لزوم بهینه‌سازی و دانش بنیان کردن مصرف آب برای الگوی کشت کشور/ حفظ امنیت غذایی اصلی‌ترین برنامه کمیسیون کشاورزی در سال جاری

کد خبر: 308215
|
13:35 - 1401/02/25
نسخه چاپی
لزوم بهینه‌سازی و دانش بنیان کردن مصرف آب برای الگوی کشت کشور/ حفظ امنیت غذایی اصلی‌ترین برنامه کمیسیون کشاورزی در سال جاری
لزوم بهینه‌سازی و دانش بنیان کردن مصرف آب برای الگوی کشت کشور/ حفظ امنیت غذایی اصلی‌ترین برنامه کمیسیون کشاورزی در سال جاری : رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به‌ضرورت مدیریت آب کشور گفت: امنیت غذایی و دانش‌بنیان کردن الگوی‌کشت، از اصلی‌ترین برنامه‌هایی است که کمیسیون کشاورزی در سال جاری دنبال خواهد کرد. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ، محمدجواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیشبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره لزوم برنامه‌ریزی در زمینه بهینه‌کردن مصرف آب برای الگوی کشت کشور و دانش‌بنیان شدن این حوزه اظهار کرد: در بحث نام‌گذاری سال که رهبر معظم انقلاب آن را تولید دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین مطرح کردند، باتوجه‌به سنتی بودن الگوی کشت کشور، حوزه کشاورزی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی است که باید دانش‌بنیان و بهره‌ور شود و امسال حفظ امنیت غذایی و دانش‌بنیان شدن کشت از اصلی‌ترین برنامه‌هایی است که کمیسیون کشاورزی دنبال خواهد کرد.

بخش کشاورزی باتوجه‌به لزوم ایجاد امنیت غذایی مهم‌ترین پایه امنیت است

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین حوزه‌های اقتصاد کشور است، توضیح داد: کشاورزی نه‌تنها برای ایران، بلکه برای همه کشورهای دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا این موضوع به امنیت غذایی و سفره مردم بر می‌گردد، و ما در این حوزه واجب است که باتدبیر بیشتر و تولید بهتر و هم زمان باکیفیت‌تر، حتماً‌ جامعه را به یک ثبات امنیت در تأمین اقلام اساسی کشور برسانیم.

رشد ۴ درصدی تولیدات دانش‌بنیان محصولات کشاورزی

این نماینده مردم گفت: نظر کمیسیون کشاورزی مجلس این است که در حوزه تولیدات دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین باید هزینه‌های لازم را بپردازیم تا اتفاقات خوبی رخ دهد، اما متأسفانه با بررسی‌های صورت‌گرفته متوجه شدیم تولیدات دانش‌بنیان در حوزه محصولات کشاورزی از رشد۴ درصد برخوردار است. یعنی خیلی از مطلوب مدنظر عقب هستیم، ‌در این زمینه جلساتی با وزیر کشاورزی، وزیر نیرو، ‌معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار کردیم که در آن جلسات مقرر شد از ظرفیت‌های موجود استفاده حداکثری را ببریم و ماهیانه دستگاه‌های متولی گزارش لازم در راستای نحوه رشد و دانش‌بنیان شدن بخش کشاورزی را ارائه دهند.


کاهش تولید غلات کشور در پی خشکسالی‌

عسگری با اشاره به کاهش تولیدات کشاورزی در سال‌های اخیر گفت: باید عقب‌ماندگی‌های حوزه تولیدات دانش‌بنیان کشاورزی پیگیری شود و نکته دیگری که باید در اولویت باشد مربوط به افزایش قیمت محصولات کشاورزی و به‌ویژه گندم و آرد است، و باید توجه داشت که خشکسالی‌های برای کشور ایجاد مشکل کرده به‌طوری‌که تا پیش‌ازاین به طور تقریبی میزان تولید غله در کشور با نیازمان متناسب بود و حتی در برخی از سال‌ها تولیدات مازاد را صادر می‌کردیم که متأسفانه در سال‌های اخیر، کشور از این تولید جامانده است.

نقش شورای قیمت‌گذاری و حضور تولیدکنندگان بخش کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: امروز به دلیل اتفاقی که در حوزه خشکسال رخ داد با چالش مواجه شدیم، براین‌اساس تصمیم به ایجاد شورای قیمت‌گذاری گرفتیم که مبتنی بر آن گندم وارد شورای قیمت‌گذاری شد و قیمت بسیار منطقی و بین‌المللی برای آن تعیین شد که این مسئله مورد استقبال و رغبت تولیدکنندگان و کشاورزان ما قرار گرفت، از طرف دیگر هم فضایی ایجاد کرد تا کسانی که گندم خود را ذخیره کرده بودند با قیمت جدید گندم خود را به دولت بفروشند.

جنگ اوکراین و روسیه یکی از چالش‌های تولید غلات

وی گفت: مسئله دیگر جنگ روسیه و اوکراین است، همان‌طور که استحضار دارید روسیه و اوکراین ۳۰ درصد قله دنیا و ۷۰ درصد روغن دنیا را تأمین می‌کنند، ‌ وقتی ۳۰ درصد از قله دنیا دچار چالش شود، قطعاً‌ برای همه دولت‌ها مشکل‌ساز خواهد شد، مثلاً در اوکراین که اکنون جنگ رخ‌داده و به‌تبع آن تولیداتی در حوزه گندم و روغن هم صورت نمی‌گیرد. حتماً‌ باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. براین‌اساس دولت‌ها ذخایر خود را افزایش می‌دهند، چرا که پیش‌بینی می‌شود جنگ اوکراین و چالش عدم تولید غله تا سه الی چهار سال ادامه پیدا کند.

لزوم مدیریت آب برای تأمین نیاز تولیدات کشاورزی در داخل کشور

عسکری در پایان تأکید کرد: باتوجه‌به همه این مسائل باید به بهره‌گیری صحیح از ظرفیت‌های داخلی خود جهت تولیدات محصولات کشاورزی توجه ویژه داشته باشیم، زیرساخت‌های محیا است، قیمت هم مشخص شده و کشاورزان هم علاقه‌مند به کشت گندم هستند، بنابراین ما باید آب را مدیریت کنیم تا نیاز کشور که حدود ۹ میلیون تن برای مصرف نان و دو میلیون تن برای مصارف صنعتی است، تأمین شود

انتهای پیام/