یک عضو هیئت علمی دانشگاه کرمانشاه:

تنبیه بدنی نشانه عجز والدین است

کد خبر: 7625
|
23:32 - 1392/02/14
نسخه چاپی

به گزارش اسلام آباد خبر به نقل از فارس ،سعید عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به اینکه تنبیه بدنی در کودکان از آثار سوء و ناگواری برخوردار است، گفت: تشدید پرخاش‌گری در کودک و آثار سوء‌روانی حتی در بزرگ‌سالی از عوارض تنبیه‌های بدنی و مستمر در کودکان است.

این روانشناس با تاکید براینکه تنبیه بدنی کودکان روش تربیتی نامناسبی است، تصریح کرد: این‌گونه تنبیه نشانه عجز والدین در تربیت صحیح کودکان است و در واقع کودکان آینه رفتار والدین خود هستند.

عسگری حریص‌شدن کودک به انجام اعمال نادرست و پرخاش‌گرانه را از نتایج تنبیه‌بدنی مستمر عنوان کرد و ادامه داد: ایجاد احساس حقارت و از بین‌رفتن اعتماد به‌نفس از دیگر مضرات این نوع از تنبیه‌ها بوده و بهتر است که در روش تربیتی کودک، از روش‌های تشویقی و عقلانی استفاده شود.

عسگری با ذکر اینکه متاسفانه پدیده کودک‌آزاری همواره در جامعه و در کرمانشاه دیده می‌شود، افزود: تشویش خاطر و مشکلات روانی اکثرا در والدینی که به کودک‌آزاری می‌پردازند دیده می‌شود و لازم است برخی از والدین قبل از بچه‌دار شدن مورد مشاوره و تایید سلامت روانی قرار بگیرند. 

این عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده کاری ناشایست از طرف فرزند ابتدا لازم است به وی تذکر داده شود و در صورت موثر واقع‌نشدن تذکر، از روش‌های تشویقی‌ ترغیبی استفاده کرد و باید در بالارفتن اعتماد به نفس در کودک تلاش شود.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها