واکنش وزیرخارجه آمریکا به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو

کد خبر: 309076
|
22:12 - 1401/09/01
نسخه چاپی
واکنش وزیرخارجه آمریکا به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو
واکنش وزیرخارجه آمریکا به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو : آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که در دوحه قطر به سر می برد، به آغاز غنی سازی ۶۰ درصد در سایت فردوی ایران واکنش نشان داد. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ، به نقل ازراه دانا؛ آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در دوحه قطر با در پیش گرفتن سیاست همیشگی واشنگتن درباره پیشرفت های ایران مبنی بر انکار اعلام کرد که نمی تواند آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی ایران در تاسیسات فردو را تایید کند.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه آغاز شده است.

وی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوس سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

شورای حکام آژانس ۲۶ آبان ماه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی را با ۲۶ ری موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع به تصویب شورای حکام آژانس رسید.

در پی قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چند اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و یکشنبه ۲۹ آبان اجرای آنها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام شد.


محسن نذیری اصل نماینده ایران در آژانس قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام را مردود خواند و گفت: اهداف سیاسی بانیان این قطعنامه محقق نخواهد شد، اما تصویب آن می‌تواند بر روند همکاری و تعاملات سازنده ایران با آژانس اثرگذار باشد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست با خبرنگاران تصریح کرد: اقدام به صدور قطعنامه در شورای حکام هیچ کمکی به حل و فصل مسائل فنی و پادمانی نخواهد کرد و صرفاً در روند همکاری های فنی اخلال ایجاد می کند. وی یادآور شد: این کشورها قبلا نیز دست به چنین اقدام غیرسازنده‌ای زدند و ایران مبتنی بر قانون مجلس شورای اسلامی اقدامات متقابل را نشان داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان طرف‌های اروپایی را به رفتار توأم با درایت و تدبیر و حرکت به سمت دیپلماسی دعوت کرد و هشدار داد: حرکت به سمت رفتارهای غیرسازنده روند دیپلماتیک را دچار خدشه خواهد کرد.