بهانه به دست دشمن ندهید،

قهرمانی تیم ملی ساحلی لوث شد/ سواستفاده سیاسی ممنوع!

کد خبر: 308991
|
15:03 - 1401/08/16
نسخه چاپی
قهرمانی تیم ملی ساحلی لوث شد/ سواستفاده سیاسی ممنوع!
باید از از رفتارهای شائبه برانگیز که موجب سواستفاده و موج سواری برخی ها می شود، دوری جست.

به گزارش اسلام آباد خبر ،به گزارششبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در رقابتهای فوتبال ساحلی بین قاره ای در کشور امارات خوش درخشید و موفق شد جام قهرمانی را بالای سر ببرد. تیم ملی فوتبال ساحلی در مسابقات جام قاره ای در فینال این مسابقات از سد برزیل، یکی از پرقدرت‌ترین تیم‌های جهان با نتیجه 2 بر یک گذشت تا در جایگاه اول این مسابقات بایستد.

ساحلی بازان کشورمان در این مسابقات تیم‌های پاراگوئه، ژاپن و آمریکا و امارات را شکست دادند تا در نهایت در فینال ساحلی‌بازان برزیل را که اوکتایو سرمربی سابق ایران را به همراه داشت، به زانو درآورند.

قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحلی در جام بین قاره ای با مربی ایرانی که اتفاق جذاب و شورانگیز بود که در روزهای پرتشویش این روزهای اخیر می توانست که نقطه امید باشد و شادی و شور عمومی را موجب شود. اما رفتار عجیب و اشتباه تاکتیکی ملی پوشان ساحلی تمامی حلاوت و شیرینی این قهرمانی را از بین برد و درست در جهت معکوس عمل کرد.

جامی که قرار بود مایه شور و نشاط عمومی شود، با رفتار خارج از قاعده و جوزدگی برخی بازیکنان مایه سرخوردگی عمومی شد و دستمایه ای برای سواستفاده برخی ها را فراهم کرد.

شادی عجیب سعید پیرامون بعد از زدن گل پیروزی و رفتار سرد بازیکنان هنگام اهدای جام آب سردی بود که بر آتش قهرمانی ریخته شد. اگرچه عدم شادی بازیکنان به دلیل حادثه تروریستی و تلخ شاهچراغ از سوی بازیکنان قابل درک است و احترام بازیکنان به این عزای عمومی را باید قدر دانست اما بهتر بود بازیکنان ایران این ادای احترام را با یک پلاکارد تسلیت به مردم ایران به ویژه بازماندگان شاهچراغ انجام می دادند تا رفتار آنها دستمایه سواستفاده دشمنان و برخی از افراد معلوم الحال نشود که از این رفتار برداشت های سیاه سیاسی نداشته باشند.

یادمان باشد که ورزش پدیده ای در راستا صلح به شمار می رود و همیشه زمینه ای برای اتحاد و همدلی عمومی و غرور ملی را موجب شده و هرگونه بهره برداری سیاسی در آن ممنوع است. بنابراین تحت هر شرایط به منشور ورزش باید پایبند بود و از رفتارهای شائبه برانگیز که موجب سواستفاده و موج سواری برخی ها می شود، دوری جست.

در همین راستا فدراسیون فوتبال نیز با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن و مطرود دانستن رفتارهای سیاسی در پهنه ورزش، وفاداری خود را به منشور اخلاقی فیفا بار دیگر اعلام کرد. در بیانیه فدراسیون می خوانیم:

«این دستاورد حاصل تلاش جمعی باشگاه‌ها و تیم ملی و در رأس آن مجموعه فدراسیون فوتبال بوده است و باعث شده بار دیگر توانمندی نخبگان ورزش ایران در عرصه بین‌المللی به نمایش گذاشته شود. اگر چه برخی از بی‌خردان و فرصت‌طلبان قصد داشتند با حضور در اطراف استادیوم محل برگزاری مسابقه، این موفقیت‌ها را کمرنگ جلوه دهند و تمرکز تیم ملی را بر هم بزنند که خوشبختانه موفق نشدند.

بدیهی است، بر اساس مقررات جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی المپیک و قوانین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، مبنی بر رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتارهای سیاسی در میادین ورزشی، با اشخاصی که در این خصوص اخلاق حرفه‌ای و ورزشی را رعایت ننموده‌اند، وفق مقررات رسیدگی خواهد شد.

اعتقاد راسخ داریم، کمیته فوتبال ساحلی در راه رشد و توسعه پایدار فوتبال، در جهت ادامه افتخار آفرینی در عرصه‌های بین‌المللی، مطابق با نقشه راه کشورمان از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نخواهیم کرد و موکدا اعلام می‌داریم متعهد هستیم مطابق منافع ملی کشورمان طی مسیر نماییم.»