اسلام آباد خبر17:08 - 1392/02/15
همه رای اعتمادهای مجلس به وزرای دولت

۶۱ بار اعتماد به وزرای احمدی نژاد/ آخرین اعتماد بهارستان؟

نمایندگان مجلس امروز به اسدالله عباسی وزیر پیشنهادی کار رأی اعتماد دادند؛ عباسی شصت و یکمین رای اعتماد مجلس به وزرای احمدی‌نژاد است.

به گزارش اسلام آباد خبر به نقل از تسنیم، در حالی که حدود 3 ماه تا پایان عمر دولت دهم باقی‌ مانده است، جلسه علنی امروز (یکشنبه 15 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی به بررسی برنامه‌ها و صلاحیت اسدالله عباسی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت.

اسدالله عباسی که در دوره هشتم مجلس نماینده رودسر و املش بود، پس از عدم موفقیت در مجلس نهم، در تاریخ 21 مرداد 91 به معاونت توسعه و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد اما بعد از استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی از سوی مجلس، در بهمن ماه سال گذشته، از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد.

با توجه به اتمام دوره 3 ماه سرپرستی عباسی، بررسی رای اعتماد به وی امروز در دستور صحن بهارستان قرار گرفت و اسدالله عباسی توانست با 200 رای موافق بر کرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکیه بزند. 

** معرفی کابینه دولت نهم/ 21 وزیر دولت رای اعتماد گرفتند

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان پس از موفقیت در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری، در تاریخ 23 مرداد 1384 کابینهٔ پیشنهادی 21 نفره خود را به مجلس معرفی کرد البته از همان ابتدای روی کار آمدن دولت نهم، یکی از شروط گزینش وزرا از سوی احمدی‌نژاد موافقت آنان با مفاد میثاق‌نامه‌ای تحت عنوان «میثاق‌نامهٔ دولت اسلامی» و امضای آن بود.

بررسی کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد از 30 مرداد 84 با حضور 284 نماینده در صحن مجلس آغاز و 4 روز ادامه یافت و نهایتا در 2 شهریور 1384، نمایندگان مجلس، وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، تعاون و نفت، را فاقد صلاحیت احراز پست وزارت تشخیص و به بقیه رأی اعتماد دادند.

دومین جلسهٔ مجلس برای بررسی وزرای پیشنهادی برای 4 وزراتخانهٔ باقی مانده، 18 آبان 84 با حضور 260 نماینده برگزار شد و 2وزیر آموزش و پرورش، رفاه و تعاون توانستند رأی لازم را به دست آورند. اما وزرات نفت همچنان بدون وزیر ماند. احمدی‌نژاد "صادق محصولی" را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت معرفی کرده بود ولی معرفی وی با واکنش نمایندگان مجلس مواجه شد. 

پس از آن محمود احمدی‌نژاد "محسن تسلطی" را به‌عنوان سومین گزینهٔ خود برای وزرات نفت معرفی کرد که وی نیز نتوانست نظر مثبت بهارستان‌نشینان را بدست آورد؛ چهارمین گزینهٔ وزارت نفت نیز "محمدکاظم وزیری هامانه" بود که بالاخره توانست از نمایندگان رأی اعتماد بگیرد.

در نهایت کابینه اولیه دولت نهم با حضور "محمود فرشیدی (آموزش و پرورش)، محمد سلیمانی (ارتباطات)، حجت‌الاسلام اژه‌ای (اطلاعات)، داوود دانش جعفری (اقتصاد و دارایی)، محمد ناظمی اردکانی (تعاون)، پرویز کاظمی (رفاه و تامین اجتماعی)، کاظم وزیری هامانه (نفت)، محمد رحمتی (راه)، منوچهر متکی (امورخارجه)، مسعود میرکاظمی (بازرگانی)، کامران باقری لنکرانی (بهداشت)، علیرضا طهماسبی (صنایع)، محمدمهدی زاهدی (علوم)، محمدحسین صفارهرندی (فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمحمد جهرمی (کار)، مصطفی پورمحمدی (کشور)، محمدرضا اسکندری (جهادکشاورزی)، جمال کریمی‌راد (دادگستری)، پرویز فتاح (نیرو)، مصطفی محمدنجار (دفاع) و محمد سعیدی‌کیا (مسکن)" تشکیل شد.

** دولت نهم برای 10 وزارتخانه دوباره از مجلس رای اعتماد گرفت

**پرویز کاظمی نخستین وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت نهم، نخستین وزیری بود که توسط محمود احمدی‌نژاد در مهرماه 85 برکنار شد. هرچند احمدی‌نژاد هنگام رای اعتماد به پرویز کاظمی، گفته بود "کاظمی را خدا به من معرفی کرده است" اما یک سال بعد از دریافت رای اعتماد کاظمی از مجلس، وی را برکنار کرد.

عبدالرضا مصری‌، سخنگوی فعلی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از کاظمی وزیر رفاه و تامین اجتماعی شد.

**همچنین محمود احمدی‌نژاد 6 آبان ماه سال 85 از برکناری ناظمی اردکانی وزیر وقت تعاون خبر داده بود اما دلیل خاصی برای این برکناری مطرح نکرد البته آن زمان برخی رسانه‌ها تأکید کردند که ناظمی حاضر به استعفا نشده و گفته "عملکردش ضعفی نداشته تا استعفا دهد".

نهایتاً احمدی‌نژاد وی را برکنار و محمد عباسی نمایندهٔ گرگان را برای رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد؛ 14 آبان نمایندگان مجلس با 155 رأی موافق به محمد عباسی رأی اعتماد دادند. او که نمایندهٔ گرگان و آق قلا در مجلس هفتم و نایب رییس کمیسون بودجه بود، پس از متکی و دانش جعفری، سومین نماینده‌ مجلس بود که به دولت راه یافت.

**جمال کریمی‌راد که با 191 رای موافق از مجلس برای تصدی وزارت دادگستری رای اعتماد گرفته بود، 7 دی ماه 85 بر اثر تصادف درگذشت و غلامحسین الهام به جای وی به مجلس معرفی شد.

**علیرضا طهماسبی وزیر صنایع دولت نهم نیز در آبان 86 به عنوان نخستین وزیر در کابینه احمدی‌نژاد استعفا کرد و علی اکبر محرابیان جایگزین وی شد.

محرابیان وزیر صنایع و معادن در دو کابینه محمود احمدی‌نژاد بود و پس از ادغام این وزارتخانه از کابینه خارج شد.

**محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم شنبه 10 آذر 86 استعفا داد؛ پس از استعفای وی برخی منابع خبری اعلام کردند که علت استعفای فرشیدی مقاومت او در اجرای مصوبهٔ دولت برای در اختیار قرار دادن امکانات وزارت آموزش و پرورش به دانشگاه پیام نور بوده است. پس از فرشیدی، وزارت آموزش و پرورش به علیرضا علی‌احمدی سپرده شد.

علی‌احمدی در مرداد 1384 در ابتدای دولت نهم از سوی محمود احمدی‌نژاد برای تصدی وزارت تعاون به مجلس معرفی شد اما توسط نمایندگان تایید نشده و از مجلس رای اعتماد نگرفت و در همان سال به ریاست دانشگاه پیام نور قناعت کرد. مجددا در بهمن سال 1386 پس از استعفای فرشیدی به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که این بار توانست با کسب رای اعتماد بهارستان‌نشینان، گوی وزارت را برباید.

فرشیدی در دوران وزارت خود یک بار توسط اقلیت مجلس استیضاح شد و با رأی منفی ضعیف مجلسی‌ها، توانست بار دیگر بر کرسی وزارت قرار بگیرد.

**سیدکاظم وزیری‌ هامانه‌زاده در آذر 84 پس از رای اعتماد مجلس، نخستین وزیر نفت کابینه احمدی‌نژاد شد اما در آبان ماه سال 86 از سمت خود برکنار شد.

پس از برکناری وی، غلامحسین نوذری طی حکمی از جانب رئیس جمهور به سرپرستی وزارت نفت منصوب و در 23 آبان همان سال، با کسب 217 رای موافق از مجلس به عنوان وزیر نفت انتخاب شد.

**داوود دانش‌جعفری نیز پس از بروز اختلافات با احمدی‌نژاد بر سر سیاست‌های اقتصادی دولت، با انتشار نامه‌ای انتقادآمیز از سمت خود کناره گرفت و احمدی‌نژاد سید شمس‌الدین حسینی را به جای وی برگزید و این وزیر جدید مرداد 87از مجلس رای اعتماد گرفت.

**حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی که مرداد 1384 از سوی محمود احمدی‌نژاد برای تصدی وزارت کشور به مجلس معرفی شده بود‌، در اردیبهشت 1387 از این مقام برکنار شد؛ برکناری‌ای که بازتاب‌های زیادی داشت.

پس از پورمحمدی، علی کردان توانست رای اعتماد مجلس برای تصدی وزارت کشور را بگیرد اما بهارستان‌نشینان آبان 87، در پی شائبه تقلبی بودن مدرک تحصیلی‌اش، طرح عدم اعتماد به کردان را مورد مذاکره قرار دادند که با اکثریت قابل توجه نمایندگان حاضر در جلسه به تصویب رسید و کردان رسما برکنار شد.

پس از برکناری کردان‌، صادق محصولی آبان همان سال برای تصدی پست وزارت کشور به مجلس معرفی و از مجلس رای اعتماد گرفت.

**نخستین وزیر راه دولت نهم محمد رحمتی بود. وی در مرداد 1384 از سوی احمدی‌نژاد برای تصدی وزارت راه و ترابری به مجلس معرفی شد اما در سال پایانی دولت نهم برکنار و جای خود را به حمید بهبهانی داد.

حمید بهبهانی نیز در مرداد ماه 87 موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس و وزیر وزارت راه و ترابری شد.

**غلامحسین محسنی اژه‌ای که در نخستین سال ریاست جمهوری احمدی‌نژاد برای تصدی وزارت اطلاعات از مجلس رأی اعتماد گرفته بود ولی تنها چند روز باقی مانده به پایان دولت نهم از کار برکنار شد و پس از برکناری اژه‌ای 210 نماینده مجلس هشتم در نامه‌ای که در صحن علنی قرائت شد، از وی تقدیر کردند.

پس از برکناری اژه‌ای و با توجه به اینکه تنها چند روز از عمر دولت باقی‌مانده بود، مجید علوی معاون وزیر اطلاعات حکم سرپرستی وزارتخانه را قبول نکرد و احمدی‌نژاد خود سرپرستی این وزارتخانه را برعهده گرفت.

* * کابینه دهم/ اینبار هم 21 رای اعتماد

جلسات بررسی رأی اعتماد کابینه دوم محمود احمدی‌نژاد از 8 شهریور 1388 آغاز و روز 12 شهریور ماه پایان یافت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پس از 5 روز بحث دربارهٔ کابینهٔ پیشنهادی 21 نفره احمدی‌نژاد، به 18 وزیر پیشنهادی وی رأی اعتماد دادند اما سوسن کشاورز وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو وزیر پیشنهادی رفاه و تامین اجتماعی و محمد علی‌آبادی وزیر پیشنهادی نیرو نتوانستند، اعتماد مجلس هشتم را کسب کنند.

پس از عدم رای اعتماد به این 3 وزیر پیشنهادی، رئیس جمهور حمیدرضا حاج‌بابایی، صادق محصولی و مجید نامجو را برای تصدی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، رفاه و نیرو به مجلس معرفی کرد و بهارستان‌نشینان نیز آنها رای اعتماد دادند.

بنابراین کابینه دولت دهم با حضور "رضا تقی‌پور (ارتباطات و فناوری اطلاعات)، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی (اطلاعات)، سیدشمس‌الدین حسینی (اموراقتصادی و دارایی)، منوچهر متکی (امورخارجه)، مهدی غضنفری (بازرگانی)، مرضیه وحیددستجردی (بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، محمد عباسی (تعاون)، صادق خلیلیان (جهاد کشاورزی)، مرتضی بختیاری (دادگستری)، احمد وحیدی (دفاع)، حمید بهبهانی (راه و ترابری)، علی‌اکبر محرابیان (صنایع و معادن)، کامران دانشجو (علوم)، سیدمحمد حسینی (فرهنگ و ارشاد اسلامی)، عبدالرضا شیخ الاسلامی (کار و امور اجتماعی)، مصطفی محمدنجار (کشور)، علی نیکزاد (مسکن و شهرسازی)، سیدمسعود میرکاظمی (نفت)، مجید نامجو (نیرو)، حمیدرضا حاجی‌بابایی (آموزش و پرورش) و صادق محصولی (رفاه و تامین اجتماعی)" تشکیل شد.

البته از لیست وزرای دولت نهم تنها عباسی وزیر تعاون، سیدشمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد، حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری، محرابیان وزیر صنایع و منوچهر متکی وزیر امورخارجه به دولت دهم راه یافتند.

صادق محصولی هم از وزارت کشور به وزارت رفاه، مصطفی محمدنجار از وزارت دفاع به وزارت کشور و مسعود میرکاظمی از وزارت بازرگانی به وزارتخانه نفت منتقل شد بنابراین هیئت وزیران دولت دهم متشکل از 21 وزارتخانه و با 13 چهره جدید تکمیل و آغاز به کار کرد.

* دولت دهم هم دستخوش تغییرات شد/ 8 رای اعتماد در کابینه دهم

**حدود یکسال پس از تشکیل دولت دهم، منوچهر متکی که از دولت نهم سکاندار وزارت خارجه بود، در سفر خود به سنگال برکنار شد و این برکناری به جنجالی‌ترین تغییر در دولت‌ نام گرفت.

متکی در آذر 89 در حالی که به منظور ابلاغ پیام احمدی‌نژاد در سنگال به سر می‌برد، حین مذاکره و توسط رئیس جمهور سنگال از عزل خود باخبر شد. متعاقبا دولت سنگال این اقدام را توهین آمیز تلقی کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند.

پس از برکناری منوچهر متکی، علی‌اکبر صالحی با حفظ سمت ریاست سازمان انرژی اتمی، به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه ایران منصوب شد؛ وی در بهمن 89 به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه به مجلس معرفی شد و از مجلس رای اعتماد گرفت.

**حمید بهبهانی وزیر وقت دولت نهم، در دولت دوم احمدی‌نژاد نیز به عنوان وزیر پیشنهادی راه و ترابری به مجلس معرفی و با کسب رای اعتماد برای دومین بار موفق به تصدی این وزارتخانه شد اما عمر وزارت بهبهانی چندان دوام نداشت چراکه پس از حادثه سقوط هواپیمای ارومیه، نمایندگان مجلس درخواست استیضاح وزیر را مطرح کردند.

بهارستان‌نشینان در جلسه علنی  12 بهمن سال 89، جلسه استیضاح بهبهانی را برگزار کردند که این جلسه با تحریم احمدی‌نژاد و بهبهانی مواجه شد اما در نهایت نمایندگان مجلس با 147 رای موافق، به بهبهانی رای عدم اعتماد دادند و بهبهانی ناگزیر به خروج از کابینه دهم شد.

پس از آن احمدی‌نژاد، علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی را با حفظ سمت به سرپرستی وزارت راه و ترابری منصوب کرد البته از 20 بهمن ماه 89، موضوع ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی مطرح شد و دولت در فروردین سال 90 این ادغام را تصویب کرد.

پس از ادغام وزارت مسکن و شهرسازی با وزارت راه و ترابری وزارت "راه و شهرسازی" تاسیس و علی نیکزاد از سوی رئیس جمهور برای تصدی این وزارتخانه به مجلس معرفی شد. مجلس شورای اسلامی نیز تیرماه سال 90 پس از تنها 25 دقیقه بررسی صلاحیت و برنامه‌های نیکزاد به وی رای اعتماد دادند.

**همچنین وزارت ورزش و جوانان 8 دی ماه 1سال 89 پس از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم تشکیل شد. پس از تشکیل این وزارتخانه جدید، احمدی‌نژاد حمید سجادی را به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی این وزارتخانه به مجلس  معرفی کرد اما نمایندگان با 137 رأی مخالف به وی رأی اعتماد ندادند.

پس از آن محمد عباسی مرداد سال 90 به عنوان دومین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد و توانسترای اعتماد بهارستان‌نشینان را کسب کند.

**سیدمسعود میرکاظمی در دولت دهم به عنوان وزیر پیشنهادی نفت توانست رای اعتماد نمایندگان مجلس را بگیرد اما در اوایل سال90 پس از تصمیم دولت مبنی بر ادغام وزارت نفت و نیرو، میرکاظمی برکنار شد البته مجلس با این ادغام مخالفت کرد و احمدی‌نژاد رستم قاسمی را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کرد و مجلس نیز با 216 رای موافق، تصدی وزارت نفت را به قاسمی داد.

**البته تغییرات در دولت دهم به اینجا ختم نشد و با تصمیم دولت و تصویب مجلس وزارتخانه‌های کار، تعاون و رفاه با یکدیگر و وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت و معدن نیز با هم ادغام شدند.

پس از ادغام وزارت صنایع و معدن با بازرگانی، مهدی غضنفری که پیش از ادغام وزیر بازرگانی بود، به وزارت "صنعت، معدن و تجارت" راه یافت و عبدالرضا شیخ الاسلامی نیز که پیش از ادغام وزیر کار بود، مسئولیت وزارت ادغام شده " تعاون، کار و رفاه اجتماعی" را برعهده گرفت.

**در ابتدای تشکیل دولت دهم، محمود احمدی‌نژاد برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران 3 زن را برای تصدی مقام وزارت به مجلس معرفی کرد که فقط یکی از آنها یعنی "مرضیه وحیددستجری" موفق به اخذ رای اعتماد شد.

وحیددستجردی نخستین وزیر بهداشت زن بود که برکناری وی از وزارت بهداشت انتقادات نمایندگان مجلس را برانگیخت اما در نهایت در 7 دی ماه سال 91 از سوی احمدی‌نژاد عزل و محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد.

بهارستان‌نشینان نیز اسفند سال گذشته با 113 رای موافق به طریقت‌منفرد رای اعتماد دادند.

**وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در دولت دهم از تغییر بی‌نصیب نماند؛ رضا تقی‌پور که به اذعان نمایندگان مجلس جزو وزرای مورد تایید مجلس در دولت دهم بود، 11 آذر 1391 برکنار شد. پس از برکناری تقی‌پور، علی نیکزاد‌، وزیر راه و شهرسازی با حفظ سمت سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.

البته پس از گذشت 63 روز از سرپرستی نیکزاد بر وزارت ارتباطات، سرانجام رئیس جمهوری طی حکمی محمدحسن نامی را به عنوان سرپرست جدید این وزارتخانه منصوب کرد. مجلس نیز اسفندماه سال گذشته به نامی برای تصدی وزارت ارتباطات رای اعتماد داد.

** شصت‌ و یکمین رای اعتماد مجلس به دولت احمدی‌نژاد

بدین ترتیب مجالس هفتم، هشتم و نهم در دو دوره دولت محمود‌احمدی‌نژاد، 60 رای اعتماد به وزرای پیشنهادی وی دادند و امروز هم بهارستان‌نشینان با شصت یکمین رای اعتماد خود به وزیر دیگر کابینه احمدی‌نژاد، "اسدالله عباسی" را برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید کردند.

عباسی در نشست امروز مجلس، با 200 رای موافق، 40 رای مخالف و 12 رای ممتنع راهی کابینه دهم شد.