ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرده است

کد خبر: 307513
|
00:07 - 1400/09/11
نسخه چاپی
ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرده است
ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرده است : آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز ادعا کرد که ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت فردو را آغاز کرده است. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ،  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد که ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ را در سایت فردو آغاز کرده است.

 

برا ساس اعلام این شبکه تلویزیونی، آژانس ادعا کرد که این اقدام با هدف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم به انجام رسیده است.

 

این در حالیست که دُور هفتم گفتگوها میان نمایندگانی از ایران و کشورهای ۱+۴ از روز دوشنبه با هدف برچیدن تحریم های ضدایرانی آمریکا آغاز شده و ادامه دارد.

 

به گزارش مهر، توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

 

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

 

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

 

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

 

انتهای پیام/