دولت روحانی تصویری غیر واقعی از بورس در ذهن مردم ایجاد کرد/ وضعیت امروز بازار سهام حاصل اقدامات دولت قبل است

کد خبر: 307388
|
17:08 - 1400/07/26
نسخه چاپی
دولت روحانی تصویری غیر واقعی از بورس در ذهن مردم ایجاد کرد/ وضعیت امروز بازار سهام حاصل اقدامات دولت قبل است
دولت روحانی تصویری غیر واقعی از بورس در ذهن مردم ایجاد کرد/ وضعیت امروز بازار سهام حاصل اقدامات دولت قبل است : یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت روحانی تصویری غیر واقعی از بورس را در ذهن مردم ایجاد کرد، گفت: اقدامات دولت تدبیر و امید باعث تخریب اعتماد مردم به دولت و بازار سرمایه شد که این بدترین کاری بود که روحانی انجام داد. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ،مصطفی نصر اصفهانی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیشبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ با اشاره به ریزش بورس در سال گذشته و گزارش دیوان محاسبات در خصوص ترک فعل سازمان بورس برای حمایت از بازار، اظهار کرد: بنا بود منابعی به بورس تزریق و سیاست‌های حمایتی در نظر گرفته شد که نه حاکمیت شرکتی پیگیر اجرای این وعده‌ها شد و نه تعارض منافع در دولت پیشین اجازه اجرایی‌شدن به این سیاست‌ها را داد.
 

روحانی تصویر غیر واقعی از بورس در ذهن مردم ایجاد کرد/ بدترین کاری که دولت قبل انجام داد

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید تصاویری دور از واقعیت از بورس را در ذهن مردم شکل داد و اقداماتی انجام شد که بازار سرمایه را به شکلی غیرمنطقی نشان می‌داد که مصداق پایه‌گذاری سنت‌های ناپسند به‌حساب می‌آید. این اقدامات باعث تخریب اعتماد مردم به دولت شد که این بدترین کاری بود که دولت روحانی انجام داد.

این کارشناس اقتصادی گفت: روحانی حرف‌هایی زد و عده‌هایی داد ولی به آن عمل نکرد؛ او تصویری بر خلاف واقعیت ساخت. دولت قبل انتظاراتی را در جامعه ایجاد کرد تا از آن در راستای منافع خودشان استفاده کنند؛ مثلاًانبوه مردم را با این تصویر ذهنی که می‌شود از بورس یک شبه سرمایه خود را افزایش داد؛ که همه اینها به‌گونه‌ای فریب و ایجاد تشویش به‌حساب می‌آید.

نصر اصفهانی توضیح داد: اگر کسی در فضای مجازی اقدام به ارائه مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری می‌کرد، همین دولت قبل اعلام می‌کرد که اشخاص حقیقی، حق اظهارنظر در این زمینه را ندارند و برای آن جرم‌انگاری هم می‌شد؛ اما این دقیقاً مصداق کاری بود که خودش انجام داد.

 

بازار سرمایه، در دولت قبل به اسباب‌بازی دولت تبدیل شد

وی گفت: بازی با قیمت‌ها در بازار سرمایه، این بازار را به اسباب‌بازی برای منافع دولت تبدیل کرد و از سوی دیگر به نهادهای مالی در این بازار برای خرید اوراق درآمد ثابت دولتی و تأمین کسر بودجه دولت دستور داد که تیر خلاص را به بازار سرمایه زد. هم اکنون نیز آثار آن اقدامات در بازار سهام دیده می‌شود و عملکرد دولت روحانی راهی جر ادامه این روند برای دولت سیزدهم باقی نگذاشته است.
 

سه مشکل اصلی بورس/ اقداماتی که باعث بی اعتمادی به بازار سهام شد

این استاد دانشگاه با اشاره به عدم اجرایی شدن حمایت از بورس توسط صندوق تثبیت بازار و سازمان بورس، گفت: عدم بازطراحی بازار سرمایه پیش از دعوت مردم از عمده ترک فعل‌هایی بود که باید به آن اشاره کرد. فساد، تضاد منافع در حاکمیت شرکتی و دسترسی به رانت اطلاعاتی، سه مشکل اصلی بود که عدم توجه به آن‌ها به مشکلات دامن زد و باعث شد افرادی با دسترسی به رانت‌های موجود پیش از ریزش، سرمایه‌های خود را از بازار سرمایه خارج کنند.

نصر اصفهانی اضافه کرد: رانت‌های موجود، امروز بلای جان بازار سرمایه است و باعث شده عده‌ای خاص دقیقاً پیش از عرضه حقوقی‌ها اقدام به فروش کنند و که سبب شده سود بازار به جیب این افراد قلیل و زیان به عموم سرمایه‌گذاران تحمیل شود. در دوره تدبیر و امید به‌شدت از عدم شفافیت غفلت شد.

وی در پایان با اشاره به دست‌کاری و بازی غیرمسئولانه با قیمت سهم‌ها، گفت: این عامل در کنار فروش دستوری اوراق با درآمد ثابت در دولت تدبیر و امید بیشترین نقش در خروج افراد حقیقی و ایجاد بی‌اعتمادی در بازار سهام را در پی داشت.

به گزارش راه دانا؛ گزارش اخیر دیوان محاسبات از تفریغ بودجه ۱۳۹۹ نشان داد تعلل سه ماه شورای عالی بورس در سال گذشته در تزریق مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار از مصادیق ترک فعل بوده است.

مهرداد بذرپاش رییس دیوان محاسبات در جلسه علنی مجلس که گزارش تفریغ بودجه ۹۹را قرائت می‌کرد، گفت: تغییر و تعلل سه ماهه شورای عالی بورس طی سال ۹۹ در تزریق ۱.۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و عدم اتخاذ تصمیم در استفاده از منابع ۲۶ هزار میلیارد تومانی حاصل کارمزدهای وصول شده مربوط به خرید و فروش سهام در سال ۹۹ در ساماندهی و حمایت از بازار سرمایه از مصادیق ترک فعل سازمان بورس بود.

 

این در حالی بود که بازار سهام به دلیل تصمیمات دولت وارد روند ریزشی شده بود و براساس قانون صندوق تثبیت بازار سرمایه می‌بایست از بازار حمایت می‌کرد که این اقدام انجام نشد و بر روند نزولی و ریزش بورس افزود و باعث زیاد شدید مردم شد.

 

انتهای پیام/