آغاز اختلاف با اعلام نفر نهایی در ترکیب راست سنتی 5 نفره / متکی هم می آید

کد خبر: 9182
|
10:38 - 1392/02/20
نسخه چاپی
آغاز اختلاف با اعلام نفر نهایی در ترکیب راست سنتی 5 نفره / متکی هم می آید
پس از آنکه روز گذشته دبیر ائتلاف 5گانه از انتخاب ابوترابی فرد به عنوان گزینه نهایی این ائتلاف خبر داد منوچهر متکی اعلام کرد نظرسنجی ها ملاک انتخاب این ائتلاف بوده و وی به عنوان نفر اول نظرسنجی ها در انتخابات از سوی این ائتلاف نامزد می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اسلام آباد،  امروز دبیر ائتلاف پنج‌گانه راست سنتی خبر داد که انتخاب ابوترابی‌فرد با رأی اکثریت ائتلاف صورت گرفت و فقط آقای متکی بنا به ملاحظاتی که به خودشان مربوط است نتایج جلسه تصمیم‌گیری را قبول ندارد و این خبر به نظر سر آغاز بروز اختلاف در این ائتلاف باشد.

در واکنش به این تصمیم  ائتلاف پنج نفره؛منوچهر متکیعصر امروز در حاشیه سفر انتخاباتی به مازندران در گفت‌وگو با فارس درباره نتیجه معرفی منتخب ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: ائتلاف اصولگرایان باید پنج نفره باشد.

وی خاطرنشان کرد:‌ بر اساس نظرسنجی به عنوان نفر اول ائتلاف پنجگانه حضور دارم و ثبت‌نام می‌کنم. در این ائتلاف مصوب شده بود که معرفی کاندیدای ائتلاف بر اساس نظرسنجی باشد. 

 متکی همچنین مدعی شد: بر اساس آخرین نظرسنجی نفر اول این ائتلاف هستم و قاعدتاً مصمم هستم که در میدان حضور داشته باشم.
 

بر اساس این گزارش ، ائتلاف 2+3، متشکل از نامزدهای مورد حمایت جبهه پیروان و نامزدهای مورد حمایت طیف راست سنتی، روش تعیین نامزد نهایی خود را نظرسنجی اعلام کرده بود. در حالی که دیروز، نام متکی و باهنر به عنوان نامزدهای برتر در نظرسنجی‌ها اعلام شده بود و طرفداران آل اسحاق نیز مدعی پیشتازی وی بودند، امروز نام نامزد چهارم یعنی سید محمدحسن ابوترابی اعلام شد.

در همین حال مسعود حکیم جوادی عضو دبیرخانه این ائتلاف که به متکی متمایل است، خبر داده بود  که کمیته جامعه روحانیت توصیه کرده تا پایان روز جمعه خروجی واحد ائتلاف 5گانه از میان آقایان متکی و باهنر معرفی شده و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند.

همچنین محمد حسین آزادبخت سخنگوی جبهه پیشگامان خدمت (نزدیک به منوچهر متکی) با اشاره به نتایج نظرسنجی‌ها که متکی و باهنر نفرات برتر در آن دانسته می‌شد، بر لزوم پرهیز اطرافیان نامزدها از اعلام مواضعی خارج از توافقات صورت گرفته تاکید کرد.

 *شکل گیری این ائتلاف

در ابتدا از آن به عنوان ائتلاف جبهه پیروان خط امام و رهبری نام برده می شد و هر سه فرد مطرح شده تنها از یک طیف و جریان سیاسی بودند، اما به فاصله ای اندک به«ائتلاف اکثریت اصولگرایان»تغییر نام داد. تغییری که به واسطه پیوستن دو چهره روحانی اعضای این ائتلاف مذکور را از 3 چهره «محمدرضا باهنر، یحیی آل اسحاق و منوچهر متکی»به ائتلاف 5 نفره همراه با«مصطفی پورمحمدی و محمدحسن ابوترابی فرد»رساند.
 


مصطفی پورمحمدی یک ضلع از ائتلاف 5 نفره، سازوکار تعریف شده در ائتلاف را سازوکاری هماهنگ با جامعتین دانسته است که در سر دیگر آن کاندیدای نهایی براساس_نظرسنجی_انتخاب و معرفی خواهد شد.

محمد رضا باهنر نامزد ائتلاف پنج نفره اصولگرایان؛ در نخستین نشست خبری خود در سال 92 خبر جدیدی از رایزنی های ائتلاف 5 نفره داد و گفت: «قبل از ثبت نام، به یک نامزد واحد خواهیم رسید.» و این یعنی کاندیدای نهایی این ائتلاف نهایتا تا روز 17 اردیبهشت معرفی خواهد شد.

اعضای این ائتلاف در روزهای اخیر در سفرها و سخنرانی های انتخاباتی خود از افزایش محبوبیت و همچنین افزایش اقبالنسبت به شخص خود خبر دادند و احتمالات و پیش بینی ها را برای انتخاب کاندیدای نهایی ائتلاف سخت کردند، به طوری که هر کدام به صورت جداگانه از "برتری خود نسبت به دیگری" سخن به میان آورد، که در ادامه بخش هایی از این اظهارات را ملاحظه می کنید؛

-در نظر سنجی‌ها من از دیگرانجلوترم
 

مصطفی پورمحمدی، شامگاه چهارشنبه در گردهمایی مجمع طلاب و فضلای قمی در خصوص حضور خود در صحنه انتخابات اظهار داشت: افراد مختلفی از بین اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شده‌اند و در این زمینه دو ائتلاف ایجاد شد که این امر می‌تواند به جامعه اصولگرایی کمک شایانی کند. در هر یک از این دو ائتلاف قرار شد یک نفر انتخاب و وارد رقابت شود و من نیز بر عهدی که با ائتلاف پنج نفره بسته‌ام پایبندم،هر چند که در نظر سنجی‌ها من از دیگران در ائتلاف جلو‌تر هستم.

- پیش‌بینی می‌کنم که گزینه نهایی باشم

محمدرضا باهنردر گفتگویی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌کنید گزینه نهایی ائتلاف پنج گانه چه کسی است؟ گفت: طبیعی است اگر خودم را گزینه نهایی ائتلاف پنج گانه ندانم باید از همین الان کنار روم.پیش‌بینی می‌کنم که گزینه نهایی باشمو این حق را برای سایر اعضای ائتلاف نیز قائل هستم اما اینکه در نهایت کدام گزینه انتخاب خواهد شد، این موضوع در 15 اردیبهشت مشخص می‌شود.

- اشراف من به مسائل کشور از همه بیشتر است

سيد حسن ابوترابی فرد،در جمع دانشجویان اصفهان درباره‌ی توان خود برای حضور در عرصه‌ی انتخابات گفت: هیچ یک از کاندیداهای مطرح به اندازه‌ی من به مسائل کشور اشراف ندارند که این مسئله با تجربه‌ی ۴ دوره نائب رئیسی مجلس و حضور در هیئت عالی حل اختلاف قوای سه گانه و حضور در جلسات کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه حاصل شده است.

- به نفع دیگری کناره گیری نمی کنم/ بحث هماهنگی در میان است

منوچهر متکیداوطلب انتخابات ریاست جمهوری در اولین نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار مشرق مبنی بر اینکه آیا امکان کناره گیری شما به نفع دیگر اعضای ائتلاف ۴ گانه جبهه پیروان وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: بحث کاندیداتوری ما تابعی از متغیر کاندیداتوری شخص دیگری نیست و بحث‌هایی همچون همراهی و هماهنگی مطرح است. اما باید منتظر بمانیم، باید بگویم که تا نیمه اردیبهشت ماه صبر خواهیم کرد، عجله نکنید. رود من به انتخابات حاصل یک سال مطالعه و بررسی و نهایتا تصمیم‌گیری برای این اقدام مهم در کشور است.

با این حال، بنا بر گفته محمدرضا باهنر عضو ائتلاف 5 نفره مبنی بر اینکه«قبل از ثبت نام، به یک نامزد واحد خواهیم رسید.»باید تا ۱۷ اردیبهشت منتظر ماند و دید چه کسی از ائتلاف اکثریت اصولگرایان راهی ساختمان وزارت کشور برای ثبت نام در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

 آنچه می توان با جریان شناسی این جریان سیاسی دهه های اخیر بدان دست یافت این است  که روند رو به نزول این طیف سیاسی از مدت ها قبل شروع شده است و  عدم اقبال مردم در انتخابات ها و دوره های  گوناگون در نظر سنجی ها و شکست نامزدهای معرفی شده از سوی این جریان  شاهد این مدعاست.

به این ترتیب همان گونه که قابل پیش‌بینی بود، افراد مدعی برتری در مکانیزم نظرسنجی که دیروز نتیجه احتمالی این ائتلاف دانسته می‌شدند، به کنار نهاده شدند و سید محمدحسن ابوترابی به عنوان نامزد نهایی راست سنتی معرفی شد. روندی که نشانه‌ای از افول تدریجی راست سنتی در سپهر سیاست ایران نیز هست.

باید در روزهای آتی منتظر ماند و دید چه رفتاری از این ائتلاف و افراد آن بروز خواهد کرد.

منبه: شبکه اطلاع رسانی دانا

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد