از حرف‌های خواندنی علی پروین تا کالبد‌‌شکافی تباني در مسابقات ليگ

هر آنچه در برنامه دیشب ۹۰ گذشت

کد خبر: 6252
|
15:01 - 1392/02/10
نسخه چاپی
هر آنچه در برنامه دیشب ۹۰ گذشت
محور اصلی برنامه دیشب ۹۰، پیرامون به بحث تبانی در مسابقات لیگ دسته اول و البته دسته دوم حرف‌های خواندنی علی پروین بود، پرسش نظرسنجی ۹۰ این بود که چه تیمی قهرمان جام حذفی می‌شود ۱ـ پرسپولیس، ۲ ـ سپاهان، که ‌نزدیک ۷۰ درصد به پرسپولیس، نو ‌باقی به سپاهان رأی دادند.
سومین برنامه ۹۰ در سال ۹۲ از ساعت ده و چهل دقیقه آغاز شد؛ این برنامه‌ به مانند همیشه، دوشنبه شب‌ از شبکه سه پخش شد و در ادامه به بحث تباني در مسابقات ليگ دسته اول و البته دسته دوم پرداخت.
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اسلام آباد خبر به نقل از «تابناک»، در ابتداي برنامه، بهمن فروتن و افشين پيرواني در خصوص خريد و فروش امتياز به خصوص در 10 هفته پاياني ليگ دسته اول صحبت‌هايي را مطرح کرده و حتي بحث دوپينگ بازيکنان توسط پيرواني مطرح شد. در ادامه برنامه محمودزاده از تعليق مسابقه پلي آف ليگ دسته دو خبر داد و گفت: به خاطر شبهه در يکي از مسابقات پلي آف ليگ دو معلق شده است.

مصاحبه جالب دانیال داوری در آلمان
 
برنامه ۹۰ دیشب گفت‌و‌گویی اختصاصی داشت با دانیال داوری بازیکن ایرانی تیم آینتراخت براینشواینگ که به تازگی بوندسلیگایی شده است.

وی در بخشی از این گفت‌و‌گو درباره تجربه سفر به ایران گفت: «راستش ذهنیت زیادی از ایران ندارم، چون تنها یک بار و زمانی که خیلی کوچک بودیم، ‌با خانواده به ایران رفتیم اما بعد از آن هیچ وقت به تهران نرفتم؛ حتی این بار هم که به اردوی تیم ملی دعوت شدم، رفتم دبی و بعد هم کویت. هنوز نشده که به ایران بروم.

اما حضور در اردوی تیم ملی برایم روزهای خوبی بود، چون دوستان خیلی خوبی پیدا کردم و بچه‌ها خیلی برخورد خوبی با من داشتند. دانیال در این حضور یک مشکل بزرگ داشته اینکه او کلا فارسی بلد نیست و خیلی تلاش می‌کند که یاد بگیرد چطور فارسی حرف بزند: راستش من فارسی بلد نیستم، چون در خانه فارسی حرف نمی‌زنیم. از سال قبل شروع کردم به کلاس فارسی رفتن اما هنوز خیلی فارسی‌ام خوب نیست. همه امیدم این است که به زودی بتوانم زبانم را خوب کنم. در اردو هم اولش فکر می‌کردم شرایط سخت تری باشد. به هر حال به یک کشور غریب رفته بودم و هیچ کس را نمی‌شناختم اما خیلی زود همه با من خوب بودند، انگلیسی با آن‌ها ارتباط گرفته بودم و بعد هم که اشکان دژاگه آمد، حرف‌ها را برایم ترجمه می‌کرد.

‌راستش شرایط پس از مدتی این قدر خوب شد که دلم نمی‌آمد برگردم و نمی‌توانستم اردو را ترک کنم. وی ادامه داد: «من در آلمان چند دوست ایرانی دارم، خانواده‌ام هم هستند و البته اشکان هم که آلمان بود با او ارتباط داشتم ولی چون پدرم ایرانی است خیلی با فرهنگ ایرانی آشنا هستم. غذاهای ایرانی و به ویژه قرمه سبزی را خیلی دوست دارم. بخصوص که پدرم هم خیلی خوب آشپزی می‌کند.

داوری در این گفت‌و‌گو گفت، مربی تیمش حق داشته تا او را روی نیمکت بگذارد و اینکه ترسی ندارد از اینکه براینشواینگ یک گلر جدید بخرد. او درباره این ‌که آیا پس از اردوی تیم ملی و در برگشت به آلمان افت کرده بود، گفت: «اصلا این طور نیست و این اتفاق خیلی هم روحیه و تجربه‌ام را بالا برده بود.

دانیال درباره شانس صعود به جام جهانی هم گفت: «بازی‌های ۲۰۱۳ برای من سالی باشکوه بود، راستش باورم نمی‌شد هم به بوندسلیگا برسیم و تیم ملی را به دست بیاورم. خوشحالم و می‌خواهم سال بعد شرایطی بهتر از امسال داشته باشم. تیم ملی شرایط و شانس حضور در جام جهانی را دارد؛ به شرطی که ما بتوانیم بازی اول را ببریم.

 
سرانجام ظهور سلطان در ۹۰!
مصاحبه علی پروین در چند بخش برای مخاطبان برنامه ۹۰ پخش شد.
علی پروین مصاحبه‌ای جالب و خواندنی با برنامه نود و عادل فردوسی‌پور داشت. البته پروین به این برنامه نیامد و این فردوسی‌پور و همکارانش بودند که سراغ علی پروین رفتند. پروین در این مصاحبه حرف‌های جالبی زده که در ادامه گزیده‌ای از سخنان وی را می‌خوانید.
 
 گفته بودم یک روز می‌آیم برنامه نود و انشاءالله اولین برنامه تلویزیونی من شمایید.
از هواپیما می‌ترسم. با هواپیما که سفر می‌رفتیم، پایم را بالا نگه می‌داشتم و می‌گفتم که اگر پایم را بالا بیاورم هواپیما سقوط نمی‌کند. الان هم هواپیما را نگاه هم می‌کنم می‌ترسم.

وی در ابتدای مصاحبه گفت: فوتبال را از زمین خاکی‌های عارف شروع کردم و با توپ پلاستیکی بازی می‌کردم. بعد از ۵ یا ۶ ماه سراغم آمدند که بیا میدان خراسان تمرین. دفعه اول نرفتم و دوباره هفته بعد آمدم دنبالم و رفتم. هیچ وقت با شورت بازی نمی‌کردم و شلوار گرمکن می‌پوشیدم؛ با یک کتانی چینی. از البرز شروع کردم و به کیان رفتم. بعد به من گفتند که بیا پیکان، ۲۰ هزار تومان هم به تو می‌دهیم. پدرم می‌گفت این ۲۰ هزار تومان را دزدیدی. شب ساعت ۱۲ ما را برد درب خانه مدیر پیکان تا بداند این پول برای خودم است. ۲۰ هزار تومان خیلی پول بود. شب من روی آن پول‌ها دراز می‌کشیدم. بین سال‌های ۵۱ و ۵۲ مرد سال فوتبال شدم. سال ۵۲ یک پیکان گرفتم و سال ۵۳ تویوتا گرفتم و فروختم ۶۰ هزار تومان.

ما شش خواهر برادریم و ۲ نفرمان هم ناتنی بودند که فوت کردند. پدرم کله پزی در بهترین جای بازار داشت. الان هم عاشق کله پاچه هستم. آن زمان خیلی مخالف داشتم برای اینکه بخواهم بروم فوتبال. ولی برادر بزرگ من خیلی کمک کرد که فوتبال بازی کنم. پدر خدابیامرزم هم مخالف فوتبالیست شدن من بود.

مردم من را علی پروین کردند. ما کسی نبودیم و همین روزنامه‌ها بودند که به علی پروین بال و پر دادند.
در آن زمان یک باشگاه خارجی آمد و پانصد هزار تومان بهمن پیشنهاد مالی داد. اما آن زمان بچه بودم و نمی‌فهمیدم.

 فوتبال بارسلونا را دوست دارم. من از این بازی تیکی تاکای آن‌ها خوشم می‌آید. خودم هم زمانی که فوتبال بازی می‌کردم، این گونه بازی می‌کردم. اما چند هفته‌ای است که نمی‌دانم چرا خراب کرده‌اند.

 آقای علی جباری هم زود‌تر از من به تیم ملی آمده و هم زود‌تر فوتبال بازی می‌کرد. یک روز در مجلس ختم من ایشان را دیدم و به وی گفتم که سلطان لقب خود شماست.

همیشه به فوتبالیست‌ها می‌گفتم که اگر قهرمان شدید باید جنبه داشته باشید. اما متأسفانه تا یک قهرمانی کسب می‌کنند؛ موی خود را بلند می‌کنند. اما من از اول همین شکلی خوشتیپ بودم. یک ماه به یک ماه ریش‌هایم را کوتاه می‌کردم و مو‌هایم هم از اول همین شکل بود.

 مادرم خدا بیامرز می‌گفت من این علی پروین را با آبگوشت علی پروین کردم.
 قدیم‌ها بازیکنان به خاطر پول بازی نمی‌کردند. عشق به پیراهن بود که باعث می‌شد آنطور بازی کنیم. آن زمان نامم پرسپولیس مقابل هر تیمی سه بر صفر جلو بود.

 چه زمانی تیم‌های عربی می‌توانستند جلوی ما قد علم کنند. به عربستان ۷ گل می‌زدیم. اما الان فوتبال ما به جایی رسیده که باید از یمن و بحرین بترسیم. من نمی‌دانم در بارسلونا مربی چه حرفی به بازیکنان می‌زند. ۱۱ نفر را می‌فرستد داخل زمین و می‌گوید هر کاری می‌خواهید انجام دهید.

 من مدرک مربیگری ندارم. در پکن که قهرمان شدیم بالا‌ترین مدرک مربیگری را به من دادند. من با ۵۰ مربی خارجی و ۱۰۰ مربی داخلی کار کردم. بهترین مربیان داخلی هم حشمت مهاجرانی.

 هنوز به تمرین‌های قدیمی اعتقاد دارم. در تپه‌های داودیه دو ساعت کامل فقط می‌دویدیم. اما الان این قیف‌ها شده کلاس فوتبال. بد‌ترین مسأله برای فوتبال بی‌خوابی است. آرش زمان زوبل در ترجمه اشتباه کرد. کارش اشتباه بود. می‌گفت من صلاح ندانستم حرف‌های خبرنگار را ترجمه کنم. آرش می‌گفت من اگر این حرف‌ها را به زوبل بزنم داستان می‌شود.
 در مملکت ما مد شده که هر کسی را که می‌خواهی بیاوری دستیار کنی، می‌شود دشمن خودت.

کمیته فنی پرسپولیس الان چند ماه است تشکیل شده؟ مدیر فنی هنوز هم می‌گویم تقریبا کشک است.

یک وقت رفتم یک مهمانی و دیدم زوبل در حال ارائه حرکات موزون است. اصلا چنین کسی جایگاه پرسپولیس را نداشت. مربیان خارجی خوب در گذشته خیلی داشتیم. تیمی که خوب بازی کند فقط یک تعویض باید انجام داد در آن تیم.

 از شب قبل از مسابقات استرس مارا فرا می‌گرفت. وقتی هم از روی نیمکت بر می‌گشتیم میکروفون را جلوی صورت می‌گرفتند.

 بعضی موقع‌ها به یک نفر پیله می‌کردم. مهرزاد معدنچی هم جزو این دسته افراد بود. خیلی هم بچه خوبی است. هر چقدر هم گل می‌خوردیم می‌انداختیم گردن وی.

بلایی که میتینگ دولت سر استادیوم آزادی آورد!

عادل فردوسی‌پور پس از پخش بازی استقلال برابر الریان، از وضعیت نا‌مطلوب چمن استادیوم آزادی انتقاد کرد و این استادیوم را تنها ورزشگاه استاندارد کشور دانست. مجری برنامه نود، هیچ اشاره‌ای به دلیل تخریب چمن استادیوم نکرد، اما ‌‌کنایه آمیز، از کسانی که این بلا را سر چمن ورزشگاه آوردند، خواست تا مراقب تنها استادیوم استاندارد کشور باشند.

در ادامه مصاحبه‌ای از بازیکنان استقلال پس از بازی مقابل الریان به نمایش گذاشته شد که در آن نکونام، عمران‌زاده و بیک‌زاده از وضعیت چمن انتقاد کردند.

دفاعیه جالب کمالوند

فراز کمالوند در بخش پایانی برنامه روی خط آمد و مباحثی را مطرح کرد. وی گفت: این موضوعی که از آغاز برنامه مطرح شده، تبانی نیست و نوعی ارتباط نامشروع است. ضمن آنکه آنجا که باید حرف بزنم، توضیحات لازم را خواهم داد.

فردوسی‌پور از کمالوند خواست تا در خصوص مصاحبه‌ای که انجام داده و چک صادر شده بانک صادرات توضیح دهد که کمالوند گفت: مگر آنجا دادگاه است که این مسائل را برای ردم توضیح دهم؟ چرا کسی نمی‌گوید که در بازی با یادآوران شلمچه به شیث رضایی گفتم پنالتی را به بیرون بزند؟ در مورد بحث سکه هم باید بگویید که بین چه کسی رد و بدل شده و آیا تاثیری در نتیجه دارد که مجری برنامه سرمربی یونتوس را مثال زد و اعلام کرد کوچک‌ترین خطایی موجب تخلف در قانون است.

در پایان مدیرعامل یکی از باشگاه‌ها مدعی شد سال گذشته با کیف سامسونت پر از پول پشت در منزلش به او پیشنهاد دادند و این پیشنهاد از طرف استقلال خوزستان بود و آن‌ها می‌خواستند نتیجه بازی به نفعشان باشد.

پرسش و پاسخ نظرسنجی ۹۰

پرسش نظرسنجی ۹۰ این بود که چه تیمی قهرمان جام حذفی می‌شود ۱ـ پرسپولیس، ۲ ـ سپاهان، که ‌نزدیک ۷۰ درصد به پرسپولیس، نو ‌باقی به سپاهان رأی دادند.

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

    پربازدیدترین ها