سرویس اقتصادی

انجمن خودروسازان قیمت های جدید را اجرایی نمی داند

کد خبر: 5842
|
19:23 - 1392/02/09
نسخه چاپی
در حالی که شورای رقابت، میزان تورم مربوط به خودرو‌ها را اعلام کرده ‌و بر مبنای آن، قیمت‌ها تعیین شده است، دبیر انجمن خودروسازان، قیمت‌های اعلام شده را ‌اجراشدنی ندانست!

سرانجام شورای رقابت، تکلیف بازار خودرو را روشن کرد و پس از نزدیک سه ماه بلاتکلیفی،‌ داستان دستورالعمل قطعی بهای خودرو را به نقطه پایان رساند؛ البته با اعلام تورم بخشی و یک فرمول.

 

به گزارش پایگاه خبری ، تحلیلی اسلام آباد خبر به نقل از «تابناک»، شورای رقابت پس از این که در نشست روز یکشنبه، تورم بخشی خودروهای کم‌تیراژ را ۵۳.‌۲۶ درصد اعلام کرد، امروز دوشنبه، تورم بخشی پنج خودرو پر تیراژ کشور دیگر را نیز اعلام کرد که بر پایه آن پراید ۵۰.‌۸، تیبا ۵۲.‌۱، پژو ۴۰۵، ۵۹.‌۷، سمند ۵۴.‌۳ و رانا ۴۹.‌۴ اعلام شد.

ریز جدول محاسبه تورم در بخش خودرو که توسط شورای رقابت منتشر شده، به صورت زیر است:

 

بهای خودرو در دعوای بین شورای رقابت و انجمن خودروسازان

 

رییس شورای رقابت، پس از برگزاری نشست به خبرگزاری‌ها گفت‌: در نشست‌ عصر یکشنبه شورا، با توجه به این‌که بانک مرکزی، تورم بخشی و سازمان استاندارد، میزان کیفیت خودرو‌ها را به شورا اعلام کرد، این دو پارامتر بررسی شدند و بنا شد، چهار خودروی پراید، پژو، سمند و تیبا، جداگانه و دیگر خودرو‌ها که در بازار نقش کمتری دارند، به صورت کلی محاسبه و اعلام شوند.

پژویان افزود: خودروهایی که نسبت به گذشته، آپشن‌هایی به آن‌ها اضافه شده نیز در جلسه‌ شورا ‌بررسی شدند و بنا شد نسبت به آپشن‌های افزوده شده، بهای این خودرو‌ها نیز تغییر کند.

رییس شورای رقابت با بیان این‌که این شورا هیچ ‌گاه قیمت رسمی برای خودرو اعلام نخواهد کرد، گفت: با نهایی شدن بررسی پارامتر‌ها، نتیجه‌ آن از طریق سایت آگاهی‌‌رسانی خواهد شد که به وسیله‌ آن، می‌توان بهای دقیق خودرو‌ها را محاسبه کرد.

 

قیمت‌گذاری همه خودروها با دستورالعمل شورا

 

وی همچنین با بیان این‌که بهای تمامی خودرو‌ها با توجه به دستورالعمل این شورا تعیین می‌شود گفت که هیچ نهاد یا سازمان دیگری در این زمینه حق ورود ندارد.

پژویان تأکید کرد: طرحی که سال گذشته سازمان حمایت درباره خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان داده بود، از امروز و با توجه به دستورالعمل شورای رقابت قانونی نیست و همه خودرو‌ها با توجه به دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.

او ادامه داد: با توجه به طرحی که تصویب کردیم، پنج خودروی پرتیراژ داخلی (پراید، پژو، سمند، تیبا و رانا) ‌جداگانه و دیگر خودرو‌ها نیز ‌جداگانه محاسبه خواهند شد. به این ترتیب خودرویی مانند مگان که با توجه به طرح سازمان حمایت باید توسط خودروسازان تعیین قیمت می‌شد، از این پس با دستورالعمل جدید شورای رقابت و با محاسبه تورم بخشی ۵۳.‌۲۶ درصدی محاسبه خواهد شد.

نرخ‌های نهایی انواع خودرو بر اساس فرمول و محاسبات شورای رقابت

شورای رقابت، فرمول قیمت‌گذاری خودرو را در هفته پیش به صورت زیر اعلام کرده است:

که در این فرمول‌‌ (P (t-۱‌‌ عبارت است از بهای‌‌ همان خودرو برای مصرف کننده منهای سهم آن از هزینه‌های مالی بنگاه و سهم هزینه‌های مالی عبارت است از کل سود پرداختی بنگاه بابت سود تسهیلات دریافتی به عناوین مختلف تقسیم بر ارزش کل تولید بنگاه بر مبنای بهای مصرف کننده. در این فرمول (P (t بهای خودرو در سال جاری است. عدد P در این فرمول نیز علامت تورم مربوط به هر خودرو و dz درصد تغییر در شاخص کیفیت خودرو است. در فرمول شورای رقابت، 2 درصد هم برای بهره‌وری سالانه لحاظ شده است.

در همین راستا، شورای رقابت شاخص کیفیت اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد را نیز به صورت زیر اعلام کرده است:


 

این فرمول به این معناست که اگر کیفیت خودرویی تغییری جدی نداشته باشد، بهای آن در هر سال باید قیمت سال گذشته آن برای مصرف کننده منهای سهم آن از هزینه‌های مالی بنگاه باشد؛ به علاوه سهم ناشی از لحاظ کردن تورم بخشی مربوط به آن خودرو. این به آن معناست که اگر برای خودرویی، تورم بخشی ۴۰ درصد بوده باشد، بهای آن برای سال جاری برابر با قیمت در آغاز سال گذشته منهای هزینه‌های مالی ضرب در عدد ۱.‌۳۸ خواهد بود.

بنابراین، با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی ‌شورای رقابت، بهای جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

 

مخالفت انجمن خودروسازان

این در حالی است که دبیر انجمن خودروسازان در واکنش به سخنان پژویان گفته است که قیمت‌های جدید اعلام شده، ‌اجرا شدنی نیست.

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

    پربازدیدترین ها