اسلام آباد خبر15:14 - 1392/02/10
رئیس سازمان نظام پزشکی:

روزانه ۳۰۰ ایرانی سکته مغزی می کنند/ مرکز درمان سکته مغزی در کشور نداریم

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: طبق مطالعات انجام شده در کشور روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند و با توجه به سالمند شدن جامعه این عارضه در آینده افزایش خواهد داشت بنابراین ایجاد مراکز اختصاصی درمان سکته مغزی الزامی است.

به گزارش پایگاه خبری ، تحلیلی اسلام آباد خبر به نقل از فارس، علیرضا زالی صبح امروز در بیستمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی اظهار داشت: مقدار زیادی از خطرات ابتلا به سکته‌های مغزی و قلبی با یکدیگر مشترک است که فشار خون، دیابت، چربی خون بالا، چاقی، تغییر سبک زندگی و تغذیه نامناسب شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته‌های مغزی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر 60 درصد افرادی که در کشور ما مبتلا به فشار خون هستند از بیماری خود اطلاع‌ندارند، افزود: در صورت اهمیت ندادن به این مسئله ممکن است فشار خون بالا به صورت سکته مغزی خود را نشان دهد همان طور که دیابت کنترل نشده نیز به این عارضه دامن می‌زند.

این جراح مغز و اعصاب تصریح کرد: از آنجایی که سکته مغزی لطمه زیادی به فرد و خانواده او می‌زند و در نهایت کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد باید به جد اقدامات پیشگیرانه‌ای در نظر گرفته شود.

زالی تصریح کرد: آمار ابتلا به سکته‌های مغزی در کشور رو به افزایش است و از آنجایی که جمعیت کشور رو به سالمندی است پیش‌بینی می‌کنیم در سالهای آینده شاهد شیوع بیشتر سکته مغزی در جامعه هستیم.

وی آگاهی از عوامل خطر بیماری را یکی از نکات حائز اهمیت در راستای پیشگیری دانست و گفت: به عنوان مثال تغییر رژیم‌های غذایی ، اجتناب از مصرف مواد دخانی و کاهش استرس می‌تواند از ابتلا به همه بیماری‌های غیرواگیر به ویژه سکته‌های مغزی مؤثر باشد.

این جراح مغز و اعصاب سکته‌های مغزی گذرا (TIA) را زمینه‌ساز سکته‌های مغزی ثابت عنوان کرد و گفت: سکته‌های مغزی گذرا اگر مورد توجه قرار نگیرد 16 بار شانس اینکه فرد در هفته‌های آتی سکته کند را افزایش می‌دهد که علائم آن متفاوت است.

زالی اضافه کرد: اگر فرد هنگام برخاستن از خواب احساس گزگز در دستان داشته باشد یا از لحاظ تکلم و قدرت دید دچار اختلال شود باید روی این موارد حساسیت داشته باشد و به پزشک مراجعه کند چرا که این علائم در کمتر از 24 ساعت از بین می‌رود و فرد آن را به حساب مشکلات جسمانی می‌گذارد.

وی به سالمندانی که بیماری‌های زمینه‌ای قند، چربی و فشار خون بالا دارند توصیه کرد در صورتی که دچار علائم اخلال گذرا در تکلم، بینایی، حرکت، اخلال در اندام‌ها یا راه رفتن شدند حتماً به پزشک مراجعه کنند چون این علائم می‌تواند پیش‌درآمدی بر سکته‌های مغزی باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی به مطالعاتی که در مورد سکته‌های مغزی در کشور انجام شده گفت: بر اساس نتایج این مطالعات روزانه بین 250 تا 300 نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند که البته این آمار بدون در نظر گرفتن افرادی است که دچار علائم خفیف شده یا به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند.

زالی خاطر نشان کرد: سکته‌های مغزی شایع‌ترین بیماری ناتوان‌کننده حوزه مغز و اعصاب است و در کشورهای توسعه یافته برای کاهش آمار مرگ و میر و عوارض ناشی از سکته‌های مغزی مراکز جامعی راه‌اندازی شده که جدیدترین روش‌های درمانی با حضور گروه‌های تخصصی از جمله اقدامات توانبخشی از ساعات آغازین وقوع سکته برای فرد انجام می‌شود.

این جراح مغز و اعصاب از نبود مراکز درمان آستروک (سکته مغزی) در کشور گلایه کرد و گفت: باید بودجه‌های لازم در راستای ایجاد این مراکز در نظر گرفته شود و حداقل در استان‌های بزرگ این مراکز را داشته باشیم.

بیستمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی از صبح امروز تا 13 اردیبهشت جدیدترین دستاوردهای حوزه مغز و اعصاب از جمله سکته‌های مغزی، آلزایمر و پارکینسون را برای متخصصان این حوزه را در هتل المپیک ارائه می‌کند.