جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت/ "تورم بهمن" ملاک تعیین هزینه سبد معیشت

کد خبر: 309508
|
22:29 - 1401/12/11
نسخه چاپی
جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت/ "تورم بهمن" ملاک تعیین هزینه سبد معیشت
جلسه شورای عالی کار امروز در حالی به پایان رسید که عدد و رقمی درباره دستمزد تعیین نشد و مقرر شد تورم بهمن ماه، ملاک تعیین هزینه سبد معیشت کارگران قرار گیرد.

به گزارش اسلام آباد خبر ، به نق از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی امروز 11 اسفندماه در محل وزارت کار برگزار شد. بررسی دررابطه با دستمزد یکی از دستورات این جلسه بوده است؛ اما اخبار رسیده از جلسه حکایت از این دارد که درباره دستمزد نتیجه نهایی حاصل نشده است.

بنابر این گزارش، به احتمال زیاد تا 10 روز آینده جلسه شورای عالی کار برای دستمزد 1402 به صورت جدی برگزار خواهد شد.

ملاک کارگران برای ورود به چانه زنی اصلی مزد تعیین عدد و رقم سبد معشیت است که تاکنون هنوز این رقم تعیین نشده است.

در جلسه امروز مقرر شد که در جلسه های بعدی کمیته مزد هزینه های سبد معیشت بر اساس نرخ تورم بهمن ماه آنالیز شود و سپس بررسی ها برای تعیین رقم سبد معیشت صورت گیرد.

گفتنی است جلسه امروز شورای عالی کار مختص دستمزد نبود بلکه اصلاح آیین نامه دادرسی کار هم در دستور کار قرار داشت اما در روزهای آینده مذاکرات مزدی به صورت جدی آغاز خواهد شد و نشست بعدی شورای عالی کار پیرامون دستمزد و چانه زنی آن خواهد بود.

آهنی ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره جلسه گفت: اعدادی دررابطه با سبد معیشت یا دستمزد امروز مطرح نشد؛ بدون شک تاانتهای سال دستمزد تعیین می شود.

وی افزود: اگر عدد و رقمی در فضای مجازی دررابطه با رقم دستمزد عنوان می شود کذب است و آن را تأیید نمی کنم.

آهنی ها بیان کرد: فعلا نمی توانیم درصدی را پیشنهاد دهیم چرا که هنوز آمار هزینه های سبد معیشت و نیز تورم از سمت کمیته دستمزد اعلام نشده است.

همچنین آیت اسدی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درخصوص جلسه امروز گفت: هنوز نرخ سبد معیشت تعیین نشده به همین دلیل نمایندگاه کارگران و کارفرمایان و دولت، به جمع بندی برای عدد و رقم مزد نرسیدند و مقرر شد پس از بررسی قیمت ها، بر اساس نرخ تورم بهمن ماه در جلسات بعدی کمیته مزد، عدد و رقم سبد معیشت محاسبه و در روزهای آینده، مذاکرات جدی دستمزد 1402 کلید بخورد.

    پربازدیدترین ها