عقب نشینی شورای رقابت؛ قیمت های جدید خودرو اعلام شد

کد خبر: 7893
|
21:13 - 1392/02/15
نسخه چاپی
در حالی که در آخر هفته پیش، شورای رقابت بر قیمت‌گذاری مورد نظر خود پافشاری داشت، ‌به ظاهر پس از چانه‌زنی‌های خودروسازان و شورای رقابت، در قیمت‌های خودرو اعلام شده، تجدید نظر شد.
بر پایه مصوبه شورای رقابت، بهای سه محصول ایران خودرو ‌اعلام شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.

همچنین قیمت سه محصول ایران خودرو بر اساس مصوبه شورای رقابت اعلام شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.

در همین حال، شرکت سایپا، امروز قیمت‌های نهایی را برای پراید و تیبا بر اساس مصوبه شورای رقابت اعلام کرد که مرکز ملی رقابت، هفته گذشته بنا بر دستورالعمل شورای رقابت قیمت‌های پایین‌تری را اعلام کرده بود.

شرکت خودروسازی سایپا امروز اعلام کرده است: پس از برگزاری جلسات پی‌درپی خودروسازان با شورای رقابت و محاسبه قیمت‌ها بر اساس فرمول این شورا، بهای دو خودروی پر تیراژ X۱۰۰ و تیبا که از سوی گروه خودروسازی سایپا محاسبه و به شورای رقابت اعلام شده بود، مورد تصویب این شورا قرار گرفت.

قیمت سایپا ۱۳۱ SL مبلغ ۱۴۴۷۴۰۰۰۰ ریال و تیبا SX مبلغ ۱۸۷۹۰۰۰۰۰ ریال تعیین شده است که قیمت آپشن‌های درخواستی مشتریان، جداگانه محاسبه و دریافت خواهد شد.

این در حالی است که هفته گذشته، مرکز ملی رقابت بر اساس دستورالعمل نهایی شورای رقابت، بهای پراید را ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان و قیمت تیبا را ۱۶ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان اعلام کرده بود که در مقایسه با قیمت‌های اعلامی امروز کمتر است.

لازم به یادآوری است، مشتریانی که پس از هفدهم بهمن ماه ۹۱ اقدام به خرید و یا تحویل خودرو کرده‌اند، خودروی آن‌ها با قیمت جدید محاسبه و مابه‌التفاوت قیمتی آن به آن‌ها بازگردانده خواهد شد.

قیمت جدید فروش 14 محصولی را که قیمت آن با شورای رقابت نهایی شده است هم به این شرح اعلام شده است:

 

- پژو 405 بنزینی جی. ال. ایکس با کیسه هوای راننده 22 میلیون و 180 هزار تومان

- پژو 405 دو گانه سوز جی. ال. ایکس با کیسه هوای راننده 23 میلیون و 660 هزار تومان

- پژو 405 بنزینی اس.ال.ایکس با کیسه هوای راننده 23 میلیون و 110 هزار تومان

- پژو پارس سال با کیسه هوای راننده 26 میلیون و 970 هزار تومان

- پژوپارس معمولی دوگانه سوز با کیسه هوای راننده 28 میلیون و 280 هزار تومان

- سمند ال.ایکس سال بنزینی با کیسه هوای راننده 23 میلیون تومان

- سمند ال.ایکس سال دوگانه سوز با کیسه هوای راننده 24 میلیون و 850 هزار تومان

- سمند ال.ایکس ؛ ایی.اف.سون بنزینی با کیسه هوای راننده 24 میلیون و 280 هزار تومان

سمند ال.ایکس ؛ ایی.اف.سون پایه گاز سوز با کیسه هوای راننده 25 میلیون و 690 هزار تومان

- سمند اس.ایی با کیسه هوای راننده 20 میلیون و 620 هزار تومان

- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل 10 میلیون و 810 هزار تومان

- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل جدید 10 میلیون و 870 هزار تومان

- وانت باردو دوگانه سوز با ترمز ضد قفل 12 میلیون و 310 هزار تومان

- وانت باردو دوگانه سوزبا ترمز ضد قفل جدید 12 میلیون و 820 هزار تومان .

جمشید پژویان هم درباره این قیمت ها گفت: بررسی قیمت های محاسبه شده خودروسازان بر اساس متغیرهای آنها پایان یافته است و تا دو ساعت آینده خودروسازان می توانند قیمت ها را روی سایت های خود اعلام کنند.

ریشه عقب‌نشینی نسبی شورای رقابت در مقابل خودرسازان در چانه‌زنی دو طرف بر سر تاثیر بدهی‌های بانکی و تسهبلات اخذ شده توسط خودروسازان است. در فرمول تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت، بنا بود که سهم ناشی از هزینه‌های مالی بنگاه‌های خودروساز از قیمت تعیین شده کسر شود.

از سوی دیگر، خودروسازان اعتقاد داشتند که برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و خرید مواد اولیه، تسهیلاتی از سیستم بانکی اخذ شده که باید از محل فروش خودروها بازپرداخت شود.

اخبار غیررسمی از جلسه مشترک خودروسازان و شورای رقابت حاکی از آن بود که اعضای این شورا با پرداخت هزینه‌های مالی خودروسازان موافق نبوده‌اند، به‌گونه‌ای که رئیس شورای رقابت در این باره اظهار کرده است: این‌که خودروسازان به بانک‌ها رقمی بدهکار هستند به شورای رقابت و مصرف‌کنندگان مربوط نیست، به همین دلیل هزینه‌های مالی از فرمول قیمت‌گذاری حذف شده است.

قیمت‌های اعلام شده جدید نشان می‌دهد که شورای رقابت در مقابل خودروسازان تا حدی عقب‌نشینی کرده است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد