار بسیار بزرگی است.

وی افزود: عده‌ای روز اول گفتند از فلان جا واکسن می‌خواهید بیاورید من نمی‌زنم و برای تشویش اذهان مردم می‌گفتند فلان واکسن و فلان واکسن معتبر نیست ما گوش نکردیم و آنچه مصلحت مردم بود عمل کردیم. واکسن به خوبی وارد و تزریق می‌شود و پیش می‌رویم و در داخل هم منتظریم واکسن تولیدی داخل تا تیر وارد بازار شود و واکسیناسیون را آغاز و بتوانیم از این خطر عبور کنیم.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به قولی که به مردم داده است، گفت: به مردم قول دادم و از چند ماه پیش گفتم که دولت برای رفع تحریم و شکستن کمر کرونا تمام توان خود را به کار می‌گیرد و کار می‌کند که تا امروز موفق بوده‌ایم. از روز اول جنگ اقتصادی یعنی اردیبهشت سال ۹۷ خسته نشده‌ایم؛ تردید و شک نکردیم و لحظه‌ای هم استراحت نکردیم. 

روحانی اذعان کرد: دولت با همه توان ایستاد تا دشمن را بشکند و حداقل زندگی مردم را تامین کند و اینکه حرکت تولید متوقف نشود و پیش برود و همزمان در کرونا هم تلاش کردیم سلامت مردم را حفظ کنیم. امروز برای اینکه از پیک موج چهارم عبور کردیم، جمعیت زیادی از مردم واکسینه شدند و میلیون‌ها نفر هم واکسینه می‌شوند.

جمهوریت ما در سایه حضور در پای صندوق‌های رای است

رییس‌جمهوری با تاکید بر مشارکت حداکثری و تامین سلامت مردم در انتخابات گفت:‌ برای انتخابات ضمن درخواست مشارکت حداکثری سلامت مردم را هم توامان می‌خواهیم و این دو باهم در تضاد نیستند. اگر در این هفته‌ها سلامت را خوب حفظ نکنیم، مشارکت کاهش می‌یابد و اگر در هفته اول و دوم خرداد مراقبت نکنیم دچار موج پنجم می‌شویم و مشارکت مردم خراب می شود و خدای ناکرده مشارکت پایین می‌آید اما اگر ابتلاها کاهش یافت مردم راحت‌تر پای صندوق‌ها می‌آیند و رای می‌دهند و در این شرایط، افتخار مشارکت حداکثری نصیب ما می‌شود. 

رییس دولت دوازدهم خطاب به مردم گفت:‌ انتخابات مال خودمان است و صندوق آرا از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است جمهوریت ما در سایه حضور در پای صندوق‌های رای است. اگر دروغ رواج یافت، اسلامیت و اگر مشارکت کاهش یافت، جمهوریت صدمه خورده است. همه جا شاهد راست‌گویی، گزارش با واقعیت و بدون تحریف باشیم و برنامه را به مردم ارائه دهیم. فحش که برنامه نمی‌شود. یکی همیشه فحش می‌گوید و اگر از او فحش را بگیری خلع سلاح می‌شود .

روحانی تاکید کرد: مردم از کاندیداها برنامه می‌خواهند. نامزدها برنامه خودشان را شرح دهند. امسال دچار خشکسالی هستیم کاندیداها برنامه خود را برای خشکسالی بگویند؛ هنوز با تحریم مواجه هستیم و این گام‌ها باید تکمیل شود و باید برنامه‌اش را در دوران تحریم بگوید. هنوز در شرایط کرونا هستیم و کاندیداها از اینها مهمتر استراتژی خود را برای مردم بیان کنند و مردم بفهمند که این نامزد انتخابات، تعاملی است یا تقابلی است.دنبال تعامل یا دعوا با جهان است.

وی با مهم دانستن استراتژی و راهبرد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: رای مردم یک بار تا ۴ سال دیگر یا رای مردم هر روز. هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم با رای مردم است. نامزدی امروز می‌گوید فضای مجازی عالی است و اما فردا که انتخابات تمام شد دنبال فیلتر با دست و پا می‌گردیم. باید بگوییم دنبال چه چیزی هستیم بگوییم که افراط گریم یا اعتدال گرا. این بسیار مهم است که راهبرد و اصولمان را توضیح دهیم و برنامه را ارائه کنیم و دلسوزی خود را نشان دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم ما در این صورت احساس می‌کنند کاندیداهایی توانمند آمدند که دارای اصول هستند و قرار است دولتی توانمندتر و با برنامه‌تر از دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل شود و این آرزوی همه ماست که دولت بعدی دولت بسیار قوی و و توانمند باشد و کشور را در این شرایط بسیار سخت تحریم به نقطه نهایی برساند.

رییس جمهوری از کشورهای اسلامی خواست تا همه تلاش خود را انجام دهند و برای نجات مردم فلسطین در برابر تجاوزات سبعانه رژیم صهیونیستی خود را هماهنگ کنند.

وی افزود: می‌بینیم که سازمان ملل، شورای همکاری و اتحادیه عرب اقدامی انجام نمی‌دهند و اینجاست که آدم خود باید توانمند باشد و اگر در روز وانفسا اگر خودمان توانمند نباشیم کسی از ما دفاع نمی‌کند. امروز وظیفه ما این است از مردم فلسطین دفاع کنیم و تردید نداریم پیروزی نهایی با مردم فلسطین در نهایت خواهد بود.

انتهای پیام/