حمید رضا حسینی دانا در گفتگو با دانا عنوان کرد؛

حمله غربی‌ها با استفاده از ابزار رسانه‌ای به ملت‌های مستقل دنیا/ باید جلوی رسانه‌های معاند ایستاد

کد خبر: 308989
|
15:00 - 1401/08/16
نسخه چاپی
حمله غربی‌ها با استفاده از ابزار رسانه‌ای به ملت‌های مستقل دنیا/ باید جلوی رسانه‌های معاند ایستاد
رئیس اندیشکده راهبردی رسانه‌ها و فضای مجازی گفت: غرب با جنگ ترکیبی تهاجمات شناختی و ادراکی موفق شده بسیاری از ضعف های خود را پنهان کرده و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار دارد با حالت تهاجمی به ملت‌های مستقل دنیا حمله کند.

به گزارش اسلام آباد خبر ،حمید رضا حسینی دانا رئیس اندیشکده راهبردی رسانه‌ها و فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار اجتماعیشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درمورد وظیفه رسانه‌ها در برابردروغ پردازی وشایعه پراکنیرسانه‌های معاند اظهار داشت: آمریکا و کشورهای غربی وابسته به آن روی قدرت نرم تمرکز دارند، همچون بحث‌های فمینیسم که برای کنترل جامعه طراحی شده است.

فمینیسم، ابزار جنگ نرم آمریکا علیه ایران

رئیس اندیشکده راهبردی رسانه‌ها و فضای مجازی گفت:استکبار جهانیبه سرکردگی آمریکا پس از انقلاب اسلامی جنگ نرم  را در سراسر جهان آغاز کرد و جریان انحرافیفمینیسمرا با حمایت قدرت‌های خارجی به نمایش گذاشت.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکا افکار خود را از طریق رسانه‌ها به دنیا تحمیل می‌کند، گفت: بعد از جنگ عراق علیه ایران ما شاهد بودیم که آمریکا به هر ابزاری متوسل شد و سعی کرد تا ایران را از بین ببرد و این امر سبب تا روی حوزه های فرهنگی و اجتماعی متمرکز شود و نسل جوان را از بدنه نسل انقلاب دور کند تا از الگوهای جدید تغذیه کنند.

کسی در این جنگ برنده است که روایتگر اول باشد

به گفته رئیس اندیشکده راهبردی رسانه‌ها و فضای مجازی، رسانه‌های معاند افکار عمومی را کنترل می‌کند و با اخبار جعلی نسل‌هایی که با آنها همراه نیستند را فریب می‌دهد، به طوری که می‌توان گفتتهاجمات شناختیوادراکیسبب می‌شود تا نگاه مخاطب و دنیای پیرامون به صورت کنترل شده عوض شود.

وی تصریح کرد: مهمترین وجه جنگ ترکیبی تهاجمات شناختی و ادراکی بوده که مبتنی بر ادراک سازی و ایجاد شناخت در مخاطب است. در این روش، دشمن افکار عمومی را برای رسیدن به اهدافی که دارد آماده کرده و آن‌ها را مهیای همراهی با خود می‌کند تا با استفاده از این ترفند انقلاب‌های مخملی را به سرانجام رساند. باید پذیرفت که غرب با این روش موفق شده بسیاری از ضعف های خود را پنهان کرده و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار دارد با حالت تهاجمی به ملت‌های مستقل دنیا حمله کند.

هدف در جنگ نرم جوانان هستند

حسینی دانا با اشاره به اینکهرسانه‌های معانداز طریق اخبار دروغ جوانان را به سمت اهداف پلید خود هدایت می‌کنند، گفت: در حال حاضر کشور در برابر یک تهاجم ترکیبی گسترده از سوی دشمن قرار دارد و کسی در این جنگ برنده است که روایتگر اول باشد، در واقع با استفاده از سرعت عمل و تمرکز شبانه روزی باید روایت‌های صحیح را به افکارعمومی ارائه کنیم تا بتوانیم این جنگ را به نفع خود به پایان ببریم. 

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید از تمام توان خود برای شفاف سازی استفاده کنند، تصریح کرد: هرگونه ابهام در ذهن مخاطب می تواند زمینه را برای پذیرش اخبار جعلی فراهم کند. پس رسانه‌ها باید تمام توان خود را برای ردیابی و خنثی سازی و افشا اخبار دروغ  در کوتاه ترین زمان به کار گیرند، چرا که هر چه زمان بگذرد امکان اصلاح تفسیر ذهنی مخاطب توسط رسانه‌های داخلی ضریبش کمتر می‌شود.

به گفته حسینی دانا؛ در اغتشاشات اخیر شاهد بودیم تعدادی از رسانه‌های معاند همچون اینترنشنال، BBC، من و تو تمرکز خود را روی مسائل ایران گذاشته و خوراک خبری روزنامه‌های بزرگتر حوزه‌های بین الملی را تامین کردند.

رئیس اندیشکده راهبردی رسانه‌ها و فضای مجازی تاکید کرد: ایران باید از ظرفیت یکی از شبکه‌های داخلی خود استفاده کرده و به صورت شبانه روزی جلوی اخبار جعلی بایستد تا ذهن مردم و  جوانان به بیراهه نرود. در واقع روایت‌گری اول باید به درستی، دقت و سرعت مطرح شود تا نسل جوان را از توطئه‌های ضد انقلابیون آگاه سازد. اگر این اتفاق رخ ندهد، ممکن است نسل جوان ما در دام دشمن گرفتار شود.

حسینی دانا بااشاره به اینکه در حال حاضر شاهد اعترافاتلیدرهاوسر لیدرهاهستیم، گفت: در زمان اعتراف آشوبگران باید زمینه افشاگری، شفاف سازی ورفع ابهامفراهم شود. همچنین در برابر اخبار جعلی نباید اجازه داد تا فضا خالی بماند و دشمن آن را با اخبار جعلی پر کند بلکه باید با شفاف سازیحس اعتماد مخاطب را به دست آورده تا مردم به سمت رسانه‌های داخلی سوق یابند.

بیشتر بخوانید:

جنگ روانی و اجتماعی با گسترش شایعات و دروغ‌پردازی در پی اغتشاشات اخیر

 

    پربازدیدترین ها