اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد

کد خبر: 306997
|
15:58 - 1400/04/09
نسخه چاپی
اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد
اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد : رئیس دفتر رییس جمهور گفت: آقای اکبر کمیجانی که پیش از این سرپرست بانک مرکزی را بر عهده داشت بر اساس اساسنامه بانک، در جلسه هیات دولت رئیس بانک مرکزی شدند. شبکه اطلاع رسانی راه دانا

به گزارش اسلام آباد خبر ،به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود واعظی رئیس دفتر رییس جمهور در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: آقای اکبر کمیجانی که پیش از این سرپرست بانک مرکزی را بر عهده داشت بر اساس اساسنامه بانک، در جلسه هیات دولت رییس بانک مرکزی شدند.

 

وی ادامه داد: از زحمات آقای همتی هم تقدیر خواهد شد. شاید این سوال پیش بیاید یک ماه باقیمانده می‌توانستیم سرپرست بگذاریم ما بر اساس اساسنامه بانک مرکزی عمل کردیم که طبق آن در صورتی که رئیس‌کل بانک مرکزی استعفا دهد یا به هر دلیلی نتواند به کارش ادامه دهد، ظرف یک ماه قائم مقام این اختیار را برای اداره بانک مرکزی را دارد و بعد از یک ماه باید رئیس کل بانک مرکزی تعیین شود.

 

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: اساسنامه هیچ جایی برای سرپرستی باقی نگذاشته است و به همین دلیل رییس جمهوری هفته گذشته از معاونت حقوقی خواست اگر می‌توانیم از اختیارات دیگر برای معرفی سرپرست استفاده کنیم که معاونت حقوقی جواب داد با توجه به قانون خاص بانک مرکزی صراحتاً جایی برای سرپرستی وجود ندارد و به همین دلیل رئیس بانک مرکزی انتخاب شد.

 

واعظی افزود: بنابراین این کار معنایش چنین نیست که ما فردی را مشخص کردیم تا برای دولت بعدی تعیین تکلیف کنیم. آقای کمیجانی هم که انتخاب شدند این آمادگی را دارند و اعلام کردند که به محض تشکیل دولت سیزدهم از رییس‌ دولت بعدی می‌خواهند که فردی را انتخاب کند.

 

واعظی در پاسخ به این پرسش که چرا تا باحال واکسیناسیون برای افراد زیر ۷۰ سال و بیماران زمینه ای انجام نشده است، گفت: کشوری که قرارداد بسته بودیم اتفاقی افتاد که آنها از ما خواهش کردند دو تا سه هفته دست نگه داریم.

 

رئیس دفتر رییس جمهور گفت: ما طبق قولی که به مردم دادیم این بود که تا پایان دولت بیماران زمینه ای و بالای ۶۵ سال را واکسینه میکنیم.

 

واعظی ادامه داد: از هفته آینده ۱میلیون ۷۰۰ تا ۱ میلیون و ۸۰۰ دوز واکسن را به صورت هفتگی تحویل می گیریم.

 

واعظی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و تضمین آمریکا به ایران، گفت: ما از روز اول بر این موضوع تاکید داشتیم که رئیس جمهور آمریکا آن را اختلاف اساسی خواند به این دلیل است که آنها نمی‌خواهند به خواسته اساسی ما عمل کنند. این حق ماست و باید اطمینان کسب کنیم. نمی‌توانیم عضو معاهده‌ای باشیم که هر لحظه حس کنیم اتفاقی می‌افتد.

 

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها گفت: اگر می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کنیم، طرف مقابل هم به تعهدات خود باید عمل کند ضمن اینکه آمریکا از برجام خارج شده است پس نخست آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند و بعد ما راستی‌آزمایی کرده و به تعهدات خود عمل می کنیم. هر دوی این موارد جزو حقوق ما است و باید مطمئن شویم و آمریکایی‌ها به‌طور نادرست این موضوع را اشکال اساسی می‌دانند.

 

واعظی درباره اینکه آیا مذاکرات در دولت بعدی به نتیجه می‌رسد یا دولت فعلی، گفت: اصل موضوع این است که چه در دولت آقای روحانی و چه در دولت آقای رییسی تلاش گسترده‌ای برای حفظ حقوق ملت ایران انجام شود و برجامی به توافق برسد که قابل اجرا باشد؛ ضمن آنکه طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها سریعتر برداشته شود و ما هم هر تلاشی بتوانیم برای رسیدن به این هدف انجام می‌دهیم.

 

رییس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره مشکلات مستاجران و تمهیدات دولت در این زمینه گفت: ستاد ملی کرونا مصوبه‌ای داشت که مستاجران و مالکان در شهر تهران درباره مبلغ اجاره به توافق برسند و حداکثر مبلغی که مالکان می‌توانند دریافت کنند تا افزایش ۲۵ درصد است.

 

واعظی تصریح کرد: مالکان در دیگر کلانشهرها تا ۲۰ درصد و شهرهای دیگر تا ۱۵ درصد می توانند به مبلغ اجاره اضافه کنند که این مصوبه از طریق استانداری‌ها در استان‌های مختلف و بنیاد مسکن ابلاغ شده است.

 

وی همچنین درباره پرداخت تسهیلات مسکن برای مستاجران ادامه داد: وزارت مسکن پیشنهادی به ستاد ملی ارائه کرد تا با همکاری با بانک مرکزی و بانک‌های مختلف تا رقم ۷۰ میلیون تومان بسته به نوع اجاره و کلان‌شهری و غیرکلانشهر بودن شهر، به مستاجران وام پرداخت شود.

 

واعظی با تسلیت درگذشت دو تن از خبرنگاران محیط زیستی در حادثه تصادف اتوبوس اظهار داشت: روزی که این اتفاق افتاد به محض اطلاع، با استاندار و بخش‌های مختلف تماس گرفتم و بعنوان دولت هر اقدامی که برای عزیزان از دست رفته و افرادی که حالشان وخیم بود و بقیه خبرنگاران لازم بود و همه امکانات را در ارومیه و تهران فراهم کردیم. دنبال این بودیم تا هواپیمای اختصاصی به ارومیه برود و همه کاری که می‌توانستیم برای خانواده خودمان انجام دهیم برای این مجموعه خبرنگاران انجام داده‌ایم.

 

وی افزود: با این اتفاق همه مصیبت دیده‌ایم از رئیس جمهور گرفته تا مسئولان کشور همه تسلیت گفتند و همدردی کردند و نمایندگان دولت در مراسمات شرکت کردند و همه جا عذرخواهی کردند. سخنگوی دولت و شخص آقای کلانتری هرکاری می‌توانستند انجام دادند و عذرخواهی کردند. هر کسی تأسف و ناراحتی خود را طوری ابراز می‌کند. آقای کلانتری از خیلی افراد دیگر بیشتر ناراحت بود.

 

واعظی در این باره افزود: ممکن است برخی بتوانند به راحتی ناراحتی خود را به زبان بیاورند و برخی نتوانند. اما ایشان هم مانند بقیه اعضای دولت از این حادثه بسیار متاثر بودند. سعی کنیم با بیان این حرف‌ها نمک بر زخم خانواده‌های داغدار نپاشیم. وقتی حادثه برای دو خبرنگار پیش آمد کل کشور عزادار شد و هر سه قوه و دیگر نهادها همه همدردی کردند. این همدردی به خانواده‌های عزادار آرامش می دهد نه اینکه نکته‌ای را بیان کنیم و داغ مصیبت زدگان را بیشتر کنیم.

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره قطع برق در برخی شهرهای عراق و ارتباط آن با توقف صادرات برق از سوی ایران، اظهار کرد: طبیعی است که اولویت ما تامین برق مردم و صنعت خودمان است و نمی‌توانیم در این شرایط صادرات برق داشته باشیم اما ما مردم عراق را تنها نگذاشتیم چون ظرفیتی در داخل عراق وجود دارد که اگر گاز بیشتری به آنها دهیم می‌توانند برق بیشتری از نیروگاه‌های خود استخراج کنند. ما صادرات گاز را افزایش دادیم تا آنان خودشان تامین برق را انجام دهند.

 

رئیس دفتر رییس‌جمهوری درباره واکنش دولت به اعتصاب کارگران صنعت نفت، گفت: یک مشکلی در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به وجود آمد که مجلس در یکی از بندها گفته بودند که پرداختی، از یک حدی که در گذشته ۲۱ برابر حداقل حقوق و دستمزد بوده است را نوشته‌اند ۱۵ برابر ناخالص حقوق و دستمزد.

 

وی ادامه داد: عزیزانی که در شرکت نفت و در یک منطقه بسیار سخت و طاقت فرسا کار می‌کنند و مدیر هم نیستند بلکه کارگر و کارمند معمولی هستند وقتی که کار سخت و مهم برای کشور انجام می‌دهند حقشان این است که دریافتی بیشتری داشته باشند. وزارت نفت می‌گوید که ما نمی‌توانیم که مثل سالهای گذشته پرداخت کنیم.

 

واعظی تصریح کرد: ضمن اینکه این افراد باید براساس افزایش حقوقی که داشته‌اند، دریافتی‌شان از سال گذشته هم بیشتر می‌شده. همه اینها باهم جمع شده‌اند و حقوق این افراد پایین آمده است. آقای روحانی وزیر نفت را مأمور کردند که با مجلس صحبت کند و بازنگری انجام شود. ما که نمی‌توانیم در دولت راجع به بخش خصوصی که به کارمندان و کارگرانش پرداخت می‌کند بدون مشورت با آنان تصمیم بگیریم.

 

وی تاکید کرد: ما از جیب دولت ابتدا می‌توانیم به کارمندان دولت پرداخت کنیم. ما نمی‌توانیم ۱۰ تا ۲۰ پیمانکاران نفتی که با کارگران خود مشکل دارند را در لحظه حل کنیم، الان باید با آقای شریعتمداری جلسه بگذارد و نمایندگان پیمانکار، کارگر و دولت حاضر شوند و تصمیم‌گیری کنند و اگر هم لازم شد ما در دولت کمک می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

آخرین مطالب