اردوغان:

آخرین آمار جان‌باختگان زلزله ترکیه به ۱۹ هزار نفر رسید

کد خبر: 309427
|
18:21 - 1401/11/21
نسخه چاپی
آخرین آمار جان‌باختگان زلزله ترکیه به ۱۹ هزار نفر رسید
رئیس جمهوری ترکیه آخرین آمار جان‌باختگان زلزله سحرگاه روز دوشنبه این هفته در ۱۰ استان جنوبی این کشور را ۱۸ هزار و ۹۹۱ نفر و تعداد مجروحان را نیز ۷۵ هزار و ۵۲۳ نفر اعلام کرد.

به گزارش اسلام آباد خبر ، به نقل از  راه دانا؛ اردوغان امروز در جریان بازدید از مناطق زلزله زده شهر آدی‌یامان افزود: بیش از ۷۶ هزار نفر از زلزله زدگان این منطقه نیز بنا به درخواست خود به سایر استان‌های ترکیه منتقل شدند.

وی از پرداخت ۱۰ هزار لیره ترک(حدود ۵۰۰ یور) به صورت بلاعوض به هر خانواده زلزله زده خبر داد و گفت: تا یک سال آینده همه خانه‌های تخریب شده در اثر زلزله در ۱۰ استان جنوبی ترکیه نوسازی خواهد شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین با بیان این که کلمات برای توصیف دردی که همه تجربه می کنیم، کافی نیستند؛ اظهار کرد: روند امداد و نجات همچنان با کمک تمامی تیم‌های رسمی داخلی و خارجی ادامه دارد.

وی با اشاره به عمق شدید خسارت و تخریب زلزله در ۱۰ استان جنوبی ترکیه و حجم تخریبات زیاد آن در مساحت ۵۰ کیلومتری خط زلزله گفت: تردد در برخی از جاده‌ها و خیابان‌ها به علت ریزش آوار ناشی از زلزله و نیز برخی مسیرهای جاده ای نیز به علت شرایط جوی و بارش برف مسدود شد و همین امر امدادرسانی را با مشکل مواجه کرد.

اردوغان با بیان این که عده‌ای فرصت طلب و نادان مراکز خرید و فروشگاه ها را غارت می کنند، اظهار کرد: با کسانی که در وضعیت فوق العاده سه ماهه اعلام شده مرتکب این تخلفات شوند، به محض دستگیری، به شدت برخورد خواهد شد.

وی به شهروندان زلزله زده ای که خانه خود را از دست داده اند، وعده داد که در صورت درخواست، آنها را در منازل مسکونی اجاره ای اسکان دهد و آنها می توانند به مدت یک سال در این منازل اقامت داشته باشند.

رییس جمهوری ترکیه خطاب به رقبای سیاسی خود نیز بیان کرد: در حالی که ملت ترکیه زیر آوار زلزله ناله می کند، اجازه نمی دهیم غارتگران یا فرصت طلبانی این درد را به محمل سیاسی خود تبدیل کنند.

به گزارش ایرنا، زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند. در جریان این زمین لرزه ۷.۸ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.

در پی این زلزله، اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

بسیاری از کشورهای جهان در پیام‌هایی با دولت و ملت‌های ترکیه و سوریه ابراز همدردی و همبستگی کردند.

    پربازدیدترین ها