امامی کاشانی درخطبه های نمازجمعه امروز تهران:

تصمیم برای رابطه با آمریکا نه در توان و نه در اختیار کاندیداهاست/ نامزدها در حد مسئولیت خود شعار بدهند

کد خبر: 7316
|
23:57 - 1392/02/13
نسخه چاپی
تصمیم برای رابطه با آمریکا نه در توان و نه در اختیار کاندیداهاست/ نامزدها در حد مسئولیت خود شعار بدهند
خطیب جمعه تهران خطاب به کاندیداها با بیان اینکه تصمیم برای رابطه با آمریکا نه در توان و نه در اختیار شماست، مسائلی در قانون اساسی مطرح شده که در حیطه اختیارات کسی است که واجد صفات رهبری باشد نه در اختیار رئیس جمهور تاکید کرد: کاندیداها در حد وظایف و مسئولیت‌های خود شعار و برنامه ها را بیان و ترسیم کنند و با خودشان فکر کنند اگر اهل این کارها هستند وارد عرصه شوند وگرنه انصراف دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اسلام آباد خبر به نقل از مهر، آیت الله محمد امامی کاشانی در ابتدای خطبه دوم نماز عبادی سیاسی این هفته تهران با اشاره به سالروز شهادت شهید مرتضی مطهری، گفت: امام خمینی(ره) فرمودند شهید مطهری حاصل عمر من است، امام ویژه‌گی‌هایی مثل ادب، شجاعت، حکمت، علم و نور وجودی داشتند که همه اینها در مرتضی مطهری این متفکر جهان اسلام تجلی پیدا کرد.

امامی کاشانی در همین راستا به سیاستگذاری‌های کشور در نظام آموزش و پرورش اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه کشور یعنی نسل جوان در تحصیل کردگان ما هستند که آموزش و پرورش در این خصوص نقش پر رنگی دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه هر ملت مهمتر از تکنولوژی، پول و تمام امکانات مادی دنیا، جوانان آن کشور هستند که در آموزش و پرورش تعلیم می بینند و تربیت می شوند ادامه داد: این مساله نشانه نقش مهم و با ارزش آموزش و پرورش است و نقش حاکمیتی آن هم به همین جهت است.

خطیب جمعه تهران با اشاره به مقام و شخصیت معلم گفت: رسول گرامی اسلام در حدیثی می فرمایند: "خداوند، ملائکه و اهل آسمان و زمین به معلم دورد می فرستند، معلمی که علم و خیر تعلیم بدهد"، این مساله به خاطر آن است که آفرینش برای کمال است و کمال جز با تعلیم و تربیت محقق نمی شود، مدرسه جای تربیت و تعلیم است و معلم این فطرت انسانی را شکوفا می کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که می خواهم عرض کنم مبادا معلمین ما به کلاس درس نگاه مادی داشته باشند. معلمین باید معلم خیر باشند، مبادا شیوه نادرستی در پیش گیرند و براساس هوای نفس حرکت کنند.

امام کاشانی در ادامه به بحث انتخابات در کشور و بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: پس از وقوع بیداری اسلامی در جهان اسلام دشمن جهان اسلام را احاطه کرد و در همین زمینه جنگی را به نام اسلام و مسلمانی ایجاد کردند و مفتیانشان فتوای غیر اسلامی صادر می کنند.

 وی در همین راستا به بیان رسول اکرم در مراسم حجه الوداع در منا اشاره کرد و گفت: در آن روز پیامبر اسلام فرمودند خونهای شما بر شما و تلف کردن مال و آبروی همدیگر حرام است.

امامی کاشانی با اشاره به اینکه این سخن پیامبر قابل تعمیم بر همه ی زمانها و مکانهاست تصریح کرد: مسلمان نباید خون مسلمان را بریزد و یا آبروی مسلمانی را ببرد.

وی ادامه داد: حرکتی به نام سلفی که خود را مسلمان می داند و حقیقتا نه سنی هستند و نه شیعه بلکه به تمام معنا صهیونی هستند، باعث خونریزی در بلاد اسلامی شده است.

خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه در طول سالهای گذشته شنیده بودیم که برخی علما به اسلام خیانت خواهند کرد و این مساله همیشه برای ما جای سوال بود گفت: زمان این حدیث را تفسیر کرده و مفتیان وهابی و سلفی سوریه خائن به خون و جان و مال مسلمین هستند.

وی خاطر نشان کرد: هیچ نصیحتی در آنها تاثیر ندارد و تنها شمشیر امام زمان است که باید آنها را از بین ببرد.

خطیب جمعه این هفته تهران ادامه داد این مسائل به این جهت است که دشمنان می خواهند مرکز ثقل جهان اسلام یعنی جمهوری اسلامی را احاطه کرده و نظام و اسلام را به زمین بزنند.

آیت الله امامی کاشانی در ادامه خطبه های نماز جمعه خود به مساله انتخابات و اهمیت آن در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه دو نکته قابل توجه است اول برای مردم و سپس برای کاندیداها.

وی با اشاره به اینکه مردم در هر جای دنیا حق دارند کسی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند اما در نظام اسلامی شرکت در انتخابات یک تکیلف است، اظهار داشت: چرا که دشمن نظام را احاطه کرده و اجتماع مردم پای صندوق های رای می تواند دشمن را به طور کلی عقب براند.

خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه کاندیداها باید بدانند که باید برنامه و قدرت اجرای آن برنامه ها را داشته باشند، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری گفتند رئیس  جمهور نیازمند طرح و توان مدیریتی است، کاندیداها باید در صحبتهای خود با مردم از برنامه ها و اولویت های خود بگویند.

وی با اشاره به اینکه کاندیداها باید نوع اداره خود در کشور را مشخص کنند و این که معتقد بر تک روی هستند یا گروه مشاوران تاکید کرد: طرح کلیات به تنهایی کافی نیست. باید طرح و برنامه کاندیداها مشخص باشد.

امامی کاشانی خطاب به کاندیداها گفت: تصمیم برای ادامه روابط با آمریکا نه در توان و نه در اختیار شماست مسائلی در قانون اساسی مطرح شده که در حیطه اختیارات کسی است که واجد صفات رهبری باشد نه در اختیار رئیس جمهور.

وی ادامه داد: کاندیداها در حد اجرا وظایف و تکالیف خود را بیان و ترسیم کنند و با خودشان فکر کنند اگر اهل این کارها هستند وارد عرصه شوند وگرنه انصراف دهند.

آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه اول امروز نماز جمعه تهران در تشریح عظمت و شان مادران گفت: در حدیثی از رسول اکرم نقل شده است که بهشت زیر پای مادران است؛ این عظمت و شخصیت برای مادر ویژه اسلام است.

وی با اشاره به اینکه البته غرب هم نسبت به مادر و مقام آن ادای احترام می کند اظهار داشت: آنها هم روز مادر دارند و برای مادر تعبیرهایی بلند آورده اند.

آیت الله امامی کاشانی به سخن ویکتور هوگو اشاره کرد و گفت: هوگو می گوید از آسمان نگاه می کند. این تعبیرها در کلمات فیلسوفان غرب هم آمده اما بیان اسلام درباره مادر استثنایی است.

وی افزود: نکته ایی که اسلام در باره مقام مادر اعلام کرده که حتی احترام مادر را بر پدر مقدم می‌دارد، درباره این است که اسلام احترام مادر را در دنیا محدود نکرده است، اسلام بابی باز کرده که این احترام برای فرزند در آینده هم مطرح باشد و به همین جهت حدیث بهشت زیر پای مادران است از جانب رسول اکر نقل شده است.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه این حدیث نشانگر این است که تا احترام و خضوع نسبت به مادر نباشد راه ورود به بهشت وجود نخواهد داشت اظهار داشت: انسان پس از مرگ برای اینکه به زندان نیفتد وارد عالم زیبای برزخ میشود که باید به مقام مادر احترام گذاشته باشد، گفت: گام اول پس از مرگ همانجایی است که مادر ایستاده است.

وی به حدیثی از جانب رسول اکرم (ص) اشاره کرد و گفت: مردی پس از طواف خانه خدا در حالی که مادر پیر خود را بر دوش گرفته بود خدمت پیامبر مکرم اسلام رسید و گفت: آیا حق مادر خود را ادا کردم که پیامبر در جواب فرمودند که تو هرگز نمی توانی حق مادر را ادا کنی، این کار تو حتی یک ناله مادر را در زمان حمل و بارداری تلافی نمی کند؛ این همان تربیت اسلام است.

امامی کاشانی در همین زمینه به حدیثی از امام سجاد(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان می فرمایند مادر تورا از ثمره و جان خودش اطعام کرد، خودش را فدای تو کرد آنهم نه با ناراحتی بلکه با شادی و خوشحالی.

خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه دعای مادر به فرزند نافذتر ازدعای پدر است اظهار داشت: مادر مجسمه رحمت و عشق است و خدا هم رحمت را دوست دارد به همین دلیل جایگاه مادر نزد خدا فوق العاده ارزشمند است.

وی در ادامه به لزوم اطاعت از امر خدا توسط زنان ومادران نیز اشاره کرد و گفت: مادران باید انتظار خدا از خوشان را برآورده و اوامر الهی را اطاعت کنند.

خطیب جمعه تهران خطاب به زنان و مادران جامعه گفت: شما باید همان الگویی را انتخاب کنید که نمونه راستین عفاف و تقوا است حیف است که انسان این الگو را رها کند و به غرب بچسبد، غربی که زن را ساقط کرد و موقعیت او را از بین برد.

 

 
 

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

    آخرین مطالب